streda, 11 apríl 2018 14:46

Publikácia Maroša Detka „Revúca a okolie“ získala 3. miesto v celoštátnej súťaži Doporučený

Napísal(a) MsÚ Revúca
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Mesto Revúca v roku 2017 vydalo knižnú publikáciu revúckeho rodáka a fotografa Maroša Detka pod názvom: „Revúca a okolie“. Autor v nej predstavuje Revúcu a jej blízke okolie prostredníctvom fotografií, ktoré zachytávajú svojským spôsobom tajné zákutia a uličky nášho mesta, kultúrne pamiatky, sakrálne stavby, pestrosť fauny a flóry, ako i krehkú krásu dedičstva nášho regiónu. Kniha je prehľadne a logicky členená na kapitoly: Revúca, Revúčka, Rímskokatolícky kostol sv. Vavrinca diakona, Evanjelický a. v. kostol, Pôvodná budova Prvého slovenského gymnázia, Nová budova Prvého slovenského gymnázia, Revúcke školy, Chyžné, Mokrá Lúka, Jelšava, Predná Hora, Muráň a Muránska planina. Knihu dopĺňajú tiež kvalitne napísané a informačne nasýtené popisné texty k fotografiám. Dielo bolo vydané dvojjazyčne, v slovensko - anglickej jazykovej mutácii. 

ra revuca kniha 5 1Oddelenie regionálneho rozvoja Mestského úradu v Revúcej zaslalo túto publikáciu do súťaže pod názvom: „Najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku“. Cieľom súťaže je zvyšovanie estetickej úrovne kníh i propagačných materiálov o Slovensku, jeho regiónoch a mestách, aby boli rovnocenné úrovni propagačných produktov vychádzajúcich v členských štátoch Európskej únie. Odborná porota zložená z výtvarníkov, fotografov, tlačiarov, grafikov a iných odborníkov hodnotí vizuálnu úroveň materiálov, so zreteľom na ich kvalitu, grafické riešenie, polygrafickú úroveň, ako i použitý materiál.

ra diplom 1Publikácia Mesta Revúca sa v 11. ročníku tejto celoštátnej súťaže umiestnila na peknom 3. mieste

v kategórii Knihy – Knihy o mestách – obrazové publikácie. 

Dňa 10. apríla 2018 prevzala primátorka mesta Eva Cireňová z rúk predsedu poroty súťaže R. Hradeckého prestížny diplom na vernisáži výstavy najkrajších kalendárov, kníh a propagačných materiálov Slovenska ocenených v súťaži, ktorú každoročne organizuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici. Za naše mesto a región sme neboli jediní, oceneniera publikacie 2 v súťaži, a to 2. miesto, získalo i Múzeum Prvého slovenského gymnázia so svojím propagačným materiálom v kategórii B9a Propagačné materiály – mestá (Sprievodcovia), ďalšie ocenenie v súťaži „Najkrajší kalendár Slovenska 2018“ získala aj obec Muráň v kategórii A6 Obce, a to 1. miesto s kalendárom Obec Muráň: Národný park Muránska planina, ktorého autorom fotografií je tiež Maroš Detko.

V rámci Slovenska bude kniha spoločne so všetkými nominovanými knihami a propagačnými materiálmi vystavená v mestách: Banská Bystrica, Levice, Piešťany, Rožňava, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svit, Tisovec, Trebišov, Veľký Krtíš a Zvolen. ra publikacia porotva 3Zároveň bude naša publikácia prezentovaná aj na dvoch medzinárodných výstavách „Svet knihy“ v Prahe, ktorá sa uskutoční v máji 2018 a vo Frankfurte nad Mohanom (v októbri 2018) v reprezentačnom národnom stánku Slovenskej republiky. Po skončení výstav ostanú knihy v knižniciach zastupiteľských úradov v danej krajine. 

Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať najmä autorovi fotografií Marošovi Detkovi a všetkým, ktorí stáli pri zrode tejto výpravnej publikácie a prispeli tak k nášmu dosiahnutému úspechu. Kniha je dostupná v Turistickom informačnom centre v Revúcej za cenu 10 € za 1 kus.

Text: MsÚ Revúca 

Foto: MsÚ Revúca (z vernisáže), Maroš Detko (diplom)

Čítať 1325 krát Naposledy zmenené štvrtok, 12 apríl 2018 09:43

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.