pondelok, 17 december 2018 12:13

Martin Gallík: Za cisára pána - (2) Doporučený

Napísal(a) Martin Gallík
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Stručná história obce Nižná Slaná do roku 1914

Prvá písomná zmienka o obci je z 22. novembra 1363. Jej zakladateľmi boli Ákossovci-Bubekovci a nemeckí baníci, ktorí do týchto miest prišli dolovať železnú rudu a drahé kovy.

V roku 1434 prichádzajú na územie Gemera husiti, ktorí v Nižnej Slanej vybudovali na neďalekom kopci Muránčok strážnu vežu s opevnením. Vybudovali tak malé hradisko, ktoré slúžilo husitom 18 rokov.

Roku 1474 dostal šľachtický rod Bebekovcov od kráľa Mateja právo na slobodné dolovanie železnej rudy a drahých kovov.

Týmto Nižná Slaná získava výsady podľa tzv. krupinského práva, aké mali aj mestá Krupina, Dobšiná, Štítnik, Rožňava a ďalšie mestá. Obyvatelia obce mohli slobodne dolovať, mali právo súdiť, slobodne si voliť farára a richtára. Obec sa tak vlastne stala slobodným banským mestom. O tom, že obec bola slobodným banským mestom, svedčí aj zachovaná pečať z roku 1618. Nápis v nej znie: „Sigillum oppidi montani Also – Sajó 1618“, čo v preklade znamená: „Pečať baníckeho mesta Nižná Slaná 1618“. (Pozn. autora)

ns Za cisara Nižná Slaná 2009 1Rozvoj Nižnej Slanej na istý čas zastavili Turci, ktorí v polovici 16. storočia obsadili Gemer a Nižná Slaná sa stala poplatná Turkom. Obyvatelia obce museli Turkom odvádzať naturálne a peňažné dávky. V roku 1642 sa stala Nižná Slaná súčasťou panstva rodu Andrášiovcov. V tom čase žilo v obci 337 obyvateľov. Za panovania Leopolda I. a po nevydarenom Vešeléniho povstaní bolo Nižnej Slanej, ktorá Vešeléniho podporovala, právo slobodného banského mesta odobrané. V obci žili začiatkom 18. storočia zemianske rodiny Jána Gallíka a Jána Németha. Po morovej epidémii v roku 1710 sa rodina Némethovcov presťahovala do Rožňavy.

Celé 18. a 19. storočie je poznačené silným feudálnym útlakom zo strany príslušníkov rodu Andrášiovcov z Betliara. Napriek tomu sa však baníctvo a hutníctvo v obci rozvíjalo. V roku 1868 dal gróf Emanuel Andráši v obci postaviť vysokú pec, ktorú pomenoval Etelka. Pri bani dal postaviť pec šádovňu (triediareň), kde sa triedila železná ruda. V roku 1868 založil Banskú kolóniu.

Úpadok baníctva v obci začal v roku 1900, keď Gejza Andráši, syn Emanuela Andrášiho, predal svoje podiely z banskej činnosti Rimamuránsko-šalgotariánskej železorudnej účastinárskej spoločnosti. V tom čase v banskej činnosti a železiarenskej výrobe pracovalo asi 90 % mužskej populácie obce.

Na začiatku 20. storočia obyvateľstvo obce živilo nielen baníctvo a hutníctvo, ale aj poľnohospodárska výroba.
(POKRAČOVANIE)

Martin Gallík

 

Čítať 356 krát Naposledy zmenené pondelok, 17 december 2018 14:04

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x