V roku 2017 vznikla ZO Gemerská Poloma s počtom členov - 38. Celkom k dnešnému dňu máme 2011 členov, nárast v hodnotenom období o 299 členov, čo robí 16,6% a sme najpočetnejšia (čo do ZO a členskej základne) v rámci Košického kraja. Úbytok členskej základne je vo veľkej miere prirodzenou cestou. Nárast členskej základne je v propagovaní a vytváraní podmienok pre vyžitie našich seniorov.
Zdravotná oblasť: Zdravie, jeho zachovanie, ochrana a obnovovanie patrí k najvyšším hodnotám každej vyspelej spoločnosti. Zvýšená potreba zdravotnej starostlivosti sa najviac dotýka práve seniorov. V tomto smere máme vynikajúcu spoluprácu s RÚVZ, s jej p. riaditeľkou MUDr. Chromčíkovou a zamestnancami na čele s p. Mgr. Silviou Lengovou. Ich prednášky v rámci ZO okresu sú veľkým prínosom pre zvyšovanie a ochranu zdravia. Veľkú popularitu si získava Rožňavský veľtrh pre seniorov.
Preventívno – rehabilitačné pobyty: Aj v tomto roku pre našu OO bude pridelených 98 poukazov. Využijeme ich na zregenerovanie síl a nabratie elánu do ďalších činností. Najväčším problémom je veľmi veľká požiadavka na pobyt v kúpeľoch ČÍŽ. V tomto roku sa požaduje pridelenie 206 poukazov, z toho: Číž - 19-36, Bardejovské Kúpele - 43-58, Turčianske Teplice - 21-29, Trenčianske Teplice - 14-16, Dudince - 14, Kováčová - 5, Lúčky – 8-13, Nimnica - 1-3, Nový Smokovec – 4-9, Pieniny rezort – 5-8, Piešťany – 8-15, Vyšné Ružbachy 0. Poukazy prideľujeme podľa aktivity členov a ich prínosu v prospech JDS.
5. Kultúrno - spoločenská oblasť: V tejto oblasti sme sa snažili nadviazať na naše predchádzajúce úspešné podujatia. V roku 2015 sa seniori okresu Rožňava stretli v 31 stupňových horúčavách na 6. ročníku športových hier, ktoré zorganizovala OO JDS a ZO v Brzotíne za výdatnej pomoci obce. Z 23 organizácií bolo prítomných 210 členov, ktorí prišli s veľkým elánom popasovať sa s horúčavou i jednotlivými disciplínami. Medzi prítomnými bol aj najstarší súťažiaci p. Komáromi - s úctyhodným vekom 92 rokov a reprezentoval MO Rožňava. Poradie družstiev: BETLIAR, VYŠNÁ SLANÁ, PLEŠIVEC. Poďakovanie patrí OcÚ Brzotín, Nemocnica Svet zdravia Rožňava, ZO JDS Brzotín, šéfkuchárovi za kvalitný guľáš a všetkým zúčastneným za skvelé výsledky.
V roku 2016 - ŠH v Krásnohorskom Podhradí - 160 účastníkov. V súťaži družstiev: 1. miesto Betliar, 2. miesto Plešivec, 3.miesto Dobšiná.
V roku 2017 – Cieľom podujatia je propagácia športových aktivít seniorov, ktoré sú obzvlášť dôležité v ich rehabilitačnom procese. Pohyb je základnou životnou potrebou každého živého tvora, vrátane človeka. Pohyb je hra. Hra je činnosť, ktorá zamestnáva príjemným spôsobom telo i ducha. Pre telo je odpočinkovým cvičením a ducha mierne unaví. J. A. Komenský pripísal dobrej hre sedem vlastností: „spontánnosť, pohyb, spoločnosť, zápas, poriadok, ľahkosť a príjemný cieľ“. Všetky tieto vlastnosti sa nachádzajú v 8. Športových hrách seniorov, v ktorých sa rozličným spôsobom obmieňajú a kombinujú. Organizátori a seniori vedia, že príjemné zaujatie, radosť i smiech liečia.
K aktívnemu pohybu prispela aj „Starovlachovská“ hudba. Rozprúdila krv v žilách. Veľké ĎAKUJEM patrí Obecnému úradu vo Vyšnej Slanej na čele s pánom starostom Ing. Dušanom Gallom, predsedníčkou ZO JDS Vyšná Slaná p. Želmírou Vysokou, Mestským lesom Dobšiná, Seniorskému informačnému centru. Poradie družstiev: 1. miesto Vyšná Slaná, 2. miesto Dobšiná, 3. miesto Betliar.
