×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /nfsmnt/hosting1_2/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/obsah/slavos/seniori
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/slavos/seniori
utorok, 08 február 2011 11:39

Slavošovskí dôchodcovia v predvečer fašiangov aj so spomienkami na dávne zvyky Doporučený

Napísal(a) PaedDr. Milan Sajenko
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V poslednú predfašiangovú nedeľu bolo v Klube dôchodcov v Slavošovciach rušno.
Ich ročný plán zahŕňa aj takéto aktivity, akou bolo aj stretnutie s posedením na pripomenutie si fašiangových zvykov. Posedenie sa konalo v priestoroch, ktoré už od vzniku klubu financuje Obecné zastupiteľstvo v Slavošovciach. Prestreté stoly s gemerskými špecialitami vlastnoručne pripravené členkami KD, lákali k príjemnému posedeniu spojenému s pohostením. Nechýbalo ani prevarené vínko na zahriatie, aj keď tento deň bol citeľne teplejší ako tie minulé.


V klube sa vystriedalo viacero generácií členov. Vedenie klubu má v súčasnosti na starosti pani Vilma Kočišová, dlhoročná matrikárka v našej obci, teraz predsedníčka klubu. Plánovaných stretnutí sa tu v určených dňoch zúčastňujú aj občania združení v Jednote dôchodcov.
Posedenie malo aj pracovný obsah, pripravovali sa tu ďalšie stretnutia aj ročné hodnotenie plánované na začiatok marca. Činnosť je bohatá, patrili sem spoločné zájazdy, kultúrne podujatia, ale aj množstvo iných aktivít. Aktívne sú aj členky výboru klubu panie M. Piateríková, E. Blašková, V. Kamenská, H. Kováčová, A. Tótová a ďalšie.
Medzi členov prichádzajú na návštevy aj predstavitelia obce, starosta pán Ing. Štefan Bašták, riaditeľ závodu SHP Slavošovce, predseda Jednoty dôchodcov. Často sem zavítajú aj členovia spevokolu ZPOZ so svojím repertoárom na pobavenie dôchodcov. Členovia ZPOZ v Slavošovciach majú príkladnú prácu nielen v obci, ale aj na kultúrnych podujatiach v celom regióne. Majú pekne spracované vystúpenia pri posledných rozlúčkach, ale aj Vianočné pastorále.
Všetky aktivity klubu sa starostlivo zaznamenávajú v kronike a fotokronike. Na dnešnom posedení si zúčastnení vypočuli nahrávky pesničiek súboru Lehoťanka zo susednej obce, pospomínali, ako to bolo kedysi. Spomenuli aj na folklórne pásmo „Ide káčor dedinou“, ktoré sa kedysi spievavalo v obci, aké boli pekné aj slavošovské kroje, ktoré sa pri tejto  príležitosti nosili. Spomienky na dávne zvyky spojené nielen s fašiangami spestrovali príjemné posedenie. Nezabudlo sa ani na pranostiky: „Keď prídu Hromnice, bude koniec sanice a dni sa budú predlžovať, Na Dorotu vyschnú gate na plotu“... Aj v deň stretnutia 6. februára 2011 prišlo naozaj  oteplenie. Pospomínalo sa, aké  bývali v Slavošovciach chýrne remeselnícke bály s tombolami, kde boli krásne ceny vyrobené zručnými remeselníkmi, svadby, aj pochovávanie basy na konci fašiangov. Nechýbali ani maškarné bály, či sprievody masiek. Na toto všetko sa pospomínalo....
Na záver poprajme všetkým členom, nech sa im naďalej darí byť aktívnymi a užitočnými pre svojich blízkych a pre svoju obec, ktorá je rodiskom kráľa slovenskej rozprávky, Pavla Emanuela Dobšinského.
Text a foto: PaedDr. Milan Sajenko

OBRÁZKY Z KLUBU DôCHODCOV V SLAVOŠOVCIACH
{gallery}obsah/slavos/seniori{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 3605 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:47

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2