štvrtok, 02 apríl 2015 11:11

Víťazi 19. ročníka Rozprávkového vretienka boli z Revúcej i z Jelšavy

Napísal(a) Mgr. Martina Urbanová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

ra vretienko 20150325 093253 aRozprávka je krátky prozaický, zriedkavo - veršovaný útvar, spravidla vymyslený príbeh, ktorý má za cieľ poučenie a pobavenie čitateľov alebo poslucháčov. Podľa autorstva ich delíme na ľudové a autorské. Ľudové rozprávky sú žánrom ľudovej slovesnosti a patria k najstarším a najrozšírenejším formám ústnej slovesnosti. Majú najrozmanitejší obsah v závislosti na dobe a spôsobe života. Každý národ odrážal svoj spôsob života, vzťahy, dobro a zlo, lásku a nenávisť vo fiktívnom či fantastickom príbehu, satiricky alebo humorne, kde hrdinovia prekonali útlak, biedu a chudobu a svojou dobrosrdečnosťou a mravnosťou víťazia nad zlom, úkladmi ľudí, drakov, či šarkanov.

VÍŤAZI Z REVÚCEJ I Z JELŠAVY

V stredu 25. marca o 8:00 sa v spoločenskej miestnosti hlavného organizátora Centra voľného času v Revúcej uskutočnil 19. ročník obvodného kola súťaže v prednese rozprávky pre žiakov základných škôl s medzinárodnou účasťou – Rozprávkové vretienko. Vyhlasovateľom súťaže je Základná škola Alexandra Dubčeka v Bratislave, Miestny úrad Bratislava – Karlova Ves - školský úrad pod patronátom primátora hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, Ministerstva školstva, vedy,

výskumu a športu Slovenskej republiky a Národné osvetové centrum Bratislava. 

Súťažilo sa v dvoch kategóriách – v prvej súťažili žiaci prvého stupňa ZŠ a druhá kategória bola určená pre 2. stupeň. Zúčastnili sa jej víťazi školského kola v každej kategórii zo štyroch škôl. Podmienkou bolo naspamäť predniesť rozprávku ľubovoľného autora (nie však vlastnú tvorbu žiaka) počas maximálne piatich minút.

Porota v zložení: Mgr. Martina Urbanová (predsedkyňa), Bc. Vladimír Oravec a Mgr. Iveta Mrázová určila nasledovné poradie: Prvú kategóriu vyhral Adam Palušák zo ZŠ J. A. Komenského, na druhom mieste skončila Alexandra Zajaková zo ZŠ na Hviezdoslavovej ul. a na 3. mieste sa umiestnila Nina Bendulová zo ZŠ J. A. Komenského. Druhej kategórií kraľovala Klaudia Enická zo ZŠ Jelšava a 2. miesto patrilo Janke Gulákovej zo ZŠ I. B. Zocha. Všetci umiestnení dostali diplom a vecné ceny. Do krajského kola, ktoré sa uskutočnilo 31. marca 2015 v Centre voľného času v Banskej Bystrici, postúpili z prvej kategórie prví dvaja umiestnení a víťazka druhej kategórie.

Mgr. Martina Urbanová

 

 

Čítať 1220 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:03

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2