Turistika: Dňa 21.októbra 2015 sa stretli seniori zo ZO JDS okresu Rožňava na turistickom stretnutí v obci Hrhov. Základná organizácia JDS v Hrhove v spolupráci s obecným úradom a obecným zastupiteľstvom zorganizovala toto prekrásne podujatie. Na podujatie boli pozvaní starostovia 23 obcí z okresu, v ktorých majú založené ZO JDS, hostia z Maďarska, z obce Bükkszentkereszt (Nová Huta) - obce, v ktorej sa hovorí po slovensky.
Okresná organizácia JDS Rožňava v spolupráci so ZO JDS Vlachovo a Obec Vlachovo zorganizovali dňa 25.5.2016 okresnú seniorskú turistiku pod názvom „Potulky Vlachovom a po okolí“. Na akciu boli pozvané všetky ZO JDS v okrese. ako aj partnerské spoločenské organizácie. Cieľom akcie bolo spoznávať chotár obce Vlachovo, jeho pamätihodnosti, spôsob života obyvateľov, ako aj hľadať spolupatričnosť a spoluprácu medzi seniormi v okrese Rožňava.
ZO JDS Rudná zorganizovala dňa 23. mája 2017 v malebnej dedinke pod vrchom Turecká okresnú seniorskú turistiku za prítomnosti 178 seniorov zo ZO JDS rožňavského okresu. Po privítaní účastníkov predsedníčkou ZO JDS Rudná pani Irenkou Tokárovou a po zaspievaní piesne "Zahučali hory" pozdravil turistickú skupinu starosta obce pán Július Kerekeš.
V hodnotených rokoch sme organizovali aj prehliadky speváckych súborov:
Rok 2015 - Na Radnici v Rožňave v roku 2015 8 súborov a sólo vystúpenie p. Kaňúrovej.
Rok 2017 - Ešte pred slávnostným otvorením Dní mesta Rožňava sa v priestoroch Radnice konala prehliadka speváckych súborov seniorov z nášho okresu pod záštitou OO Jednoty dôchodcov Slovenska. Prehliadky sa zúčastnilo osem seniorských speváckych súborov z Pače, Vyšnej Slanej, Gemerskej Polomy, Rudnej, Úsmevu Rožňava, Krásnohorskej Dlhej Lúky, Čiernej Lehoty a Dobšinej. Niektoré vystúpenia boli aj s hudobným doprovodom, a taktiež zazneli prekrásne básne o našom Gemeri. Divácka účasť bola tiež celkom slušná. Na záver prehliadky prišiel aj primátor mesta so svojimi zástupcami.
Naše spevácke súbory sa zúčastnili aj Krajskej prehliadky v Kysaku - súbor Pekná Dolinka z Vlachova a v Margecanoch - spevácka skupina Dobšinčanky z Dobšinej. Celoslovenskú prehliadku v Žiari nad Hronom za náš okres úspešne reprezentovala skupina z Vyšnej Slanej „Vyšnoslanky“.
Prekrásne podujatie, ktoré zachováva tradície a zvyky Gemera.
Každoročne organizujeme stretnutie seniorov okresu v rámci „Mesiaca úcty k starším“ u inej ZO. Rok 2015 pripadol na ZO Brzotín, rok 2016 ZO Krásnohorské Podhradie a rok 2017 ZO Pača. Pekné podujatia, kde oceňujeme seniorov a ďakujeme im s úctou. Týchto podujatí sa o. i. zúčastnili aj predseda KO Ján Matúško, riaditeľ kancelárie MV p. Halcin, za seniorské informačné centrum p. Bertovič.
Zúčastňujeme sa aj Mesiaca úcty k starším na VÚC Košice u predsedu Zdenka Trebuľu. Tu patrí veľké poďakovanie predsedovi KO p. Matuškovi, ktorý túto tradíciu na kraji presadil. Zákonite sa tým výrazne zlepšila aj spolupráca, informačná a riadiaca činnosť smerom KO-OO-ZO. V roku 2015 ocenil predseda KSK: I. stupeň p. Kilíková, II. stupeň. Ing. Kavečanky a p. Horváthová, v roku 2016 I. stupeň Mgr. Fábian, II. p. Bendík, v roku 2017 – I. stupeň p. Szőllőš, JUDr. Klobušník a p. Droždiaková.
