nedeľa, 17 február 2013 20:59

V našej obci žije mnoho občanov, ktorých predkovia boli priamymi účastníkmi odboja Doporučený

Napísal(a) Dr. Jozef Sabo
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Oblastná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rožňave má v súčasnosti vyše 20 základných organizácií, ktoré pôsobia v jednotlivých obciach v okresoch Rožňava a Revúca. Jednou z nich je ZO SZPB v Rakovnici, ktorá má 11 členov. Predsedom základnej organizácie je Ing. Ondrej Lorko, tajomníkom Mgr. Ladislav Fábián.
K  cieľom našej ZO v Rakovnici patrí predovšetkým pripomínať účasť našich spoluobčanov v národnooslobodzovacom procese a nezabúdať na

priamych účastníkov SNP. V obci a jej okolí sa nachádzajú pamätníky, ktoré nám pripomínajú ťažké obdobie II. svetovej vojny s menami padlých našich spoluobčanov. Na znak úcty a vďaky k nim, našou snahou bude udržiavať pamätníky a ich okolie v dobrom, čistom stave. V spolupráci s obcou, ZPOZ-om a ďalšími organizáciami, ktoré v našej obci pôsobia, chceme organizovať spomienkové akcie, pripomínať si najmä začiatok SNP a koniec II. svetovej vojny.
Naša ZO počtom členov nie je veľká, ale v našej obci žije mnoho občanov, ktorých predkovia boli priamymi účastníkmi odboja. Preto budeme veľmi radi ak sa nám podarí rozšíriť naše rady práve o nich, ale rovnako privítame medzi nami aj ostatných spoluobčanov rovnakého zmýšľania, ktorým nie je ľahostajný odkaz SNP a pamiatka obetí II. svetovej vojny.
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov je občianskym združením pôsobiacim na území Slovenskej republiky na základe zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov, Združuje občanov SR a účastníkov boja za národné oslobodenie a proti fašizmu, za demokraciu a sociálnu spravodlivosť, ktorí súhlasia s jeho pôsobením, poslaním a cieľmi, programovým zameraním a ustanoveniami Stanov SZPB.

Hlavným poslaním Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov
je:

˜     presadzovať demokratický a humánny odkaz národnooslobodzovacieho boja začatý štúrovcami, ktorý vyvrcholil Slovenským národným povstaním, v súlade s princípmi obsiahnutými v Charte ľudských práv a Ústave SR.
˜     odsudzovať a odmietať všetky pokusy o znevažovanie SNP a skresľovanie výsledkov druhej svetovej vojny, pokusy o rehabilitáciu ľudáckeho režimu na Slovensku a glorifikáciu jeho vedúcich činiteľov, dbať o to, aby história boja proti fašizmu a za národné oslobodenie bola vysvetľovaná pravdivo.
˜     verejne vystupovať proti extrémnym silám propagujúcim násilie, odmietať nacionalizmus, xenofóbiu, rasizmus, antisemitizmus, intoleranciu, aktivizujúce sa anarchistické, neoľudácke a neofašistické organizácie a naďalej sa usilovať o zachovanie mieru.
Dr. Jozef Sabo
Foto: autor{jcomments on}

Čítať 2693 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:58

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2