Žiaci ZŠ J. A. Komenského cestovali v čase - V staroveku si pozreli prvé olympijské hry, ale mali možnosť vidieť aj múmiu

Viete o tom, že keď idete na úrad, bežne tam stretnete sindikusa? Vodu nosíte vo filkášiku a v obchode musíte za tovar lôniť? Že neviete o čom je reč? Ani sa Vám nečudujeme. S týmito slovami sa dnes už určite nestretnete. No keby ste si pocestovali v čase a zašli napríklad do takého stredoveku, tak by ste zistili, že sindikus je úradník, filkášik – vedro a lôniť znamená platiť. My, žiaci ZŠ J. A. Komenského v Revúcej to vieme, pretože v piatok 16. 2. 2018 sme sa presúvali časom. Mali sme totiž projektový deň, ktorý sme si nazvali Cestovanie v čase. Každá trieda 2. stupňa si pripravila prezentáciu iného historického obdobia. Dostali sme sa tak do praveku, kde sme si mohli zatancovať tanec pravekých žien a tiež vidieť lovcov mamutov.

Druhý ročník súťaže „Moja trieda varí lepšie ako tvoja“ máme úspešne za sebou

Po minuloročnom úspešnom prvom ročníku súťaže „Moja trieda varí lepšie ako tvoja“ sme sa súťaž v Základnej škole Muránska Dlhá Lúka rozhodli zorganizovať opäť. Radila som sa s tretiakmi, a tí boli všetkými desiatimi za. Financie sme zohnali veľmi rýchlo, termín bol tiež pomerne jednoduchou záležitosťou a získanie podpory ostatných kolegov a žiakov školy tiež.
V čom teda spočívala naša súťaž o varení? Zástupcovia každej z piatich tried si vylosovali deň a druh jedla, ktoré budú spoločne pripravovať. Na výber mali cestoviny, zeleninové, mäsové a sladké jedlo a pre labužníkov dezert. Prváci si vylosovali sladké, druháci zeleninové, štvrtáci mäsové jedlo.

piatok, 16 február 2018 11:06

Modrá je dobrá, červená je ohnivá a zelená je jarná

Napísal(a)
Modrá je dobrá, červená je ohnivá a zelená je jarná

Modrá je dobrá, červená je ohnivá a zelená je jarná. Práve v znamení týchto farieb boli tri dni v Základnej škole J. A. Komenského. Sme radi, že naši akční učitelia aj žiaci pokračujú v aktivitách projektu Hrdá škola, ktorý je viac známy v Českej republike a je tam v ňom zapojených celý rad škôl. Postupne sa do aktivít projektu zapája v tomto školskom roku aj naša škola. Už máme za sebou Deň školy v novembri, Dobrý skutok v decembri a teraz pokračuje farebnými dňami – ktoré sme si trocha prispôsobili na naše podmienky. A tak, že sa utorok niesol v znamení modrej, streda červenej a končíme zeleným štvrtkom

Projektový týždeň v ZŠ Ivana Branislava Zocha sa opäť vydaril

Už tradične sa v ZŠ I. B. Zocha v Revúcej končí polrok školského roka netradičným vyučovaním. Vyučovanie pokračuje, avšak formou projektov. Žiaci nesedia v laviciach, nepíšu si poznámky, nie sú skúšaní. Vedomosti a zručnosti nadobúdajú iným spôsobom. V duchu zásad J. A. Komenského zapoja všetky svoje zmysly, aby sa zmocnili nových vedomostí. Témy pre jednotlivé ročníky sú rôzne: ovocie a zelenia, rodina, Revúca, Banskobystrický kraj, objavovanie sveta s objavovaním nových plodín dovezených do Európy, voda ako životodarná tekutina, fyzika a chémia v pokusoch. Deviataci už tradične mali najnáročnejšiu tému – cestovné kancelárie. Vytvorili sedem cestovných kancelárií.

Žiaci ZŠ Jana  Amosa Komenského sa starajú o zvieratká aj  v zime

Les v zime má svoj typický výzor a atmosféru. Ako keby sa v zimnom období na chvíľu zastavil čas. Pokoj v lese je len zdanlivý. I keď veľa jeho obyvateľov sa uložilo na zimný spánok (medveď, jazvec, jež...), pre mnoho zvierat nastávajú veľmi ťažké časy. Lesná zver si v tomto období len veľmi ťažko nachádza potravu. Veľa lesných živočíchov je vystavených boju o prežitie. Slabšie a vysilené jedince napádajú predátori (rys, líška, orol, vlk, mačka divá). V tomto pre zver nepriaznivom období je veľmi dôležité sa o zver starať, prikrmovať ju a pomôcť jej v boji o prežitie. Na túto náročnú úlohu sa lesníci a poľovníci pripravujú celý rok (oprava krmelcov, solísk, sušenie sena, zber gaštanov atď.) a aj my im pri tom pomáhame.