Podpísali sme aj medzinárodné dohody o vzájomnej pomoci a spolupráci s dôrazom na výmenu skúseností, športových a pohybových aktivít a kultúrnych podujatí: v roku 2015 v Betliari sa podpísalo Memorandum o spolupráci a partnerstve SDČR, KO Žilina a KO Košice. Zúčastňujú sa našich podujatí a my sme sa zúčastnili na medzinárodných športových hrách v Prahe, Frýdek – Místek.
V rámci zviditeľnovania našej organizácie sa snažíme naše akcie propagovať cez obecné noviny, regionálnu televíziu, články na web stránkach, ako Maj Gemer, cez stránky KOJDS .kojdske.estránky.sk. Obnovíme aj okresnú web stránku a to jdsroznava.webnode.sk. Na týchto stránkach sú aj e-mailové adresy, na ktoré môžete zasielať príspevky, aj fotografie z Vašich aktivít. Príspevky zasielame aj do časopisu Tretí vek, no zatiaľ nie sme hodní zverejnenia.
6. Vzdelávanie seniorov: Hovorí sa, že sú tri etapy života. Mladý vek, stredný vek a vyzeráte dobre! Takto akosi by sme mohli charakterizovať ľudský život až do pokročilého veku. To posledné prirovnanie je však zložitejšie. To potvrdzuje, ako som sa to dozvedel na Rožňavskom veľtrhu seniorov dňa 12.10.2016, aj Lucius Annaeus Seneca vo svojom výroku „Staroba je ako konto v banke". Tak isto sa konal veľtrh aj v roku 2017, za čo patrí veľké poďakovanie RÚVZ na čele s riaditeľkou MUDr. Chromčíkovou a zvlášť Mgr. Lengovej, za jej vysoký prínos týmto podujatím voči seniorom.
7. Spolupráca s organizáciami Aktívne sme spolupracovali s partnerskými organizáciami v priebehu celého hodnoteného obdobia. Najväčšiu pozornosť sme venovali spolupráci s MsÚ, OcÚ, ZMOHG, s poslancami VÚC p. Ing. Baštákom, p. Burdigom, p. Nagyom a Ing. Babičom, so SZPB ObV, s ORPZ v Rožňave, s ktorým je výborná spolupráca, za čo chcem poďakovať riaditeľovi ORPZ plk. Mgr. Broňďošom a preventistom kpt. Ing. Korintušom. Mnohé podujatia organizujeme spoločne, prinášajú spoločný prospech. Veľmi dobrá spolupráca je medzi nami a Domom MS v Rožňave, s ÚPSVaR v Rožňave, a aj spolupráca so stranou SMER-SD, vedenou Ing. Babičom, prednostom OÚ. Veríme, že s ich pomocou stanovené ciele a úlohy v tomto roku naplníme.
V neposlednej rade chcem poďakovať sponzorom našej OO, a to firme Brantner, Ing. Babičovi, Ing. Baštákovi, Ing. Zatrochovi, p. Nagyovi, primátorovi Rožňavy p. Burdigovi, p. Kristofovovej z poisťovne Generali, všetkým starostom OcÚ, kde máme založené ZO. Celkovo hodnotíme obdobie rokov 2015 - 2017 ako úspešné. Väčšinu úloh, ktoré sme si stanovili, sme splnili. Funkcionársky aktív preukázal vysokú akcieschopnosť. Napriek vyššiemu veku však funkcionári a členovia našej organizácie pri svojej práci prejavujú pružnosť a akcieschopnosť pri riešení situácií, ktoré život seniorov prináša.
Predstavujem Vám schválené P OO JDS na roky 2018 - 2021.
|
KANDIDÁTKA REVÍZNEJ KOMISIE OKRESNEJ ORGANIZÁCIE JDS NA ROKY 2018-2021
|
Schválili sme okresnú radu, delegátov na Snem KO JDS Košice, delegátov na XI. snem JDS v Bratislave Mgr. Fábiana a JUDr. Klobušníka, kandidáta na predsedu KOJ DS Košice p. Jána Matúška a za predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska p. Dr. Michala KOTIANA, predsedu KO JDS Žilina.
V závere novozvolený predseda OO JDS Mgr. Ladislav Fábian zaželal v roku 2018: Želám vám veľa zdravia, spokojnosti a šťastia. Želám našej organizácii také aktivity, aby sme získali do svojich radov ďalších členov, a tak rozšírili priestor na sebarealizáciu seniorov i ďalšie zvýšenie autority JDS v spoločnosti."
Text: LF
Foto: archív jds

































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-