piatok, 25 september 2015 17:27

Klepaná skala nad Revúčkou opäť privítala množstvo hostí

Napísal(a) E.H.
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rcka klepana 08 arcka klepana 05Už po štvrtýkrát sa priaznivci turistiky zúčastnili výstupu na Klepanú skalu, ktorý organizovalo Občianske združenie Centrum aktivizácie pamäte a vitality Revúčka. Deň pracovného pokoja, 15. september 2015, strávili  v objatí hôr, ďaleko od každodenných starostí a povinností. Tento ročník bol výnimočný tým, že v turistickom prístrešku na vyhliadkovom mieste sa napoludnie slávila svätá omša. Slávnosť k sviatku Sedembolestnej Panny Márie celebroval rožňavský kaplán  Mgr. Tomáš Székely. Členovia OZ pripravili okrem toho aj zaujímavú tombolu a občerstvenie v podobe tradičných dedinských dobrôt. Z tvárí všetkých účastníkov sálala duchovná a fyzická pohoda, ktorú si, veríme, odniesli aj do svojich príbytkov.

E. H.

Poznámka MG: Pre tých, ktorý doteraz nevedia nič o zaujímavom turistickom mieste Klepaná skala dodávame: 

Na Klepanej skale pod vrchom Kohút v Revúcej (známa je aj pod názvom Malý Kohút) je umiestnený vysvätený dvojkríž už od roku 2011. Dvojkríž osadili turisti z Revúčky a z okolia, aby sa z miesta obľúbených vychádzok stalo aj pútnickým miestom. Pri kríži je vybudovaný aj altánok, ktorý slúži turistom na odpočinok.rcka klepana 08rcka klepana 07rcka klepana 06rcka klepana 04rcka klepana 03rcka klepana 02rcka klepana 01

Miesto je obľúbené najmä pre svoju polohu. Odtiaľto vidieť celé mesto Revúca aj ďalšie okolité dediny. Názov Klepaná skala pochádza od toho, že v minulosti sa tu totiž nachádzalo niekoľko malých baní, kde sa ťažilo najmä zlato. Klopaním na skalu sa snažili posúdiť jej akustické vlastnosti, najmä zvučnosť a podľa toho sa rozhodovali, či sa na danom mieste zlato skutočne nachádza. 

 

 

 

Čítať 5137 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:23

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2