streda, 28 november 2018 18:12

Osem zo štrnástich kníh napísal Pavol Hlodák o rodnej obci Muráň Doporučený

Napísal(a) MG od
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Na stránke Maj Gemer z času na čas uverejňujeme tiež informácie o nových  knihách, či  publikáciách, ktoré práve vyšli v niektorom meste, či obci nášho Gemera. Teraz je čas  informovať vás, že v Muráni vyšla druhá kniha z plánovaného cyklu historických diel Ing. Pavla Hlodáka, muránskeho rodáka žijúceho v Kalinove pri Lučenci, s názvom Obec Muráň SVEDECTVO ČASU, ktorá bola krstená 21. septembra 2018 v rámci kultúrneho podujatia Dedina ožíva. Je zaujímavé, že knihu do života uviedla Ing. Beátka Hrušková (rod. Vrabcová) z Veľkého Krtíša, spolužiačka Pavla Hlodáka, a to spolu s hosťom z českého družobného mesta Fryšták. V úvode krstu naznačila, že obec Muráň stále patrí k jej životným láskam i s ľuďmi, na ktorých môžu byť právom všetci v Muráni hrdí, s dôrazom na autora, jej dobrého kamaráta z detstva. 

muran obec 01 53Pani Ružena Svoreňová, známa publicistka z Muráňa vo svojom príspevku o novej knihe P. Hlodáka v novembrovom vydaní Muránskych novín stručne priblížila zameranie a obsah knihy SVEDECTVO ČASU. Tak sme sa dozvedeli, že spomínaná kniha má viac ako 250 strán a sedem kapitol s pozoruhodnými prílohami: HISTÓRIA, HOSPODÁRSTVO, ŠKOLSTVO, KULTÚRA, CIRKEV, OSTATNÉ SPOLOČENSKÉ AKTIVITY, PAMIATKY. 

Pri jej prvom hodnotení neváhala záujemcom pripomenúť, že nové historické dielo o obci Muráň určite zaujme nielen dospelých čitateľov, ale je využiteľné aj ako školská pomôcka na hodinách dejepisu, či iných spoločenskovedných predmetov v rámci tém z oblasti regionálnej výchovy. Dielo je dokonale prehľadné, poučné, dovolím si tvrdiť, že porovnateľné so školskou učebnicou.

muran obec 04 52Možno z čistej zvedavosti sa svojich rodákov  pani Svoreňová pýta: Vedeli ste, že napr. v roku 1900 bolo v Muráni 184 domov a 1186 obyvateľov, tak z uvedeného vyplýva, že v každom dome žilo priemerne 6 ľudí a mužov vždy bolo o pár desiatok menej ako žien? A domy si občania Muráňa stavali zo skál a tehál (43), zo skál a váľkov (37), z váľkov a hliny (3), ale najviac z dreva – až 101. Všetky strechy v Muráni boli vtedy pokryté iba šindľami, v meste Revúca to bolo rovnaké, ale napr. v Kameňanoch už hojne používali škridle a plech atď. V niektorých obciach vraj aj slamu a trstinu, napr. v Muránskej Zdychave.

V knihe sú mnohé nové, neznáme údaje, udalosti i príbehy, životné osudy ľudí, fotografie, ale niektoré aj také, ktoré domáci už poznajú napr. z Muránskych novín, a tak „navždy sa zachová v pamäti...“ muránska slávna história. Niekoľkými fotografiami z publikácie, ktoré sú dielom Ing. M. Detka, osviežil tento článok Peter Poboček z Revúcej.

muran obec 02 52Pre rodákov, aj záujemcov o históriu mimo obce Muráň, je zaujímavá aj ďalšia informácia, že Ing. PAVOL HLODÁK (1960) doteraz napísal 14 kníh, z toho 8 venoval rodnej obci, v čom ho podporoval aj jeho jediný o 12 rokov starší brat, tohtoročný sedemdesiatnik JANKO HLODÁK (1948). Obom bratom blahoželáme k úspechu i k životnému jubileu a my, Muránčania, veríme, tvrdí pani Svoreňová, že Paľkovo odkrývanie našej obecnej histórie, studničiek poznania, bude aj naďalej pokračovať. Prvá kniha z uvedeného cyklu má názov HRAD MURÁŇ. CESTA DEJINAMI.

Poznámka MG: Je chvályhodné, že Banskobystrický samosprávny kraj poskytol Múzeu Muráň finančnú dotáciu na rok 2018 vo výške 1 400,- € na vydanie knihy Ing. Pavla Hlodáka Obec Muráň - svedectvo času.

MG od
Zdroj: Muránske noviny, november 2018

Fotoreprodukcia knihy: P. Poboček

Čítať 764 krát Naposledy zmenené štvrtok, 29 november 2018 18:24

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x