piatok, 25 január 2019 15:09

V januári si pripomíname 74. výročie oslobodzovania obcí spod fašizmu aj na hornom i strednom Gemeri Doporučený

Napísal(a) MT + MG
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Január je z historického hľadiska mesiacom, v ktorom boli obce horného i stredného Gemera v roku 1945 postupne oslobodzované od nemeckého fašizmu armádami II. Ukrajinského frontu a rumunskou armádou, ktoré bojovali v zväzku s Červenou armádou. V týchto dňoch v mnohých mestách i obciach nášho regiónu si pripomínajú túto udalosť spred 74 rokov kladením vencov k pamätníkom oslobodenia. Jednou z takých obcí je aj obec Čierna Lehota, ktorá sa najmä v období Slovenského národného povstania zapísala zlatými písmenami do našich novodobých dejín. Z tejto obce sme dostali aj stručnú informáciu o oslavách. Pán Michal Terrai nám napísal: “24. januára 2019 v poobedňajších hodinách si poslanci Obecného zastupiteľstva so starostkou obce Ing. Ivetou Potočnou

rv oslobodenie 74 2cl oslobodenie DSCF3608 1 2pripomenuli 74. výročie oslobodenia obce Čierna Lehota v II. svetovej vojne. Spomienkou a položením spomienkového venca ku pamätníku padlých hrdinov si spoločne pripomenuli hrôzy vojny, v ktorej nezmyselne zahynulo množstvo ľudí a priniesla veľa utrpenia pre všetkých, aj našich obyvateľov obce.”

Na sociálnej sieti sa objavili tiež informácie, najmä fotografie z osláv oslobodenia okresného mesta Rožňava, kde pred budovou radnice na Námestí baníkovmal hlavný príhovor novozvolený primátor mesta pán Michal Domik. Pani Mária Žolnová o tejto udalosti o. i. napísala: “Každý rok prichádzame na Námestie baníkov k pamätnej tabuli, aby sme vzdali úctu tým, ktorí priniesli tú najkrutejšiu obeť – svoj život. Dňa 23. januára 2019 si Oblastná organizácia SZPB s mestom Rožňava a žiakmi základných škôl pripomenuli výročie oslobodenia mesta od dátumu, ktorý označuje v kalendári mesta už 74 rokov slobodného a mierového života, a je to dátum, ktorý by si mali pamätať všetci Rožňavčania." 

rv oslobodenie 2019 01 23 53 4

rv oslobodenie 2019 01 23 08 5

 

  

 

 

 

 

 

 

  Spomienkové slávnosti venované 74. výročiu oslobodenia sa konali aj v centre stredného Gemera v Revúcej vo štvrtok predpoludním 24. januára 2019. Primátor mesta Július Buchta ra oslobodenie i 5434405v Revúcej spolu s hosťami, poslancom Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Júliusom Laššanom, prednostom Okresného úradu v Revúcej Ing. Petrom Baloghom, predsedom Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov gen. Viesta Revúca JUDr. Jánom Kochanom, predstaviteľmi Policajného zboru v Revúcej a za prítomnosti vojenskej posádky v Rožňave, položili vence k pamätníku na Námestí slobody. Pán Július Buchta, ako hlavný rečník, vo svojom príhovore stručne priblížil historické udalosti významných dejín mesta, s mementom odkazu duchovnej, morálnej zrelosti a túžby ľudí bojovať za národ, pre dnešnú dobu plnú prejavov diskriminácie a kultúrnej intolerancie.

MG od, mt, mž, kk

Čítať 367 krát Naposledy zmenené sobota, 26 január 2019 19:12

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x