utorok, 24 apríl 2018 11:26

"Zocháči" objavovali svet bábok

Napísal(a)
"Zocháči" objavovali svet bábok

Literárne a hudobné múzeum pri Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici ponúka viacero skvelých expozícií, ktoré potešia veľkých i malých návštevníkov. Jednou z expozícií je aj Bábkarský salón, ktorý mapuje bábkarské tradície na Slovensku. Keďže sa piataci na hodinách literárnej výchovy učia aj o bábkovom divadle, navštívili 20. apríla 2018 tento salón spolu so mnou, pani učiteľkou slovenčiny. Privítala nás milá pani, ktorá nám predstavila bábkarské rodiny Stražanovcov a Anderlovcov, výrobcov bábok na Slovensku. Žiaci sa pohodlne usadili v priestore, ktorý bol plný bábok a dýchal rozprávkovou atmosférou. Po krátkom výklade si mohli žiaci marionety, javajky a  maňuškové bábky vyskúšať. Zistili, že vodenie bábok nie je vôbec jednoduché, no ich zasvätenie do tajov

Ďalšie víťazstvá, ktoré patria žiakom ZŠ J. A. Komenského

Po obrovskom úspechu našich žiakov – angličtinárov zo ZŠ Jana Amosa Komenského v Revúcej, ktorí po krajskom finále jazykovej súťaže Jazykový kvet postupujú do celoslovenského finále, ktoré bude už onedlho v Trnave, prišili ďalšie víťazstvá. Nasledoval úspech našich matematikárov. Uspeli v okresnom kole Pytagoriády a v utorok 17.4.2018 vyhrávali aj v okresnom kole Matematickej olympiády. 1. miesto – Ema Kováčová – 7. ročník, 2. miesto – Marko Kilik – 6. ročník, 3. miesto – Roman Pavlikovský – 8. ročník,. 4. miesto – Martin Siman – 6. ročník, 5. miesto – Šimon Slivenský – 6. ročník. Stali sme sa najúspešnejšou školou v našom okrese v tohtoročných matematických súťažiach. Darilo sa aj našim športovcom. Okrem našich super úspešných atlétov, máme šikovných

Žiaci ZŠ J. A. Komenského nesedeli v laviciach, ale cestovali a objavovali zázraky fyziky

A už sme opäť vycestovali. Čakala nás Banská Bystrica a v nej galéria. A v galérii zázrak menom Camera obscura. Už v 5. storočí pred Kr. čínsky filozof Mo Ti opísal princíp javu, pri ktorom svetlo prechádza malým otvorom do tmavej nádobky a vytvorí obrátený obraz predmetu pred otvorom. A tak sme išli fotiť. Dostali sme malé kovové krabičky, v ktorých bola maličká dierka prelepená čiernou páskou. Vnútri bol fotopapier. Stačilo krabičku položiť, odlepiť pásku, narátať do 20, zalepiť otvor a... vo fotokomore sme v tme vybrali z krabičky papier, dali do vývojky a ustaľovača a zázrak bol hotový. Na bielom papieri sa začali objavovať domy, stromy, proste objekty, pred ktoré sme krabičku postavili. Mali sme fotku. Niektorí síce neodhadli úplne čas a tak boli fotky trochu svetlejšie,

utorok, 17 apríl 2018 15:26

A ide sa do celoslovenského finále!

Napísal(a)
A ide sa do celoslovenského finále!

Piatková aprílová trinástka priniesla veľa radosti reprezentantom Základnej školy Jana Amosa Komenského  v Revúcej -  účastníkom krajského finálového kola Jazykového kvetu – umeleckej súťaže v prednese a dramatizácii v cudzích jazykoch . Obidva  divadelné súbory - malí aj veľkí angličtinári – nenašli premožiteľa, a získali 1. miesta, čím si vybojovali postup do celoslovenského kola. A ani naši recitátori sa nenechali zahanbiť a v silnej konkurencii obsadila Natálka Liptáková zo 4. A triedy 3. miesto a Danielka Ďurišková zo 6. B triedy 2. miesto. Blahoželáme našim úspešným žiakom a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a nášho mesta. Držte nám prsty  o mesiac v Trnave!

"Zocháči" pripravili výstavku úžitkových predmetov starých mám

„Minulosť patrí všetkým, spája nás naším spoločným pôvodom, pýchou na dosiahnuté úspechy a výdobytky ľudstva. Preto je dôležité, aby sme sa starali o zachovanie jej pamiatok, lebo poznanie minulosti nám pomáha chápať súčasnosť a budúcnosť.“ Preto sme v ZŠ I. B. ZOCHA v Revúcej pripravili výstavku úžitkových predmetov našich starých mám. Jedna z tried sa premenila na výstavnú miestnosť, plnú rôznych predmetov, ktoré kedysi nechýbali ani v jednej domácnosti. Žiaci našej školy a pozvaných materských škôl so záujmom sledovali rozprávanie učiteľky. Nepoznali všetky predmety, hádali, na čo sa používali a pritom nechýbal ani smiech či prekvapenie. Oboznámili sa s drevenými mlynčekmi, mosadznými mažiarmi, zaujalo ich fungovanie a krása starých žehličiek. Vyskúšali si váženie na starých váhach, obdivovali petrolejové lampy či odrôtované staré krčahy.

