pondelok, 24 jún 2019 14:36

Dažďovú záhradu otvorili v Revúcej Doporučený

Napísal(a) ZŠ
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

V areáli Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej za prítomnosti pani prednostky MsÚ v Revúcej Ing. Evy Kučerákovej, vedúceho referátu školstva pána Ing. Igora Kvetka, PhD., riaditeľov miestnych škôl a hostí otvorili unikát – dažďovú záhradu.
V rámci programu „Klíma nás spája“, ktorý zastrešuje občianske združenie Živica – centrum environmentálnej a etickej výchovy, sa už niekoľko rokov realizuje projekt budovania dažďových záhrad v školách po celom Slovensku. V tomto školskom roku 2018-2019 sa to podarilo Základnej škole J. A. Komenského, jednej z desiatich, podporených sumou 1 000 € od donora tejto aktivity – dm drogerie markt.

Prvé výkopové práce začali v marci, potom práce zdržalo daždivé počasie a tak sa s prácami končilo až koncom mesiaca máj. Okrem vybudovania samotnej dažďovej záhrady si v základnej škole dali hlavne za cieľ ukázať deťom a možno aj obyvateľom mesta, že k udržateľnosti rýchlo meniacej sa klímy môžeme prispieť malými krokmi aj my. Každá dažďová záhrada má mnoho úloh, tu je niekoľko z nich:

  • zadržiavanie vody v mieste kde spadla,
  • spomaľovanie odtoku vody do kanalizácie,
  • filtrovaniu vody od nebezpečných látok,
  • ochladzovaniu klímy,
  • zabezpečovanie výparu a zároveň sa stáva miestom pre život rastlín, živočíchov a mikroorganizmov. Ukazuje našim mladým ľuďom, že s meniacou sa klímou sa dá bojovať a dá sa to aj malými krokmi, akými je aj táto záhrada.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí pri budovaní záhrady pomáhali, a to: Živica, dm drogerie markt, p. Ján Šofranko, p. Vladimír Beňo, p. Vladimír Ferdinandy, RZ pri ZŠ J. a. Komenského, p. Ervin Hapl, p. RNDr. Hana Dorčáková, a iní. Poďakovanie patrí aj učiteľom, prevádzkovým zamestnancom, pracovníkom v malých obecných službách a tiež žiakom školy.

Čítať 231 krát Naposledy zmenené streda, 26 jún 2019 15:04

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x