streda, 20 júl 2011 08:56

Jedni Revúcu zveľaďujú, iní jej ubližujú Doporučený

Napísal(a) Ľudovít Barančok
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Revúcke listy ešte v čísle 3 z 18. februára 2011 priniesli zaujímavý rozhovor s riaditeľkou Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej pani Mgr. Ľuboslavou Lacjakovou o histórii, súčasnosti a budúcnosti školy, o práci a vzdelávaní študentov v nej. A informácie sú to zaujímavé už aj preto, že ide o školu s celoslovenskou pôsobnosťou, že takúto školu so zvláštnym, zaujímavým zameraním a moderným vybavením máme v Revúcej, sídliacej v národnej kultúrnej pamiatke. Zaujímavý je vzdelávací program, ale aj využitie času mimo vyučovania a výsledky študentov na celoslovenských a medzinárodných fórach. Priznajme si, že o niektorých podujatiach sme ani nevedeli a že to „slovíčko s pani riaditeľkou“ bolo veľmi užitočné.

Tak znel názov rozhovoru v novinách.
Reč bola aj o zveľaďovaní vonkajšieho areálu školy, o tom, že rekonštrukciou prešiel vnútorný dvor a v programe je aj predný dvor. Áno, táto historická budova, ktorou sa Revúca a my Revúčania po svete radi chválime, si to naozaj zaslúži. Školu navštevujú študenti z celého Slovenska, ich rodičia, hostia z iných škôl Slovenska a Európy, kultúrni a politickí pracovníci, návštevníci mesta a my, absolventi gymnázia z rokov minulých, až dávnych. Sme a budeme radi, keď škola s okolím je a bude i vonkajším vzhľadom dôstojne reprezentovať upravená a pekná. Smutný, až zahanbujúci je však pohľad na okolie gymnázia, na úpravu ktorého samotná škola dosah nemá. Tam gazdujú iní „gazdovia“. Z jednej strany sú to ruiny starej osobitnej školy a obchodu, z druhej strany je to už roky rozostavaná stavba, ktorá mala čomusi slúžiť. Rozostavaná stavba už dlho stojí neďaleko za mostom pred poštou a vzadu, za areálom školy krášli priestor budova s pýšiacim sa názvom Codas, ako pamiatka na kedysi vraj úspešných podnikateľov v meste. A aby toho nebolo málo, pred predným dvorom gymnázia, na druhej strane ulice, stojí staručký svedok starodávnej Revúcej s oknami obitými doskami. 
Jedni sa mesto snažia zveľaďovať, ako vedenie spomínaného gymnázia, druhí mestu ubližujú, ako je to v okolí tejto školy. A toto sa deje v blízkom okolí Prvého slovenského gymnázia, dnes Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej. Ako by sme si túto historickú vzácnosť nevážili. Žiada sa povedať, že na budúci rok 2012 si pripomenieme významné 150. výročie vzniku Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Pri tejto príležitosti Revúcu navštívi veľa významných hostí, ešte viac jeho profesorov a absolventov a budú zvedaví na svoje gymnáziá. Že do osláv tohto výročia je ešte ďaleko? Ani nie. Prípravy si vyžadujú čas, veľa práce a prostriedkov, aby to nevyzeralo tak, ako širšie okolie literárneho gymnázia, nie jeho vinou, dnes.
Ľudovít Barančok

Čítať 2503 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:22

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x