×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /nfsmnt/hosting1_2/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/kultura/vyrocia/vlach/melicko/hana
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/vyrocia/vlach/melicko/hana
Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 29 január 2012 13:05

Vlachovčania si uctili 112 výročie narodenia národnej umelkyne Hany Meličkovej Doporučený

Napísal(a) JUDr. Ján Klobušník
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Miestny odbor Matice slovenskej vo Vlachove na hornom Gemeri uskutočnil spomienkový akt pri príležitosti 112. výročia narodenia slovenskej herečky, národnej umelkyne Hany Meličkovej, ktorá sa narodila 27. januára 1900 v Martine. Zomrela 7. januára 1978 v Bratislave.  Pietny akt sa uskutočnil pri pamätnej tabuli, ktorá  bola na budovu základnej školy umiestnená dňa 12.7.2002 preto, že  jej rodné korene siahajú do obce Vlachovo, kde sa  dňa 14.7.1808 narodil jej starý otec Michal Meličko. Obyvatelia obce Vlachovo touto malou spomienkou vyjadrili vzájomnú spolupatričnosť k jej starému otcovi, otcovi a rodovým  koreňom rodine Meličkovcov. 

JUDr. Ján Klobušník

Poznámka Maj Gemer:
Slovenská herečka, národná umelkyňa Hana Meličková, sa narodila v prvých dňoch nového storočia, 27. januára 1900 v Martine. Svojím hereckým majstrovstvom sa natrvalo zapísala do histórie nášho divadelného, rozhlasového, filmového a televízneho herectva.
Narodila sa ako jedno z desiatich detí v rodine zbormajstra Jána Meličku, ktorý v nej vypestoval lásku k hudbe, ktorej sa spočiatku aj venovala, neskôr ju však zlákalo herectvo. Počas niekoľko desiatok rokov umeleckého pôsobenia stvárnila takmer 300 postáv. Patrila medzi herecké osobnosti, ktoré formovali slovenské profesionálne divadlo a bola prvou slovenskou profesionálnou, odborne pripravenou herečkou. Jej herecký talent našiel uplatnenie v každom žánri: hrala úlohy tragické i komické, stvárnila najväčšie postavy klasického repertoára. Jej doménou sa však stali ľudové postavy najmä v hrách slovenských klasikov.
Počas svojho hereckého pôsobenia stvárnila mnohé postavy svetového dramatického repertoáru, napríklad Shakespeara, Ibsena, Wilda, Tolstého, ale aj v hrách najvýznamnejších slovenských dramatikoch, napríklad Tajovského, Hviezdoslava. Hrala vo filme a televízii. Kozie mlieko, Zemianska česť, Jerguš Lapin, Polnočná omša, Ženský zákon, Adam Šangala, Piková dáma, Osem žien, Horali - to sú niektoré tituly z jej filmografie.
Hana Meličková bola manželkou významného slovenského historika divadelného kritika, profesora Daniela Rapanta. Zomrela v Bratislave, náhle, desať dní pred svojimi 78 narodeninami, 7. januára 1978.
Zdroj: slovacivosvete.sk

{gallery}kultura/vyrocia/vlach/melicko/hana{/gallery}
{jcomments on}

 

 

 

Čítať 6865 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:03