pondelok, 19 október 2020 16:11

Zamestnanci rimavskosobotskej nemocnice chceli upozorniť na dôležitosť prevencie pri rakovine prsníka, do práce prišli v ružovom Doporučený

Napísal(a) J. Fedáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Bratislava/Rimavská Sobota 19. októbra 2020 - Zdravotníci prišli do práce s ružovými ponožkami, ozdobami vo vlasoch či v ružovom tričku a nasadili si ružové rúška. Na riaditeľstvách si zase ženy na ružovo nalakovali nechty a muži si obliekli ružové kravaty. V sieti nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare vrátane rimavskosobotskej nemocnice vo štvrtok 15. októbra oslavovali Medzinárodný deň za zdravé prsia. Chceli takto upozorniť na potrebu prevencie, ktorá je pri rakovine prsníka taká dôležitá. „Okrem medzinárodného dňa 15. októbra je navyše celý mesiac október venovaný boju proti rakovine prsníka. Najmä v tomto náročnom pandemickom čase je potrebné hovoriť aj o ochoreniach, ktoré ostali v tieni koronavírusu, hoci ich závažnosť nie je o nič menšia. Rozhodli sme sa preto pripraviť edukačnú kampaň pre našich pacientov, ktorá je zameraná na prevenciu ochorení prsníkov. Verím, že sa nám spoločne v našich nemocniciach a poliklinikách i na verejnosti podarilo upriamiť pozornosť na túto vážnu diagnózu a zároveň sa pre nás a našich pacientov tento medzinárodný deň stal o niečo krajším, ružovejším,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Odkáž to všetkým ženám: Taký krátky akt pre taký dlhý život!

Kampaňou sa sieť snaží poukázať najmä na dôležitosť samodiagnostiky a preto nesie názov 3 (prsty) za zdravé prsia. Prečo trojka? Pri samovyšetrení sa používajú brušká troch prostredných prstov, vyšetrovať sa je potrebné aspoň raz za tri mesiace, ideálne tretí deň po menštruácii a v troch polohách. Tvárami kampane sa stali tri riaditeľky – Simona Frisová, prevádzková riaditeľka siete, Andrea Borguľová, HR riaditeľka siete a Mária Hronská, riaditeľka Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici. Nechali sa profesionálne nafotiť v pózach, v ktorých sa má žena vyšetriť.

„My, ženy, máme tendenciu zabúdať na seba a svoje zdravie. Myslíme vždy na všetkých okolo. Na deti, na prácu, na blízkych, manžela. Staráme sa, aby bolo o nich dobre postarané a až niekde na konci prídeme na rad aj my. Ak vôbec. Aspoň počas tohto mesiaca to na chvíľu otočme a myslime viac na seba, je to dôležité,“ hovorí HR riaditeľka siete ProCare a Svet zdravia Andrea Borguľová.

„Rakovina prsníka je na Slovensku najčastejším zhubným nádorom u žien. Práve táto edukačná kampaň, ktorá je zameraná na prevenciu ochorení prsníkov, nás môže naučiť ako včasnou diagnostikou identifikovať potencionálny problém a odkonzultovať ho s lekárom. Aj preto som sa s radosťou rozhodla do nej zapojiť a podporiť najmä všetky ženy, aby sme sa skúsili správať viac zodpovedne voči nášmu zdraviu a nepodceňovali prevenciu,“ vysvetľuje prevádzková riaditeľka ProCare a Svet zdravia Simona Frisová.

„Moja blízka osoba, ktorá sa aktuálne lieči z rakoviny prsníka, ma raz poprosila: ´Povedz to, prosím, všetkým kamarátkam, všetkým ženám, ktoré stretneš, starším aj veľmi mladým, ale aj mužom, aby to povedali svojim manželkám a partnerkám. Samovyšetrenie prsníkov trvá pár sekúnd a treba ho urobiť iba raz za mesiac. Taký krátky akt pre záchranu takého dlhého života. Povedz im, že ide o veľa.´ Svojou osobnou účasťou v kampani chcem jej odkaz šíriť ďalej,“ hovorí riaditeľka Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici Mária Hronská.

#trizazdraveprsia

Do kampane Tri za zdravé prsia sa zapojilo 17 nemocníc Svet zdravia a 12 polikliník ProCare aj dve administratívne centrály v Bratislave a v Košiciach. Stovky zamestnancov sa počas celého dňa fotili s ružovým oblečením či rúškami a svoje fotky zdieľali aj na sociálnych sieťach s popisom #trizazdraveprsia. Kampaň podporila aj olympijská víťazka Nasťa Kuzminová.

Štvrtkový deň zakončil ružový lúč, ktorý od 19.00 h žiaril z Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici na oblohu práve na podporu tejto myšlienky.

Ku kampani sieť vytvorila aj webovú stránku venovanú prevencii rakoviny prsníka www.mojaprevencia.sk.

Jana Fedáková
Komunikačný špecialista

Čítať 774 krát Naposledy zmenené pondelok, 19 október 2020 16:32

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!