piatok, 11 máj 2018 18:04

Poštou nám prišla malá škatuľka s chlpatými húseničkami Babôčky bodliakovej (Vanessa Cardu) Doporučený

Napísal(a) žiaci 3. B ZŠ J.A.Komenského
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Náš príbeh sa začal 26. apríla 2018, kedy nám prišla poštou malá škatuľka s chlpatými húseničkami Babôčky bodliakovej (Vanessa Cardu). Našou úlohou bolo pozorovať a postarať sa o to, aby sa z húseníc stali krásne motýle. Premena od húsenice, cez kuklu až po vyliahnutie motýľa je fascinujúca a my sme ju videli na vlastné oči. A čo je najdôležitejšie? Celý experiment bol bezpečný nielen pre nás, ale aj pre motýle samotné. Celé štyri dni sme pozorovali ako sa naše húsenice kŕmia. Nádobka s húsenicami bola prispôsobená tak, aby húsenice mali dostatok výživy a mikroperforácia viečka zabezpečila dostatočný prístup vzduchu. Na piaty deň sa húseničky začali pohybovať smerom k viečku a vytvorili zámotok. Zavesili sa na viečko dole hlavou v tvare písmena J.

Tak sa mohla začať intenzívna biologická premena. Po troch dňoch sme kukly s viečkom vložili do špeciálneho papierového stojana a umiestnili do sieťky. Sieťku sme zavesili na bezpečné miesto.

Po štyroch dňoch pozorovania sme zistili, že kukly stmavli, čo je znakom, že sa motýle vyliahnu už v ten deň. Tí z nás, čo navštevujú školský klub detí v poobedňajšom čase, privítali prvé krásne motýle. Nádherné farebné krídla, pevné nôžky a rozvinutý cuciak signalizovali, že sú pripravené na prikrmovanie. Nektár sme pripravili zmiešaním lyžičky cukru v 100 ml vody. Nakrájali sme im aj jablko. Takto sme boli pripravení zblízka sledovať ako motýle ovoniavajú nektár pomocou dvoch tykadiel, ochutnávajú ochlpenými nožičkami a pijú pomocou rozvinutého cuciaka.

Babôčka bodliaková žije vo voľnej prírode 2 – 5 týždňov a tak sme vedeli, že po týždni je čas vypustiť naše motýle do voľnej prírody. Jednému sa od nás naozaj nechcelo. Neustále sa vracal späť do sieťky, miesta svojho prechodného bydliska. Nakoniec sme sa však museli rozlúčiť. Potleskom sme povzbudili každého motýlika a poďakovali, že sme sa mohli veľa naučiť. Prajeme šťastný let!

S pozdravom

žiaci 3. B  ZŠ J. A. Komenského Revúca

 

 

Čítať 545 krát Naposledy zmenené sobota, 12 máj 2018 10:18

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2