Opäť úspech tímu žiakov z Jelšavy na celoslovenskej súťaži Vitajte v našom regióne

Tím piatich žiakov z IX.A a VIII.A triedy ZŠ v Jelšave: Dianka Balogová, Nika Gočaltovská, Nika Boldyová, Miška Sabonová a Milan Sendrey dňa 22.3.2018 sa zúčastnili na celoslovenskej súťaži Vitajte v našom regióne v Bratislave - programu JA Slovensko pod záštitou prezidenta Andreja Kisku. Ako jediní z revúckeho okresu sme prezentovali časť pamiatok na Gotickej ceste a remeslá z týchto lokalít.  Počas prípravy na súťaž sme navštívili pamiatky a vyskúšali sme si v kováčskej dielni Perunius v Štítniku ukovať klince, vyrobiť si vlastné hrnčiarske výrobky podľa šivetického vzoru a prezreli sme si katolícky kostol v Chyžnom. V OCVK v Jelšave sme sa dozvedeli historické fakty o meste Jelšava a zvonkárstve. Prezentovali sme príbeh Turka Cansena a Edviny z knihy Turci v Jelšave od Evky Wilson.

piatok, 06 apríl 2018 16:54

Na školskom dvore, ktorý pripomínal trhovisko

Napísal(a)
Na školskom dvore, ktorý pripomínal trhovisko

Jeden, dva, tri, štyri, päť,

spočítam si všetko hneď.

Projekt ZUN (ZAROB – UŽÍVAJ – NAKUPUJ), realizovaný na ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej, vyvrcholil veľkolepým marcovým Veľkonočným jarmokom. Žiaci a učitelia privítali predškolákov z revúckych  materských škôl na školskom dvore, ktorý pripomínal veľké trhovisko so svojou neopakovateľnou  atmosférou. Na pultoch sa ligotali pripravené výrobky, za nimi stáli usmievaví predavači a predavačky, ktorí boli odhodlaní svoje výrobky predávať predškolákom, ktorí si zarobili svoje zocháče aktivitami počas realizácie projektu.

Na tento deň sa tešili nielen predškoláci, ale hlavne žiaci školy. Počas roka pripravovali rôzne výrobky na predaj. Žiaci si vyskúšali neľahkú prácu predavačov,

streda, 04 apríl 2018 15:47

Sme hrdí na svoju školu, sme hrdí na svojich učiteľov

Napísal(a)
Sme hrdí na svoju školu, sme hrdí na svojich učiteľov

"Jediným učiteľom hodným toho mena je ten, ktorý vzbudzuje ducha slobodného premýšľania a rozvíja cit osobnej zodpovednosti.“  (J. A. Komenský). Žiaci Základnej školy J. A. Komenského  28. 3. v Deň učiteľov, pred Veľkou nocou  darovali svojim skvelým pánom a paniam učiteľkám darček, dopriali im oddych a  za nich v tento deň učili. Postavili sa nebojácne pred svojich spolužiakov a stali sa tak na chvíľu učiteľmi, vyskúšali si, čo všetko práca učiteľa znamená. A zistili  – že to nemajú s nami, žiakmi veru ľahké. Okrem odovzdávania vedomostí, musia mať veľkú trpezlivosť s udržaním si tvorivej pracovnej atmosféry v triede a zároveň vedieť čo na nás platí.

Tradičný veľkonočný jarmok sa nezaobišiel bez Zocháčov

Veľká noc alebo veľkonočné sviatky je najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý pripadá tohto roku na marec. Veľkonočné oslavy sa podľa regiónov líšia. Pretože sa časovo zhruba prekrývajú s pohanskými oslavami príchodu jari, ľudové tradície prevzali z predkresťanských dôb mnoho zvykov a obyčajov. 3. ročník tejto krásnej akcie pod názvom TRADIČNÝ VEĽKONOČNÝ JARMOK sme si pripravili pre naše deti. V rámci finančnej gramotnosti, ktorú deti majú na prvom stupni ide o dôležitú súčasť každodenného života. Deti boli plné očakávania, kedy príde ten vytúžený jarmočný deň. Ich túžba predávať svoje výrobky, ale aj kupovať od svojich spolužiakov, kamarátov im dáva skúsenosti  narábať s financiami, ktoré uplatnia neskôr priamo v praxi.

Revúcka ZŠ J. A. Komenského pokračuje po ceste k modernej škole

Základná škola J. A. Komenského v Revúcej od roku 2010, kedy bola ukončená jej rekonštrukcia, stále pokračuje jednotlivými krokmi po ceste k modernej škole. S cieľom spríjemniť, skvalitniť a modernizovať vybavenie a školské priestory pre žiakov, učiteľov, prevádzkových zamestnancov  a tiež  návštevníkov školy. Samozrejme  dôležité je pre nás aj  znižovanie prevádzkových nákladov  školy a bezpečnosť školského prostredia. Naši úspešní športovci k príprave na súťaže potrebujú nielen športoviská, ale aj kvalitné a moderné hygienické zázemie. V úvode tohto školského roku sme rekonštruovali hygienické zariadenia – umývarku a sprchy  pri telocvični. Pokračovali sme  opravou priľahlých šatní.

Strana 1 z 27