piatok, 01 február 2019 20:02

Na návšteve, alebo čo všetko dokážu šikovné ženy z Gemerskej Polomy Doporučený

Napísal(a) Danka Červenáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Na stránkach Polomských novín bolo toho už mnoho, čo tam prezentovali z obce Gemerská Poloma na hornom Gemeri. Veď tento zaujímavý titul pravidelne štvrťročne vychádza už 23 rokov a stále má o čom informovať Polomcov. Mnoho obcí na Gemeri im ho môžu závidieť. "Opäť sme prijali milé pozvanie." Tak sa začína príspevok, ktorý je uverejnený v poslednom decembrovom čísle vlaňajšieho roku. Autorka príspevku pani Danka Červenáková pokračuje: "Navštívili sme pani Marienku Antalovú a hneď pri vchodových dverách nás zaujala jesenná dekorácia. Po pár krokoch v interiéri sa nám naskytol pohľad na ďalšie zaujímavé väčšie, či menšie prezenty, a tak nech sa páči - vstúpte spoločne s nami a preneste sa do sveta upleteného z papiera."

Marienka, môžeš nám prezradiť vďaka čomu vznikli tieto práce?
Mám rada ručné práce a keďže som na dôchodku a času mám viac, rozhodla som sa vyskúšať niečo nové.

V úvode sme prezradili, že tieto inšpirujúce predmety vznikajú vďaka Tvojej záľube a záujmu aj o ručné práce. Prečo práve táto technika? 
Túto techniku som našla náhodou na internete a keďže ide o dostupné materiály (noviny, papier, lepidlo), chcela som to vyskúšať.

gp antalova PB144759 2Nie každý deň možno stretnúť človeka, ktorý sa rád podelí o svoje skúsenosti a rád pomôže aj iným. Môžeme v krátkosti vedieť ako sa dopracujeme k finálnej podobe, alebo ako a s čím začať?
Prvým krokom sú papierové rúročky, ktoré musia byť pevné, takže používam drôt 1,2 až 1,6 mm. Následne príde farbenie s farbou na textil, alebo prírodná farba vyrobená z cibuľových alebo orechových šupiek. Nasleduje duvilaxový kúpeľ a sušenie. Po tejto procedúre prichádza samotné pletenie podľa formy. Po upletení sa výrobok nalakuje lakom na detské hračky a nechá vysušiť.

Čo Ťa inšpiruje pri tvorení a máš aj nejaké vychytávky?
Inšpiráciu mám všade vôkol seba, sú to praktické doplnky do domácnosti a bytu. Ako vychytávku by som uviedla stojan na kvetináč a zásobník na toaletný papier.

Kvetináč, košík, zvonček, ba i luster sme videli – je aj niečo, čo túžiš upliesť a stále sa len odhodlávaš?
Výzvou je rám na zrkadlo a fotorámček.

Kde všade sú a koho už tešia Tvoje „maličkosti“?
Väčšinou potešili členov mojej rodiny, ako aj známych.

S pani Marienkou Antalovou z Gemerskej Polomy sa rozprávala

Danka Červenáková

 

Čítať 1727 krát Naposledy zmenené sobota, 02 február 2019 10:32

Galéria obrázkov

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x