utorok, 01 február 2011 18:46

Rituál s knihou v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského, ktorý nikomu neuškodí Doporučený

Napísal(a) Tatiana Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave - tlačová správa) - Do nevšedného sveta rozprávok, kde sa odohrávajú rôzne dobrodružstvá, priateľstvá, dobré i zlé skutky, sa dostaneme prostredníctvom čítania najobľúbenejších kníh z detstva. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v rámci podujatí Dni mesta, pripravila pre žiakov základných škôl podujatie pod názvom „Na túto knihu nikdy nezabudnem“. S knihou „pod pazuchou“ čakajú pracovníčky knižnice 2. februára už v skorých ranných hodinách v spoločenskej miestnosti známe osobnosti mesta. Podujatie bude prebiehať od 8:00 hod. do

12:00 hod. v troch časových blokoch.
V silnej konkurencii elektronických médií (televízia, počítače...) sa v poslednom období stáva čítanie kníh akýmsi luxusom. Preto účastníkom podujatia chceme v tento deň dopriať dobrodružstvo, ktoré dokáže iba kniha. Nazrieme do tajov detstva dnes už „dospelákov“, ktorých stretávame v našom meste v rôznych povolaniach. Budeme sa ich pýtať, aké „tajné zbrane“ použili vo svojom detstve, keď mali v ruke knihu, ktorú chceli prečítať jedným dychom. Pojem internet, či predstava farebného televízora, bol pojmom ešte nie tak dávno úplne neznámym. „Som presvedčená o tom, že týmto čítaním prehovoríme do detskej duše, že aj tí, ktorí občas váhajú, či prísť do knižnice, si nájdu cestu k nám a s radosťou si vyberú nielen rozprávku, ale aj napríklad encyklopédiu, atlas či slovník. Veď, ak si spomenú na skvelú knižku Smelý Zajko v Afrike, aby vedeli, kde tá Afrika na mape je“ – skonštatovala Tatiana Bachňáková, ktorá sa teší, keď s deťmi vidí v knižnici aj rodičov, hlavne takých, ktorí ešte u nich neboli.  A pani riaditeľka Mgr. Kyselová dodala, že „Internet je skvelá vec, dnes už neodmysliteľná súčasť knižníc, no prioritu musí mať kniha, ktorá je základ pre rozvoj a vzdelávanie každého jedinca“.
Rôzne výskumy ukázali, že záujem o čítanie ako také značne poklesol. Je nevyhnutné podchytiť deti už v predškolskom veku čítaním rôznych obrázkových kníh a rozprávok, rozvíjať o nich záujem. Okrem rodiny, ktorá je v tomto smere prvoradá, majú k tejto úlohe prispieť aj rozličné kultúrne podujatia v knižniciach. Záujem o knihu  a následne jej čítanie rozvíja slovnú zásobu, záujmy jedinca, fantáziu, tvorivosť, prispieva k rozvoju sústredenia, buduje osobnosť človeka.
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, dňa 2. februára 2011 nazrie do dejov rôznych rozprávok a príbehov, ktoré návštevníci nájdu v policiach jednotlivých regálov. Podujatie sa začína od 8,00 hod. a pre tých, ktorí sú priaznivci rozprávok, si ho môžu aj vypočuť v živom internetovom vysielaní (www.radio.kniznica-rv.sk ).
Tatiana Bachňáková

Kontakt: Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave : 058 788 09 11, 058 788 09 17, mail :        www.kniznica-rv.sk,

{jcomments on}

Čítať 2862 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:44

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!