Vytlačiť túto stránku
sobota, 07 január 2017 13:37

Vychádzajúci román Zuzany Širokej z Rochoviec Jabloňové lásky má votkaný genetický kód slovenských žien

Napísal(a) MG od
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Nový rok 2017 pre mladú pani Zuzanu Širokú z Rochoviec začína nozaj veľmi príjemne. Už je isté, že vo vydavateľstve Ikar 10. januára vyjde jej román Jabloňové lásky. O svojej novej knižke sa nám krátko pred vyjdením zdôverila, že v jej historickej línii sa spomína dávna tradícia pestovania ovocných stromov v našom regióne Gemera, ktoré sa nachádzali nielen v Brdárke, ale aj v Rochovciach, Ochtinej, Jelšave a mnohých iných obciach.

Práve tieto lokality sa spomínajú aj v práve vychádzajúcej knižke. Gemer ponúka množstvo zaujímavých destinácií na výlety či dovolenky. Autorka nás nabáda, aby sme my, čitatelia, tejto zaujímavo spracovanej knižky odbočili zo známej turistickej trasy a okrem jaskýň Slovenského krasu, Slovenského raja, kaštieľa v Betliari či hradu Krásna Hôrka spolu so spomínanými príbehmi navštívili aj ospalé dedinky v horách, napríklad tie, kde žili postavy z knihy Jabloňové lásky, ale aj Pavol Dobšinský a Johanna Gyürkyová.
Pre tých, ktorí ešte nepoznajú Zuzanu Širokú, autorku knihy Jabloňové lásky, prezradíme, že je typický knihomoľ. Číta, kde sa len dá, a v jej žltom dome pod lesom nenájdete miestnosť bez kníh. Dve deti, sivá mačka a dokonca aj vlastné literárne postavy ju dennodenne presviedčajú o tom, že nezabudnuteľné príbehy sa odohrávajú aj v obyčajnej kuchyni. Autorka najradšej trávi čas so svojimi deťmi na peších či bicyklových výletoch alebo na potulkách po Európe. Chutí jej káva a červené víno, má rada škandinávskych spisovateľov, cestovanie vlakom a prírodu na Gemeri. Študovala na slovenských a zahraničných univerzitách marketing a manažment turizmu. Pracuje ako marketingová manažérka v mediálnej agentúre. Vo vydavateľstve Ikar jej vyšli úpešné novely Šťastie na mňa spadlo z neba (2013), Tiene bieleho orgovánu (2014), Polámané krídla (2015) a k nim pribudne i práve vychádzajúci román Jabloňové lásky.
Kým sa rozhodnete začítať do románu Jabloňové lásky, umožníme vám aspoň v krátkosti potvoriť stránky tohto románu. Tridsiatnička Simona stratila všetko, čo bolo pre ňu dôležité: nečakane jej zomrela matka, vzápätí prišla o prácu a opustil ju dlhoročný milenec. Chtiac-nechtiac zbalila svoj mestský život do kufra a presťahovala sa na vidiek, do starého penziónu uprostred jabloňového sadu, v ktorom vyrastala ona, jej matka, stará mama a rad prababičiek.
Denníky týchto žien, siahajúce viac než storočie dozadu, jej pomôžu pochopiť samu seba a objaviť svoje korene pevne vrastené do úrodnej pôdy.
Podarí sa Simone vykročiť z tieňa svojej jablone? Nájde lásku, otca pre dieťa, čo sa už čoskoro vypýta na svet, a zmysluplnú prácu?
Zuzana Široká o svojom najnovšom románe hovorí, že je doň votkaný genetický kód slovenských žien. Vraj sú ako jablone – pevne zakorené v rodinných sadoch, silné a neochvejné, aby dokázali poskytnúť oporu každému, kto ich potrebuje, pritom však jemné a nežné ako lupene kvetov, a aj trochu zvodné, šťavnato-sladké ako zrelé plody.
A presne taký je aj tento pôvabne napísaný príbeh – horkosladký a dojímavý, plný drám a smútku, ale i nádejí na novú jar. Nech už sa v okolitom svete robí čokoľvek, kým kvitnú a rodia jablone, majú ženy nádej. A kde je nádej, tam vzíde aj láska.

MG - od

 

 

 

 

 

Čítať 3138 krát Naposledy zmenené sobota, 07 január 2017 15:59

1 komentár

  • Odkaz na komentáre klara sobota, 07 január 2017 17:28 Napísal(a) klara

    myslím, že kniha bude výborná! :-)