utorok, 16 júl 2013 12:31

Starostlivosť o našu históriu prejavujú aj prostredníctvom udržiavania pamätníkov Doporučený

Napísal(a) mgr. L. Fábian
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

K cieľom našej ZO SZPB v Rakovnici patrí predovšetkým pripomínať účasť našich spoluobčanov v národnooslobodzovacom procese a nezabúdať na priamych účastníkov SNP. V obci a jej okolí sa nachádzajú pamätníky, ktoré nám pripomínajú ťažké obdobie II. svetovej vojny s menami padlých našich spoluobčanov. Na znak úcty a vďaky k nim, našou snahou bude udržiavať pamätníky a ich okolie v dobrom, čistom stave. V spolupráci s obcou, ZPOZ-om a ďalšími organizáciami, ktoré v našej obci pôsobia, chceme organizovať spomienkové akcie, pripomínať si najmä začiatok SNP a koniec II. svetovej vojny (predseda SZPB v Rakovnici Ing. Ondrej Lorko).
 Po 42 rokoch sme sa dozvedeli, že pamätník postavený v lokalite obce Rožňavské Bystré - „Na Zemoch“ prináleží obci Rakovnica . Účastník odboja,  Vojtech Róth, ktorý zahynul v partizánskom odboji  30.11.1944 v týchto priestoroch, bol obyvateľom obce Rakovnica. Z toho dôvodu sa členovia ZO JDS, ZO SZPB a obecný úrad Rakovnica rozhodli, tak ako prisľúbili, skrášliť okolie, ako aj samotný pamätník.

No aj ostatné potrebujú údržbu, preto si ich tieto zložky v obci vzali pod svoj patronát a začali s údržbou. „Na Zemoch“ sa zúčastnili predseda ZO JDS Mgr. Ladislav Fábian, člen ZO Ladislav Lešták, predseda ZO SZPB Ing. Ondrej Lorko, člen SZPB a syn nedávno zosnulého priameho účastníka odboja pán Ján Fábian a za obec pán Zoltán Vavrek. Pri pomníku v obci, v miestnom parku, sa skrášľovaniu okolia a samotného pomníka venovali – predseda ZO JDS, členovia ZO a ZO SZPB p. Ružena Hudecová, Oľga Leštáková, Anna Fábianová, Peter Hutník, Božena Hutníková, Hana Sedláková a mládežníci z obce. Všetko materiálne zabezpečil starosta obce p. Luboš Lešták.
Aj pomník v „Hrabine“ sme skrášlili, upravili, doplnili hviezdou. Aj takou drobnou aktivitou sme chceli prispieť obci za jej starostlivosť o dôchodcov, a s hrdosťou  spomínali na tých, ktorí za nás položili životy, veď boli našimi starými rodičmi.

Text a foto: L. Fábian

{jcomments on}

 

Čítať 3124 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:49

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2