streda, 08 máj 2019 09:34

Po vyše 50 rokoch od vojny našli jeho telesné pozostatky  Doporučený

Napísal(a) M. Lavrincová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Ilustračný obrázok Ilustračný obrázok Koláž: MG OD

Dňa 21.12.2000 uverejnila Eva Richterová, šéfredaktorka Bojovníka, článok Náš pán učiteľ o hodrušskom učiteľovi Andrejovi Bradovkovi. Bojoval v Povstaní, pobral sa za hlasom svedomia a spravodlivosti, ale sa z neho nevrátil. Keď prišli Vianoce, na dvere učiteľského bytu nikto nezaklopal. Neprišiel ani po oslobodení. 

Andrej Bradovka sa narodil 10. marca 1913 v Repištiach. Študoval na gymnáziu v Rožňave. Po maturite učil v Ploskom, Krokave a Hrlici. V rokoch 1936 – 1938 bol vojakom Československej armády. Absolvoval školu pre dôstojníkov v zálohe. Oženil sa s Emíliou Falubovou a mali dvoch synov – Ivana (1939) a Emila  (1941).

Slovenské národné povstanie ho zastihlo v Hodruši pri Banskej Štiavnici. Narukoval  k 3. taktickej skupine, ktorá operovala v priestore Žarnovica a Žiar nad Hronom. Stal sa veliteľom čaty. Úlohou povstaleckej armády v tomto priestore bolo udržať Zvolen a zabrániť preniknutiu nepriateľa k Banskej Bystrici. Koncom októbra 1944 sa hitlerovcom podarilo preraziť obranu na Hrone. Mnoho našich vojakov zabili, alebo zajali. Sústredili ich v Janovej Lehote. V tom období sa por. A. Bradovka stal nezvestný. Jeho manželka s deťmi sa odsťahovala najprv do Banskej Bystrice, neskôr do Haliča pri Lučenci. 

Až takmer po 60 – tich rokoch, v lete 1998, pri bagrovaní pri Hrone, neďaleko obce Podzámčie v okrese Žarnovica, vykopali jeho telesné pozostatky. O ich identifikáciu sa pričinili pracovníci z Ústavu súdneho lekárstva Lekárskej fakulty v Martine - lekári F. Štuller, S. Novomeský, V. Macko a  S. Fabianová, ako aj historička vojenstva PhDr. D. Baranová z Múzea SNP v Banskej Bystrici. 

Bola to niekoľkoročná práca, vyplnená analýzami a skúmaním martinských lekárov a historičky PhDr. D. Baranovej, ktorá sa skončila s úspechom. Kolektív lekárov a historičky objasnil, kto bol mŕtvy, ktorého kostru našli po rokoch pri Hrone. O jeho posledných hodinách a minútach sa môžeme len domnievať. 

Por. Andrej Bradovka zahynul rukou nepriateľa, mal roztrieštenú lebku od úderu pažbou pušky, alebo od výbuchu granátu v blízkosti hlavy. Je možné, že sa to stalo, keď bol na prieskume, tvrdí jeho kolega Pavel Zajac z Rimavskej Soboty. Alebo sa to udialo, keď išiel domov do Hodruše, aby navštívil rodinu a potom pokračoval v boji v horách na Poľane alebo inde. Možno sa náhlil za svojím veliteľom plukovníkom Pavlom Kunom. 

Andrej Bradovka bol veľký hrdina a za našu slobodu obetoval svoj mladý život. Jeho vojenský pohreb sa konal 19. decembra 2003 v Lučenci so všetkými poctami, čestnou strážou, dychovou hudbou, salvami a za prítomnosti dvoch vojenských ev. a. v. kňazov, zabezpečilo ho Ministerstvo obrany SR. Na pohrebe sa zúčastnil syn Emil s manželkou z Prahy, rodinní príslušníci z Lučenca, Rimavskej Soboty a Revúcej. Jeho pozostatky pochovali do hrobu najstaršieho syna Andreja Bradovku, Ivana. 

Magdaléna Laurincová

(Zdroj - Magdalena Lavrincová: Svetlo a tiene života, Vydala ML, Bratislava 2018)

 

 

Čítať 377 krát Naposledy zmenené streda, 08 máj 2019 18:32

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x