×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/kultura/matica/rv/dms
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/matica/rv/dms
pondelok, 14 marec 2011 13:18

Podpora ozdravným myšlienkam nového vedenia Matice slovenskej aj z Rožňavy Doporučený

Napísal(a) Mgr. Mária Sabová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Príjemná atmosféra v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave dňa 8. marca 2011 zanechala trvalé stopy a príjemné pocity u účastníkov neformálnej besedy s predsedom Matice slovenskej Ing. Mariánom Tkáčom, PhD. Zúčastnení boli milo prekvapení úprimnosťou a otvorenosťou nášho predsedu, ktorý vyjadril mnoho ozdravných myšlienok, podnetov a predstáv na skvalitnenie a rozšírenie činnosti Matice slovenskej v súčasnom období a v jej budúcnosti.
Mimoriadne nás oslovila jeho vízia novej Matice, podstatou ktorej má byť jej akčnosť, aktívnosť, výrazné omladenie. Zdá sa, že tieto priority vychádzali z predchádzajúcej situácie, ktorá akoby ustrnula a bola

snáď aj do určitej miery uzavretá. Podľa vyjadrenia predsedu Matica tu bola, je aj bude a nikdy neodpochoduje do zabudnutia. Tieto slová našli plnú podporu a pochopenie u všetkých prítomných.
Naši matičiari, ktorí ochotne a radi i v rámci svojho voľného času robia kultúrno-spoločenské aktivity, sa každou akciou zapisujú do pamäti širokej verejnosti. Dôkazom toho sú činnosti miestnych odborov v celom okrese.
Aby sme Vás uviedli do obrazu ako prebiehalo stretnutie s Ing. Tkáčom, musíme povedať, že pozostávalo z dvoch častí, ktoré sa navzájom prelínali. V prvej časti bolo stretnutie predsedu so študentami, mladými matičiarmi z Rožňavy a staršími členmi a priaznivcami MS okresu Rožňava. Mladí ľudia sa dozvedeli zaujímavé myšlienky nielen o činnosti a fungovaní MS v krátkom historickom zábere, ale aj o súčasnosti a najmä o jej budúcnosti. Podnietil a podporil mladých matičiarov v ich činnosti. Na príklade svojej publikačnej činnosti spojenej s históriou ich motivoval a orientoval na hrdosť k slovenskému národu. Predstavil sa ako človek, ktorý neuznáva myšlienky vyjadrujúce zaostalosť, skostnatenosť a neopodstatnený štýl práce „ako sa to nedá“. Týmto si získal všeobecné sympatie, lebo temer všetci túžia po zmene a rozlete.
Páčila sa nám myšlienka širokej spolupráce matičiarov - od miestnej až po celoštátnu úroveň. Dobrá spolupráca v obciach a mestách s jej predstaviteľmi nám pomôže v rozvinutí činnosti najstaršej národnej inštitúcie v krajine. Otvorená komunikácia s volenými orgánmi, premyslené ponuky, osobná otvorenosť napomôžu činnosti miestnych odborov, ale aj samotnej Matici.
Stretnutie bolo dynamické, bohaté, prakticky orientované, čo spôsobilo, že čas nám veľmi rýchlo ubiehal. Bola to aj pravda. V príjemnom prostredí s oduševnenými, zapálenými a hrdými matičiarmi sme sa dobre cítili.
Privítali sme predsedovu snahu zameranú na častejšie stretávanie sa s matičiarmi na všetkých úrovniach, čo je viacstranným prínosom. Dúfame, že z pobytu medzi nami si odniesol niektoré podnety diskutujúcich, ktoré môžu skvalitniť činnosti MS.
Novému predsedovi želáme veľa optimizmu a pevné zdravie, aby sme sa mohli vzájomne obohacovať pri ďalších stretnutiach. 
Mgr. Mária Sabová
MO MS Rakovnica
Foto: Valér Romok a Dr. Jozef Sabo

{gallery}kultura/matica/rv/dms{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 2975 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:37

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!