nedeľa, 25 august 2013 14:10

V nandrážskych baniach sa zdržiava Lietavec sťahovavý, ktorý je najrýchlejším netopierom žijúcim na Slovensku

Napísal(a) mg-teraz
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

O tom, že na Gemeri žije množstvo netopierov, sme vás viackrát informovali. Nachádzajú sa najmä v priestoroch starých baní, kde sa prestalo už s ťažbou, alebo aj inde v priestoroch pod strechami kostolov a opustených starých domov. Známa je v tomto smere obec Ratková, kde sa ich pod strechou kostola hodne zdržiava. Poďme sa teraz pozrieť do obce Nandráž na strednom Gemeri a jednej z jej baní. Pomôže nám v tom článok, ktorý sa práve objavil na sieti pomocou portálu teraz.sk a približuje nám lietavca sťahovavého.  

„Netopier lietavec sťahovavý loví komáre takmer štyridsať kilometrov od miesta, kde cez deň odpočíva. Samce podkovárov južných zase dni netrávia iba v jednej bani. Prírodovedcom sa podarili tieto zistenia vďaka unikátnemu monitorovaniu netopierov pomocou miniatúrnych vysielačiek. Ekológ Ervín Hapl prezradil, že tieto zistenia výskumníkov veľmi prekvapili.

Lietavec sťahovavý je najrýchlejší netopier žijúci na Slovensku. Na doplnenie potrebnej energie pre rýchly let loví predovšetkým komáre."Po namontovaní vysielačky na jeho chrbát nám až

šesť nocí unikal. Cez deň sme ho nachádzali v bani nad obcou Nandráž v okrese Revúca.

Keď večer vyletel, dosah vysielačky nám nestačil na to, aby sme zistili, kde sa šiel kŕmiť. Postupne sme sa snažili zamerať smer, ktorým letel a viaceré tímy ľudí sa postupne presúvali v krajine. Nakoniec sme ho našli vzdušnou čiarou až štyridsať kilometrov ďaleko. Pri obci Janice v okrese Rimavská Sobota sme zachytili jeho signál na jednom pahorku. Okamžite nás prekvapilo množstvo komárov, ktoré nám vleteli aj do auta, hoci sme nikde nevideli mokré miesta alebo niečo, čo by sem tento hmyz lákalo. Náš netopier tam trávil celú noc s tým, že lietal na pomerne malom mieste, odhadom sto krát päťdesiat metrov a neustále lovil pre nás ľudí nepríjemný bodavý hmyz," povedal Hapl.

Malé vysielačky dostali na chrbát aj podkováre južné. "Najľahšie to bolo so samičkou tohto druhu. Dni trávila v rovnakej bani a aj na kŕmenie mala svoje obľúbené miesto. Zistili sme však, že samce tohto druhu nie sú verné jednému miestu, kde odpočívajú cez deň. Ak sa nám podarí zachytiť ich signál, je pravdepodobné, že objavíme nové podzemné miesta, kde sa chránené živočíchy vyskytujú a my zatiaľ o nich ani len netušíme," dodal ekológ.

Monitorovanie netopierov prostredníctvom rádiových vĺn môže trvať približne len štrnásť dní. Potom sa v miniatúrnych vysielačkách vybijú batérie a prístroje sa odmlčia. Ochranári ich na chrbty netopierov pripevnili lepidlom. Dorastajúca srsť im však umožní zbaviť sa neželanej záťaže. Prírodovedci dúfajú, že vysielačky sa im po čase podarí nájsť, aby mohli vo výskume pokračovať.

Doteraz nazbierané informácie budú pre ochrancov prírody mimoriadne cenným podkladom pri usmerňovaní ľudskej činnosti."Napríklad kolónia lietavcov nám ukázala, že ich domovom je celý južný Gemer. Teraz sa ešte pokúsime zistiť, kadiaľ tie netopiere lietajú, aby sme vedeli vypracovať kvalitné posudky, ktoré ich ochránia napríklad pred nástrahami plánovanej rýchlostnej cesty, ktorej trasu pretínajú," doplnil Ervín Hapl.

(Zdroj: teraz.sk)

 

 

Čítať 3352 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:58

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.