utorok, 23 jún 2020 11:19

Remeselnícke tábory v Dome tradičnej kultúry Gemera počas letných prázdnin Doporučený

Napísal(a) A. Kleinová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Deti sa počas letných prázdnin v Košickom kraji rozhodne nudiť nebudú, župné kultúrne zariadenia pripravili bohatú ponuku letných aktivít. Tešiť sa môžu na viac než 30 letných táborov, na ktorých si prídu na svoje fanúšikovia astronómie, ľudových remesiel, či malí turisti.
Letný tábor pre deti pripravilo aj Gemerské osvetové stredisko, ktorého zriaďovateľom je Košický kraj. Aj keď tohtoročný remeselnícky tábor bude prísnejší, deti sa môžu tešiť na viac aktivít a vyšší počet turnusov.
Novinkou je, že tentokrát prídu na výpomoc do Gemerského osvetového strediska remeselníci z celého Košického kraja. Priúčať deti tajom tradičných postupov budú remeselníci vďaka spolupráci s Remeselníckym inkubátorom Gemer.

rv remeselnicky tabor 2020 plagat 1Keď sme pred rokom zakladali prvý remeselnícky inkubátor v našom kraji, ako unikátny a pilotný projekt, netušili sme, s akou pozitívnou odozvou od lokálnych remeselníkov sa stretneme. Sme veľmi radi, že sa projekt osvedčil a teraz pomáha našim župným zariadeniam aj pri iných aktivitách. V tomto letnom tábore teraz budú skúsenejší remeselníci zaúčať svojmu remeslu mladšie ročníky. Verím, že aj vďaka takýmto aktivitám tradičné remeslá, ako výroba keramiky, plstenie, či drevorezba z nášho kraja nevymizne,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Naozajstné zážitky si z detského tábora budú môcť deti odniesť aj vďaka aktivitám ako tkanie koberca, frivolitkovanie, korálkovanie, háčkovanie, drôtovanie, košikárstvo, zdobenie kraslíc, výroba kožených šperkov, maľovanie na sklo, či výroba vlastného erbu alebo razenie mincí.

„Ak si myslíte, že ručná práca, práca s prírodným materiálom a využívanie tradičných techník je pre vaše deti to pravé, ste na správnej adrese. Deti s odbornými lektormi a remeselníkmi vytvárajú v tábore jeden tím, spoločne tvoria, vyrábajú jedinečné a originálne výrobky inšpirované dedičstvom našich predkov," pozýva riaditeľka GOS Helena Novotná a dodáva: „Pre veľký záujem sme tento rok ako ďalšiu novinku zdvojnásobili turnusy, aby sme uspokojili čo najviac záujemcov."

Tábory organizuje Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v súlade s opatreniami na zamedzenie šírenia pandémie COVID-19. Aktivity a podmienky sú prispôsobené tak, aby bolo pre deti a lektorov vytvorené v prvom rade bezpečné prostredie. Pripravené sú dezinfekčné prostriedky a vymedzený čas na povinnú dezinfekciu priestorov, upravený je stravovací a pitný režim. Maximálny počet detí v jednom turnuse je 20, avšak pracovať budú v malých skupinách, ktoré sa vystriedajú v jednotlivých dielňach.

Letný remeselnícky tábor z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Dedičstvo inšpiruje.

Termíny:

Júl 2020
1. turnus: 6. – 10. 7. 2020
2. turnus: 13. – 17. 7. 2020

August 2020

3. turnus: 3. – 7. 8. 2020
4. turnus: 10. – 15. 8. 2020

Čas: denne od 7:30 do 16:00
Miesto: Dom tradičnej kultúry Gemera, Betliarska č. 8, Rožňava
Max. počet účastníkov: 20 v skupine vo veku od 7 do 14 rokov
Účastnícky poplatok: 100,-€/5 dní (v cene je práca lektorov, pedagogický dozor, materiál, pracovné pomôcky, obed, drobné občerstvenie, pitný režim, certifikát)
Informácie a prihlášky: Valéria Munková, 0905 939 691,  
Gemerské osvetové stredisko, Rožňava, Betliarska

Anežka Kleinová

Čítať 331 krát Naposledy zmenené utorok, 23 jún 2020 11:41

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.