streda, 26 jún 2019 13:11

Športovci z revúckych škôl si zmerali sily na 19. ročníku Kalokagatie Doporučený

Napísal(a) Bc. I. Sviežená
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V piatok, 21. júna 2019, sa už od rána zapĺňal školský dvor Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej športovcami z revúckych škôl, ktorí prišli, aby si zmerali sily na 19. ročníku Kalokagatie. Prišli zástupcovia zo ZŠ Hviezdoslavova, ZŠ J. A. Komenského, Gymnázia Martina Kukučína, Špeciálnej ZŠ a samozrejme z usporiadateľskej školy. Po úvodnej prezentácii a pridelení štartových čísel bolo už všetko pripravené na otvárací ceremoniál. Nástup atlétov bol sprevádzaný pekným vystúpením mažoretiek. Za zvukov olympijskej hymny bola vztýčená olympijská vlajka a zapálený olympijský oheň. Riaditeľka školy RNDr. Eva Holéczy Vidová úvodným príhovorom slávnostne otvorila krásne podujatie. Po nej sa prítomným prihovoril primátor mesta Ing. Július Buchta s prianím športových úspechov.

Nasledovali sľuby športovcov a rozhodcov, všetkých potom pozdravil predseda Olympijského klubu Gemer PaedDr. Juraj Králik. V závere sa ujala slova hlavná rozhodkyňa Mgr. Martina Pirochová, ktorá okrem toho, že predstavila rozhodcov, dala aj organizačné pokyny k jednotlivým disciplínam ... no a súťaže sa mohli začať. Zápolilo sa v štyroch kategóriách – mladšie žiačky, mladší žiaci, staršie žiačky a starší žiaci - a v piatich disciplínach – beh na 60 metrov; beh na 600 m, 800 m a 1000 m; skok do diaľky; hod kriketovou loptičkou a štafeta 4 x 60 m.

„Kalokagatia je ideál harmonického súladu a vyváženosti fyzickej a duševnej stránky človeka. Bol formulovaný antickými Grékmi, pre ktorých bola telesná kultúra integrálnou súčasťou kultúry spoločnosti.“ Kým o športovú stránku sa svojimi výkonmi starali atléti, o tú druhú – duševnú zasa dobrá hudba a sprievodné slovo, ktoré účastníkov postupne previedlo históriou – od antických OH až po novodobé OH. Čaro podujatia umocňoval krásny slnečný deň.

Dobehnutím poslednej štafety sa súťažný deň chýlil ku koncu, stíchlo povzbudzovanie a všetci s napätím čakali na sčítanie bodov, na to, komu bude patriť celkové víťazstvo.
Pred nastúpenými reprezentáciami jednotlivých škôl sa objavili stupienky pre víťazov a za zvukov We Are The Champions sa začala rozdávať takmer stovka medailí. Víťazi v každej disciplíne a kategórii dostali okrem medailí a diplomov aj malé darčeky, ktoré venoval OKG a organizátor. Ocenenia odovzdávali vedúci oddelenia školstva, telesnej kultúry a športu Ing. Igor Kvetko, PhD., riaditeľ CVČ Mgr. Maroš Raffay, predseda OKG Dr. Juraj Králik a riaditeľka školy RNDr. Eva Holéczy Vidová. Poslednou odovzdávanou cenou bol pohár pre víťaznú školu – po troch rokoch si ju opäť vybojovali Zocháči a potvrdili, že v ich malej škole bije skutočne veľké športové srdce.

Olympijská pochodeň dohorela, vlajka doviala a športoviská osameli. Všetkým už zostali len pekné spomienky na vydarené podujatie a dobrý pocit z výborných výkonov. Poďakovanie patrí športovcom, rozhodcom, ale i organizačnému tímu zamestnancov a žiakov ZŠ I. B. Zocha.

Bc. I. Sviežená

 

 

Čítať 301 krát Naposledy zmenené streda, 26 jún 2019 14:51

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x