sobota, 08 november 2014 14:39

Jelšavská základná škola s materskou školou sa zapojila do projektu: „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“

Napísal(a) Mgr. Marcela Berová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

jel S1490021aDňa 27. 10. 2014 sa v naša škola ZŠ s MŠ Jelšava zapojila do projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc. Zorganizovali sme podujatie pod názvom Literárne tvorivé dielne. Aktivity prebiehali počas celého dňa v jednotlivých triedach najmä na hodinách slovenského jazyka. Do súťaže sa zapojili všetky triedy každého ročníka.

V nultom a v prvom ročníku sa uskutočnila aktivita „Starší čítajú mladším“. 

Keďže žiaci nultého ročníka ešte nevedia čítať, ale knihy a rozprávkové príbehy majú radi, navrhli žiačky deviateho ročníka prečítať im rozprávku z knihy R. Morica Rozprávky z lesa. Naša škola je zapojená do projektu Zelená škola a aktívne sa zapája do environmentálnych aktivít súvisiacich s prírodou a životným prostredím, aj preto sa rozhodli pre čítanie rozprávok s tematikou prírody a zvierat. 

V druhom ročníku prebiehala aktivita „Číta celý ročník“.

Žiaci si vybrali knižku od spisovateľky Márie Ďuríčkovej O Guľkovi Bombuľkovi. V čítaní sa vystriedali všetci žiaci. Touto aktivitou si žiaci precvičili správnu techniku

čítania, schopnosť aktívne počúvať, ale hlavne čítať s porozumením. Žiaci nielen čítali, ale i odpovedali na otázky súvisiace s textom a vytvorili množstvo pekných ilustrácií a záložiek do kníh. 

V treťom a štvrtom ročníku sa uskutočnila aktivita „Tvorme spoločne“.

Žiaci transformovali text básne na maľované čítanie. Ich úlohou bolo vybrať si báseň a vytvoriť text doplnený kresbou. Žiaci každej triedy v týchto ročníkoch si vyberali básne s rôznou tematikou od slovenských autorov.

Piataci a šiestaci sa zúčastnili besedy s pani spisovateľkou Evou Wilson.

Pani spisovateľka je zároveň špeciálnou pedagogičkou a učiteľkou výtvarnej výchovy v našej škole a doteraz tvorila pod menom Eva Gajdošová. Beseda s ňou bola veľmi podnetná a zaujímavá a dala žiakom možnosť spoznať svoju pani učiteľku aj v takejto netradičnej pozícii spisovateľky, ilustrátorky a umelkyne.

Siedmy až deviaty ročník plnil aktivity zamerané najmä na prácu s textom,

ale aj ďalšie tvorivé činnosti. Ich úlohou bolo napríklad usporiadať porozhadzované verše z básne, opisom činností uhádnuť schované slovesá, tvoriť príbehy z nadpisov rozprávok, pantomímou vyjadriť a následne uhádnuť známe príbehy. Písali príbehy na rôzne témy napríklad Sadla som na lep..., Záhadný šuchot, Prázdninový autobus a pod. Riešili úlohy, hlavolamy a tajničky, v ktorých mali uhádnuť pojmy z rôznych oblastí, súťažili v skupinách, čím si rozvíjali aj vzájomnú kooperáciu, toleranciu, vzájomnú pomoc.

Podujatie vyvrcholilo popoludňajším Literárnym kvízom.

Zmerali si v ňom sily žiaci piateho až siedmeho ročníka. Aby boli sily vyrovnané, žiaci vytvorili zmiešané družstvá. Štyri vytvorené skupiny potom plnili jednotlivé úlohy: riešili tajničku na pracovnom liste, zostavovali rozprávku z rozstrihaných a pomiešaných častí, hľadali chyby v texte známych rozprávok, dopĺňali bájku a vymýšľali jej pointu, skladali rozstrihané príslovia a porekadlá, spoznávali slovenské ľudové rozprávky podľa obrázkov. Pri plnení úloh žiaci museli dokázať schopnosť spolupracovať, vypočuť si a tolerovať názory iných spolužiakov a použiť teoretické poznatky v praktických cvičeniach. Veríme, že si žiaci okrem pekných cien odniesli najmä množstvo nových poznatkov, zážitkov a poznanie, že vzájomná pomoc a spolupráca prináša človeku dobrý pocit a možno aj úspech.

Mgr. Marcela Berová, Ing. Martina Zemanová

 

Čítať 1191 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:22

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x