streda, 28 november 2018 18:12

Osem zo štrnástich kníh napísal Pavol Hlodák o rodnej obci Muráň Doporučený

Napísal(a) MG od
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Na stránke Maj Gemer z času na čas uverejňujeme tiež informácie o nových  knihách, či  publikáciách, ktoré práve vyšli v niektorom meste, či obci nášho Gemera. Teraz je čas  informovať vás, že v Muráni vyšla druhá kniha z plánovaného cyklu historických diel Ing. Pavla Hlodáka, muránskeho rodáka žijúceho v Kalinove pri Lučenci, s názvom Obec Muráň SVEDECTVO ČASU, ktorá bola krstená 21. septembra 2018 v rámci kultúrneho podujatia Dedina ožíva. Je zaujímavé, že knihu do života uviedla Ing. Beátka Hrušková (rod. Vrabcová) z Veľkého Krtíša, spolužiačka Pavla Hlodáka, a to spolu s hosťom z českého družobného mesta Fryšták. V úvode krstu naznačila, že obec Muráň stále patrí k jej životným láskam i s ľuďmi, na ktorých môžu byť právom všetci v Muráni hrdí, s dôrazom na autora, jej dobrého kamaráta z detstva. 

muran obec 01 53Pani Ružena Svoreňová, známa publicistka z Muráňa vo svojom príspevku o novej knihe P. Hlodáka v novembrovom vydaní Muránskych novín stručne priblížila zameranie a obsah knihy SVEDECTVO ČASU. Tak sme sa dozvedeli, že spomínaná kniha má viac ako 250 strán a sedem kapitol s pozoruhodnými prílohami: HISTÓRIA, HOSPODÁRSTVO, ŠKOLSTVO, KULTÚRA, CIRKEV, OSTATNÉ SPOLOČENSKÉ AKTIVITY, PAMIATKY. 

Pri jej prvom hodnotení neváhala záujemcom pripomenúť, že nové historické dielo o obci Muráň určite zaujme nielen dospelých čitateľov, ale je využiteľné aj ako školská pomôcka na hodinách dejepisu, či iných spoločenskovedných predmetov v rámci tém z oblasti regionálnej výchovy. Dielo je dokonale prehľadné, poučné, dovolím si tvrdiť, že porovnateľné so školskou učebnicou.

muran obec 04 52Možno z čistej zvedavosti sa svojich rodákov  pani Svoreňová pýta: Vedeli ste, že napr. v roku 1900 bolo v Muráni 184 domov a 1186 obyvateľov, tak z uvedeného vyplýva, že v každom dome žilo priemerne 6 ľudí a mužov vždy bolo o pár desiatok menej ako žien? A domy si občania Muráňa stavali zo skál a tehál (43), zo skál a váľkov (37), z váľkov a hliny (3), ale najviac z dreva – až 101. Všetky strechy v Muráni boli vtedy pokryté iba šindľami, v meste Revúca to bolo rovnaké, ale napr. v Kameňanoch už hojne používali škridle a plech atď. V niektorých obciach vraj aj slamu a trstinu, napr. v Muránskej Zdychave.

V knihe sú mnohé nové, neznáme údaje, udalosti i príbehy, životné osudy ľudí, fotografie, ale niektoré aj také, ktoré domáci už poznajú napr. z Muránskych novín, a tak „navždy sa zachová v pamäti...“ muránska slávna história. Niekoľkými fotografiami z publikácie, ktoré sú dielom Ing. M. Detka, osviežil tento článok Peter Poboček z Revúcej.

muran obec 02 52Pre rodákov, aj záujemcov o históriu mimo obce Muráň, je zaujímavá aj ďalšia informácia, že Ing. PAVOL HLODÁK (1960) doteraz napísal 14 kníh, z toho 8 venoval rodnej obci, v čom ho podporoval aj jeho jediný o 12 rokov starší brat, tohtoročný sedemdesiatnik JANKO HLODÁK (1948). Obom bratom blahoželáme k úspechu i k životnému jubileu a my, Muránčania, veríme, tvrdí pani Svoreňová, že Paľkovo odkrývanie našej obecnej histórie, studničiek poznania, bude aj naďalej pokračovať. Prvá kniha z uvedeného cyklu má názov HRAD MURÁŇ. CESTA DEJINAMI.

Poznámka MG: Je chvályhodné, že Banskobystrický samosprávny kraj poskytol Múzeu Muráň finančnú dotáciu na rok 2018 vo výške 1 400,- € na vydanie knihy Ing. Pavla Hlodáka Obec Muráň - svedectvo času.

MG od
Zdroj: Muránske noviny, november 2018

Fotoreprodukcia knihy: P. Poboček

Čítať 1201 krát Naposledy zmenené štvrtok, 29 november 2018 18:24

2 komentáre

  • Odkaz na komentáre Čitateľ piatok, 08 november 2019 21:03 Napísal(a) Čitateľ

    kniha sa predáva v pokladni na OcÚ Muráň za 18,00€.

  • Odkaz na komentáre verdzakova pondelok, 04 november 2019 18:40 Napísal(a) verdzakova

    Kde sa daju kupit knihy???

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.