nedeľa, 05 január 2014 09:59

Na Vianočnom šachovom turnaji v Betliari si zmeralo sily 26 šachistov z celého Gemera

Napísal(a) Ing. Miroslav Ciberaj
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Obecný úrad v Betliari a Šachový oddiel TJ Tatran Betliar usporiadali v sobotu 28.12.2013 v kultúrnom dome v Betliari už 14. ročník tradičného Vianočného šachového turnaja. Turnaj finančne a vecne podporila Obec Betliar, riaditeľom turnaja bol Ing. Miroslav Ciberaj. Na turnaji sa zúčastnilo celkom 26 šachistov z rôznych kútov Gemera – zo šachových klubov z Betliara, Gemerskej Polomy, Rožňavy, Štítnika, Revúcej, Tornale a z Rimavskej Soboty, vrátane jedinej skutočnej dámy. Takmer všetci hráči už majú skúsenosti aj z Gemerskej šachovej ligy. Hráčov turnaja privítal starosta Obce Betliari Július Farkašovský.
Hralo sa švajčiarskym systémom 2 x 15 min. na 9 kôl. Súťaž bola vyrovnaná, čo ukazuje aj výsledková listina. Hráč s 5. najvyšším ratingom ELO v súťaži – Ján Rogos st. bol po tretine turnaja na čele poradia, ale nakoniec skončil až na 16. mieste. Opačne postupoval Róbert Lázók z Tornale, ktorý z 18. miesta po 3. kole skončil štvrtý s ½ bodovou stratou za víťazom. Pred posledným kolom bol na čele Róbert Szaszák z Rožňavy. V poslednom kole sa stretol s vtedy s tretím Róbertom Lázókom. Obaja sa takticky dohodli na remíze v domnienke, že si uchovajú toto poradie. Ich súperi však vyhrali

a obaja nakoniec klesli o 1 miesto, čím jeden prišiel o víťazstvo v turnaji a druhý o medailu, keď rozhodovali pomocné body. Zaujímavosťou je aj to, že celkový víťaz nefiguroval ani raz na čele priebežného poradia, dokonca po 5. kole bol až na 7. Mieste s 1,5 bodovou stratou na prvého. Očividne mu však prospela prestávka, lebo po chutnom obede zhltol aj všetkých súperov – vyhral všetky zostávajúce partie.  Hlavným rozhodcom turnaja bol Ján Rogos st., ktorý spoľahlivo a v zmysle pravidiel šachu vyriešil aj zložité situácie. K hladkému priebehu súťaže prispela aj počítačová technika, ktorú zabezpečil Milan Šafárik st. 
Víťazom turnaja sa stal Milan Šafárik st. z Revúcej, na 2. mieste skončil Róbert Szaszák z Rožňavy a na 3. mieste Vojtech Istók. Z domácich hráčov Betliara najlepšie zabodoval Ing. Miroslav Ciberaj, umiestnil sa na 13. mieste. Víťazi turnaja na prvých štyroch miestach boli odmenení finančnými sumami 40, 30, 20 a 10 €, ostatní hráči získali pekné a praktické vecné ceny, ktoré boli oproti predošlým ročníkom trochu skromnejšie. Osobitnú cenu získal najmladší hráč – Maximilián Černický ml. z Gemerskej Polomy. 
Po skončení hlavnej súťaže zostalo 12 hráčov hrať bleskovku – 5 min. partie. Hral každý s každým. Suverénnym víťazom sa stal Róbert Šeszták z Rimavskej soboty pre Jiřím Chylom z Revúcej a Milanom Šafárikom st. z Revúcej. Súťažilo sa korektne, bez konfliktov a v priateľskej atmosfére. 
Najbližšie sa šachisti zídu v januári 2014 na prvom riadnom zápase Gemerskej šachovej ligy ročníka 2014. 
Ing. Miroslav Ciberaj, Betliar

Čítať 3497 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:29

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2