streda, 03 apríl 2019 11:51

Nová publikácia Gemersko-malohontského múzea venovaná maliarovi Júliusovi Sándymu (1827 – 1894) Doporučený

Napísal(a) Mgr. Angelika Kolár
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote získalo v roku 2018 dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín na vydanie monografického katalógu o živote a tvorbe maliara Júliusa Sándyho (1827 – 1894). Autorkou a zostavovateľkou je historička umenia Angelika Kolár.
Múzeum už od svojho vzniku systematicky buduje zbierku výtvarného umenia, ktorej počiatky súvisia s pamätnou Umelecko-archeologickou výstavou Gemerskej župy v roku 1882. Podstatnú časť tejto výstavy, od ktorej datujeme vznik múzea, tvoril so svojimi dielami dnes málo známy maliar Július Sándy. Hoci priamo z regiónu nepochádzal, jeho životná cesta ho zaviedla do Rimavskej Soboty, kde sa v roku 1862 oženil s Paulínou Jánosdeák,

dcérou miestneho právnika Andrása Jánosdeáka a jeho manželky Zuzany Káposztás. Dostal sa tak do rodiny, ktorej významnými predkami boli sochár Štefan Ferenczy, teológ a reformovaný kňaz Jozef Ferenczy, prvý mešťanosta Rimavskej Sobory Jozef Káposztás, alebo básnik Mihály Tompa, ktorý bol krstným otcom Sándyho manželky.

Július Sándy sa maliarskej tvorbe začal venovať už v mladom veku a svoj talent zdokonaľoval na mníchovskej akadémii. Výtvarné štúdium predčasne ukončil v čase vypuknutia maďarskej revolúcie 1848/49, ktorej bol účastníkom na poste delostreleckého poručíka. Po porážke revolúcie sa opäť vrátil k maliarstvu, v ktorom nachádzal útočisko. Jeho najobľúbenejšími žánrami boli krajinomaľba a portrét, ale venoval sa tiež historickej maľbe, mytologickým témam a zátišiam. V dobových novinách sa môžeme stretnúť aj s jeho ilustráciami. V krajinárskych kompozíciách zachytával miesta, kde sa zdržiaval a ktoré navštívil. Dokumentoval tak súdobú podobu architektúry miest, okolitej prírody, jaskýň, hradov a hradných zrúcanín, vodopádov, tatranských štítov a pod. V portrétnej tvorbe sa sústredil predovšetkým na stvárnenie členov svojej rodiny a blízkych priateľov. Jeho diela odrážajú kultivovaný maliarsky prejav s dôsledným vypracovaním detailov v štýle biedermeieru.

Nenávratnou stratou je zničenie veľkej časti jeho pozostalosti počas druhej svetovej vojny. Možno aj to je príčinou, že sa Sándyho meno dnes takmer nevyskytuje v umenovednej literatúre a postupne upadlo do zabudnutia. Niekoľko diel sa zachovalo v múzeách a vo vlastníctve rodinných príslušníkov. Medzi nich patrí aj Sándyho pravnuk Tamás Konok, známy maďarský výtvarník, ktorý z úcty k svojim predkom v Rimavskej Sobote časť týchto diel v roku 2016 daroval Gemersko-malohontského múzeu.

Nová publikácia je súhrnom informácií o živote a pôsobení maliara Júliusa Sándyho a prostredníctvom bohatej obrazovej prílohy sa čitateľ môže oboznámiť s jeho tvorbou. Vydanie publikácie finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Dostupná je za cenu 3 € v pokladni múzea.

Mgr. Angelika Kolár,
historička umenia GMM

 

Čítať 276 krát Naposledy zmenené streda, 03 apríl 2019 14:26

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x