utorok, 23 január 2018 10:53

Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov je názov novej knihy Alexandra Botoša

Napísal(a) AB
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V stredu 31. januára 2018 o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční prezentácia knihy „Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov“, ktorej autorom je archeológ múzea PhDr. Alexander Botoš. Kniha s názvom Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov z pera Alexandra Botoša, na 132 stranách, približuje čitateľovi praveké, protohistorické, včasnostredoveké, stredoveké a novoveké osídlenie mesta Rimavská Sobota. Čitateľ sa v prezentovanej knihe môže okrem iného dočítať o významnom osídlení mesta v neskorej a mladšej dobe bronzovej, počas ktorého môžeme územie súčasného mesta označiť za významné hospodárske a obchodné centrum pilinskej a kyjatickej kultúry. Z tohto obdobia je z územia mesta Rimavská Sobota známych niekoľko sídlisk (osád), štyri bronzové poklady a žiarové pohrebisko pilinskej a kyjatickej kultúry.

V knihe sa čitateľ môže oboznámiť s osídlením mesta v mladšej dobe železnej, v dobe rímskej, ako aj vo včasnostredovekom období, z ktorého sú na území mesta doložené tri osady.
Autor sa v knihe venuje aj otázkam vzniku mesta Rimavská Sobota na základe písomných prameňov a archeologických nálezov, pričom náležitú pozornosť venuje srdcu stredovekého mestského jadra – Hlavnému námestiu a jeho dominante - Kostolu sv. Jána Krstiteľa.

Autor vo svojej publikácii verejnosti predstaví najvýznamnejšie archeologické nálezy, od neolitu (cca 6000 rokov pred Kr.) až po 19. storočie. Prezentované archeologické nálezy boli objavené jednak náhodne pri rôznych výkopových prácach, ale aj počas archeologických výskumov v období od roku 1868 až do súčasnosti.

Kniha je bohato doplnená farebnými fotografiami a kresbami archeologických nálezov, ako aj mapami osídlenia mesta v jednotlivých etapách praveku a stredoveku.
Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu. Počas prezentácie bude možné zakúpiť publikáciu za uvádzaciu cenu 3 €. 
AB

 

Čítať 6749 krát Naposledy zmenené utorok, 23 január 2018 13:56

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.