sobota, 15 september 2012 12:35

Konferencia - Slovenské školstvo a literatúra v Revúcej, Revúca v literatúre prispela k jubilejným oslavám vzniku slovenského gymnázia Doporučený

Napísal(a) MG-revuca24
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V piatok 14.9.2012 pokračovali v Revúcej oslavy 150-teho výročia založenia Prvého slovenského gymnázia. Revúcu navštívil minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič. Prvým bodom jeho programu bolo zasadenie pamätnej lipy - symbolu Slovanstva na pôde Prvého slovenského literárneho gymnázia. A robota mu šla veru od ruky. Pozrite si, čo všetko sa v piatok v Revúcej udialo.
Pri sadení mu šikovne asistoval predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Následne sa presunuli do Mestského kultúrneho strediska, kde sa konala konferencia s názvom - Slovenské školstvo a literatúra v Revúcej, Revúca v literatúre. Konferenciu zorganizovali - Matica slovenská,

Banskobystrický samosprávny kraj, Mesto Revúca, Prvé slovenské literárne gymnázium, Gymnázium M. Kukučína a Evanjelická cirkev a. v.
Minister ocenil to, čo dosiahli osobnosti pôsobiace v Revúcej pred 150. rokmi. Skonštatoval však, že dnes je situácia samozrejme iná a naši učitelia môžu vyučovať po slovensky bez obmedzení. Spoločenský status učiteľa a s tým súvisiace ohodnotenie ale nie je dobré. Vníma požiadavky pedagógov ako legitímne, no treba byť pevne na zemi.
Pod zriaďovateľskú pôsobnosť ministerstva školstva by chcel Čaplovič dostať ďalšie stredné školy s celoslovenskou pôsobnosťou. Ako dnes v Revúcej prezentoval, jednou z nich by sa mohlo stať aj Prvé slovenské literárne gymnázium. "Najskôr však treba nájsť zhodu so súčasnými zriaďovateľmi. Školám s celoslovenskou pôsobnosťou budem potom hľadať možnosti ako vytvoriť priaznivé finančné a študijné podmienky," dodal minister školstva.
Minister na konferencii ocenil Dušana Dubovského a odovzdal mu ocenenie za jeho významnú celoživotnú činnosť súvisiacu so zbieraním historických faktov o Revúcej a Gemeri. Taktiež zemou z Prvého slovenského gymnázia slávnostne pokrstil Dubovského najnovšiu knihu s názvom Svätyňa a osveta vzdelanosti.
Z rúk predsedu Matice slovenskej si ocenenia prevzali primátorka mesta Eva Cireňová, riaditeľka Prvého slovenského literárneho gymnázia Ľuboslava Lacjaková, Dušan Dubovský a evanjelická farárka Danica Hudecová.
Primátorka Revúcej odovzdala taktiež niekoľko ďakovných listov osobnostiam z Revúcej za ich dlhoročnú prácu v prospech Revúcej. Konferencia pokračovala popoludní odbornou časťou.
Večer program osláv pokračoval slávnostným zasadnutím Mestského zastupiteľstva. Krásnym spevom a hrou na klavíri ho spríjemnil spevácky súbor Quirin, ktorý funguje pri Základnej umeleckej škole v Revúcej. Zastupiteľstva sa zúčastnilo množstvo významných hostí, ako napríklad poslanci, primátori a starostovia okolitých miest a obcí, ale aj zástupcovia partnerských miest z Čiech, Maďarska a Poľska.
Na zasadnutí sa udeľovali najvýznamnejšie ocenenia mesta - Cena primátorky mesta, Plaketa mesta a Zlatý Quirin. Dostali ich ľudia, ktorí sa významnou mierou pričinili o rozvoj a šírenie dobrého mena Revúcej. Ocenenými boli :Michal Breznaník, Kvetoslava Slaná, Ľuboslava Lacjaková, Tlačiarne Roven, Miloš Kovačka, Zuzana Homoliaková a Ján Molnár. Zlatého Quirina dostal Pavol Ferdinandy za rozsiahlu spoločenskú a kultúrnu činnosť v meste.

Večer už patril koncertu Štátnej filharmónie z Košíc so sólistkou Ivanou Boggerovou - harfa a pod taktovkou dirigenta Gabriela Rovňáka. Ich úžasné vystúpenie si aj v piatkový slávnostný večer vyslúžilo "standing ovation".
(Zdroj: revuca24.sk)

{jcomments on}

 

Čítať 1966 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:24

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2