pondelok, 07 október 2013 12:59

Na 14. celoslovenskej prehliadke speváckych súborov seniorov zneli aj piesne spod Muráňa

Napísal(a) Mgr. Zuzana Homoliaková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Slovenská pieseň krásna, ľúbozvučná, vie vyjadriť lásku, smútok i radosť. Takéto piesne z ôsmich krajov Slovenska zneli 19. septembra 2013 v JUMBO CENTRE v Košiaciach na „14. celoslovenskej prehliadke speváckych súborov seniorov“, na ktorej sa zúčastnili vybrané spevácke súbory, ktoré reprezentovali svoje kraje.

Prehliadku otvorila privítaním prítomných moderátorka Dr. Kostrabová. V úvode pozdravil hostí a prítomných predseda KO JDS Košice Ján Matuško, ktorý odovzdal slovo JUDr. Zdenkovi Trebuľovi, predsedovi VÚC. V príhovore vyzdvihol úlohu seniorov pri zachovaní a šírení slovenskej piesne.
Pred vystúpením moderátorka súbory predstavila a uviedla piesne, ktoré budú spievať. Prehliadka sa niesla v ľudovom tóne v podaní súborov:

• Rozmarín z Košíc
• Seniorka so Sniny
• Levenda z Muráňa
• Jeseň z Partizánskeho
• Cimbora z Mierova
• Čatajan zo Senca
• Kriváň z Východnej
• Hron z Hronských Kľačian
• Olšavan z Ruskova
Banskobystrický kraj veľmi dobre reprezentoval súbor Levenda z Muráňa, zaujal pesničkami, ktoré ospevovali krásu Muráňa


a Muránskej planiny. Ako je členité naše krásne Slovensko, tak krásne a rozmanité sú naše pesničky. Náš folklór je jedinečný - to nám všetci závidia. Pre nás je vzácny, lebo ním sa zachováva v piesni naša reč, je súčasťou nášho života, cítenia a bytia. Veľká vďaka všetkým, ktorí podporujú šírenie a zachovanie slovenskej piesne.
V závere podujatia vedúci súborov dostali pamätné listy a darčeky, ako spomienku na toto popoludnie, ktoré odovzdával predseda VÚC Košického kraja JUDr. Zdenko Trebuľa, europoslankyňa Katarína Neveďalová, predseda JDS Ing. Ján Lipiansky a predseda KO JDS Ján Matuško.
Na záver sa ku prítomným prihovoril Ing. Ján Lipiansky, predseda JDS. Poďakoval účinkujúcim za ich nádherné vystúpenie, za krásny zážitok a pekné spomienky na toto kultúrne podujatie.
Mgr. Zuzana Homoliaková, preds. OO JDS Revúca

Fotografie: PhDr. Ján Bendo

Čítať 1332 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:27

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.