štvrtok, 01 február 2018 11:30

Úspešne reprezentovali svoju školu aj v januári

Napísal(a)
Úspešne reprezentovali svoju školu aj v januári

Dňa 30.1.2018 sa v Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej uskutočnilo obvodné kolo vo florbale žiačok ZŠ za účasti 5 družstiev, s celkovým počtom 42 dievčat. Družstvo dievčat Základnej školy J. A. Komenského v zložení Kristína Kiselová, Kornélia Chlebušová, Zdenka Dachová, Zuzana Kiselová, Kristína Kilíková, Kristína Ferdinandy, Sára Krštieňová, Natália Chomčová nezaváhalo a s prehľadom zvíťazilo. Po víťazstve v obvodnom kole čaká na dievčatá zápolenie v regionálnom kole.
Dňa 26. januára 2018 sa v CVČ Revúca uskutočnil 25. ročník okresného kola súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko 2018. Súťaže sa zúčastnilo 7 škôl, 18 súťažiacich, ktorí boli rozdelení do 3 kategórií. Naše súťažiace - Eliška Beňušová a Emka Adamová prišli, súťažili a vyhrali. Svojím umením oslovili porotu a s prehľadom vyhrali.

Zocháči na lyžiach stáli - básne písať dokázali

V pondelok sme sa pred školou zišli, / na lyžiarsky kurz sme všetci išli.// V autobuse samý smiech, / „na Donovaloch padá sneh.“ // Na chatu sme dorazili, / kufre sme hneď vybalili. // Spolu sme sa lyžovali, / aj sme trochu popadali. // Niektorí aj jumpovali, /  učiteľky nám pomáhali. // Modrinky sme za tým mali, / no večer sme sa už guľovali. // Začiatočníci sa zlepšujú, / nový kopec už zlyžujú. / Náročný svah nás už láka, / tešíme sa, čo nás čaká. // Profíci sa dočkali, / z Novej hole sa spustili. // Večerné lyžovanie sa nám najviac páčilo, / na lanovke nás to potme bavilo. // Keď sme večer vošli do izby, / písali sme tieto básničky. // Počasie nám celkom prialo, / všetkým nám to lyžovalo.

štvrtok, 18 január 2018 11:53

Mladí záchranári v Základnej škole Jana Amosa Komenského

Napísal(a)
Mladí záchranári v Základnej škole Jana Amosa Komenského

Keď dôjde k úrazu človeka, je dôležité nezaváhať, a pomôcť. V prípade ohrozenia života totiž čas zohráva najdôležitejšiu úlohu. Žiaci ZŠ J. A. Komenského v Revúcej z krúžku „Mladý záchranár“ pod vedením Mgr. Kataríny Valaštekovej privítali medzi sebou profesionálnych záchranárov Bc. Evku Marčákovú a Ing. Viktora Lukáča, aby sa zdokonalili v tom, čo sa doteraz naučili. Každý z nás sa v živote môže dostať do život ohrozujúcej situácie, alebo môže pomôcť v takejto situácii vo svojom okolí. Záchranári nám ukázali, ako sa poskytuje prvá pomoc – masáž srdca, umelé dýchanie z úst do úst, ktoré sme si mohli vyskúšať na figuríne. Ich návšteva nás veľmi potešila, dohodli sme sa aj na ďalšom stretnutí, pri ktorom pôjdeme do prírody a budeme riešiť simulované situácie, 

V Základnej škole Ivana Branislava Zocha hodnotia vlaňajšie úspechy

A opäť je tu začiatok ďalšieho kalendárneho roka. V živote človeka je rok dosť dlhé obdobie, v živote spoločnosti len zlomok času. V Základnej škole Ivana Branislava Zocha sa tak ako každý rok pozeráme späť, hodnotíme naše úspechy, analyzujeme neúspechy, ktorým sa v budúcnosti chceme vyhnúť.
Od januára 2017 nastali v škole určité zmeny. Zmenilo sa vedenie školy, kedy sa riaditeľkou stala Mgr. Katarína Krištofová. To, čo sa nezmenilo, je vízia školy, jej smerovanie,

pondelok, 01 január 2018 19:42

Dobrých skutkov nikdy nie je dosť...

Napísal(a)
Dobrých skutkov nikdy nie je dosť...

Aj škola môže pomáhať. To si povedali členovia Školského parlamentu pri ZŠ J. A. Komenského v Revúcej a mesiac december vyhlásili za Mesiac dobrých skutkov. Rozhodli sa spolu so spolužiakmi pomôcť potrebným a robiť dobro. A ako sa im darilo ?

Strana 1 z 26