štvrtok, 09 august 2018 16:08

Náučný chodník Tŕstie Doporučený

Napísal(a) M. Mikitová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Horský masív Tŕstie (1 120,9 m n. m.) je rozložitý stolový vrch v západnej časti Slovenského rudohoria, v celku Stolické vrchy, okolo 4 km juhovýchodne od mesta Tisovec. Vrcholová časť Tŕstia je zaradené medzi chránené maloplošné územia Národného parku Muránska planina pod názvom Prírodná rezervácia Tŕstie, ktorá je významná z hľadiska prírodovedeckého, botanického i krajinárskeho. Náučný chodník bol vybudovaný z iniciatívy Klubu slovenských turistov, turistického oddielu KOS Rimavská dolina a Komisie podnikateľskej, cestovného ruchu a regionálneho rozvoja pri Mestskom zastupiteľstve v Tisovci, s podporou Nadácie Orange v rámci projektovej schémy „Šanca pre váš región“. Otvorený bol 19. novembra 2011.

nch trstie mapa 1   nch trstie panel chata trstie 6   nch trstie 156sk lavicka 10 big

 

Náučný chodník má dĺžku 6 km s 5 informačnými panelmi, jeho prechod trvá cca 2 až 3 hodiny (plus cesta naspäť). Trasa je stredne náročná s celkovým prevýšením 720 m, vedie súbežne so žlto značenou turistickou trasou. Začína na hlavnej autobusovej zastávke v centre mesta Tisovec, kde sa nachádza prvý informačný panel. Smerujeme k železničnému podjazdu, potom paralelne so železničnou traťou. Poľná cesta vedie na koniec lúky a strmým stúpaním k druhej zastávke nad studničkou, ktorá informuje o živote lesa a vody. Od studničky už len miernym terénom príjemnou lesnou cestou, zväčša smrekovým porastom, pokračujeme až na Pasiečky (826 m. n m.). Tu sa naskytnú pekné výhľady na blízke tisovské vŕšky: Kochy, Hradovú, Vysoký vrch, Kozák, Šajbu, Voniacu, či na Muránsku planinu a časť východných Nízkych Tatier s Kráľovou hoľou. Ďalej pokračujeme mierne stúpajúc starou zvážnicou. Pred vstupom do lesa, v lokalite zvanej Pavlovka, sa nachádza 3. nch trstie ostry hreben hrado 27panel náučného chodníka a ponúkajú sa výhľady na južnú a západnú stranu Slovenského rudohoria, s dominujúcou blízkou Ostrou, Hradovou, či majestátnym Klenovským Veprom a Poľanou. Po stúpajúcom traverze príde dlhý výstup, na hrebeni Holckovej stojí vyvýšený drevený chodník cez rašelinisko, opravený v roku 2014. Popri drevenej studničke ideme k mohyle botanika Václava Vraného (1851-1929), postavenej v roku 1930. O niekoľko metrov za mohylou sa napojíme na červenú značku, známu aj ako Cesta Márie Széchy a prídeme k rázcestiu turistických značiek na Tŕstí. Ak sa z rázcestia vydáme smerom na Kvakov vŕšok po červenej a žltej značke, o malú chvíľu sa ocitneme pri odbočke k turistickej chate Tŕstie (zväčša zamknutej). Pri chate je posledný panel, venovaný histórii turistiky v Tisovci. Naspäť do Tisovca sa vrátime po rovnakej trase.

Na trase sa nachádza 5 informačných panelov, z ktorých sa môžeme oboznámiť s prírodou, faunou, flórou a zaujímavosťami lokality, ktorou chodník prechádza: 1. Tisovec, autobusové nástupište: Náučný chodník Tŕstie – základné údaje o chodníku, 2. Studnička v Čiernej hore: Život vody a lesa, 3. Pavlovka: Lúky, pasienky a premeny krajiny, 4. Pomník Václava Vraného: Botanik Václav Vraný, 5. Chata na Tŕstí: História turistiky v Tisovci.

Viac informácií:
https://www.tisovec.com/navstevnik/tipy-na-tury/-na-trstie-a-spat/

Pripravuje Marta Mikitová

 

Čítať 913 krát Naposledy zmenené štvrtok, 09 august 2018 17:34

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x