Previerkové cvičenie dobrovoľného hasičského zboru riešilo požiar v Zariadení opatrovateľskej služby v Jelšave

Na ohlasovňu požiarov Dobrovoľného hasičského zboru mesta Jelšava (DHZM) bol Krajským operačným strediskom v Banskej Bystrici oznámený požiar v kotolni Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) na Ulici 9. mája v Jelšave. Jednotka DHZM vykonala výjazd na CAS 32 T 815 v počte 1 + 3, CAS 15 IVECO DAILY v počte 1+ 4 a na DA MITSUBISHI v počte 1 + 1. 

Po príchode na určené miesto boli vytvorené 2 zásahové úseky. Prvý zásahový úsek – štyria členovia mali za úlohu urobiť prieskum v kotolni, vytvoriť útočné vedenie, odstaviť prívod plynu a elektriky a uhasiť požiar. Druhý zásahový úsek – piati členovia vykonali prieskum v ubytovacej časti, kde je umiestnených 14 klientov. V čase požiaru tam bolo aj 10 zamestnancov. Počas hasebných prác boli evakuovaní dvaja zamestnanci. Počas zásahu boli použité ADP.

V Nemocnici Svet zdravia Rožňava začínajú s očkovaním detí vo veku od 5 do 11 rokov proti ochoreniu COVID-19

V Nemocnici Svet zdravia Rožňava v piatok 21. januára t. r. začínajú s očkovaním detí vo veku od 5 do 11 rokov proti ochoreniu COVID-19. V nemocnici ich budú očkovať každý piatok od 14.00 do 15.00 hod. vo vakcinačnej ambulancii. Je potrebné, aby rodičia svoje deti na očkovanie prihlásili prostredníctvom národného portálu korona.gov.sk.

štvrtok, 20 január 2022 17:15

Rockový spevák Robo Šimko má nový prírastok

Napísal(a)
Rockový spevák Robo Šimko má nový prírastok

Na prelome rokov prišlo na svet ďalšie dieťa tohto speváka. Nejde o prírastok do rodiny, ale o nový album skupiny Massriot, ktorej zakladajúcim členom je spevák a hudobník Robo Šimko. Novým dieťaťom tejto skupiny je teda ich najnovší, v poradí už 5. štúdiový album s názvom Bude To Fajn, ktorý vyšiel 26. decembra 2021.

„Som nesmierne hrdý na prácu, ktorú sme s Miškom a Jankom odviedli. Viem, trvalo to dlho, ale výsledok stojí za to,“ vyjadril sa známy hudobník.
Album ale prináša obrovskú zmenu, a to v zmysle ďalšieho štýlového zaradenia kapely Massriot. Síce sú počuteľné aj rockové vplyvy, rockeri z východu prešli k štýlu známemu ako Indie Folk. Tvrdé zvuky elektrických gitár a razantných bubnov vystriedali zvuky akustických gitár a hudobných nástrojov, ako napríklad banjo, mandolína, cimbal, husle, ústna harmonika a iné. Celé dielo je navyše doplnené aj jemnou dávkou elektroniky, ktorá je použitá vkusne, nenútene a s mierou. Tieto ingrediencie robia z albumu vysoko počúvateľný štúdiový počin, ktorý v sebe textovo skrýva veľké myšlienky a posolstvá.

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave obnovila svoje priestory

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pripravila v rámci projektu „Hravo i vážne medzi knihami“ v roku 2021 obnovu priestorov, aby sa vytvorilo estetickejšie a útulnejšie prostredie pre prácu s knihou. Projekt, realizovaný v mesiacoch jún až december 2021, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
„V rámci poskytovania kvalitných služieb sa snažíme nielen vyhovieť požiadavkám čitateľov ohľadom informácií, ale aj o vytvorenie príjemného prostredia v knižnici,“ povedala na úvod riaditeľka knižnice Iveta Kyselová. „Vďaka Fondu na podporu umenia sme pokračovali s obnovením priestoru a zariadenia pre čitateľov mladšej vekovej kategórie,“ dodala.

Futbalový klub ŠK Jablonov nad Turňou v sezóne 2013/2014

Futbalový klub ŠK Jablonov nad Turňou v minulosti pôsobil päť sezón v V. lige – JZ (1998 – 2003). Po vypadnutí pôsobil v najvyššej súťaži ObFZ Rožňava až do svojho zániku. Náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik vo svojom príspevku opisuje jeho účinkovanie v sezóne 2013 / 2014 kedy patril medzi priemerné kluby okresu Rožňava. Článok obsahuje káder, výsledky, tabuľky a prehľad strelcov. Text dopĺňa fotografia mužstva.

Káder: Ladislav Spišák – Martin Fifik, Lórant Zajdó, Mikuláš Szabó, Zsolt Mezei, Slavomír Zubriczký, Alfonz Viszlay, Róbert Tamás, Adam Kardos, Paskal Milata, Zoltán Derján, Pavol Ungváry, Ladislav Miliczký, Tamás Cseh, Pavol Hutník, Ákos Kerekeš, Štefan Szilasi, Attila Mezei, Gabriel Páll, Patrik Pál – Balázs, Tomáš Szücs, František Szücs, Róbert Szücs.

Zvyšky ovce roztrhanej medveďom pri Muránskej Zdychave

Ako sa majú vyhnúť stretom s nimi obyvatelia obce?

Pôsobil som v rámci svojej práce na Lesnej správe Revúca osem rokov a preto dobre poznám Muránsku Zdychavu a jej okolie. Obec vznikla v minulosti valašskou kolonizáciou. Vďaka tomu sa v jej okolí nachádza množstvo ešte udržiavaných pastvín a stodôl. Okolie centra obce je pritom pod najvyššími vrchmi Stolických vrchov. Tieto pastviny a stodoly sú preto v strmých kopcoch.
Napriek týmto ťažkým podmienkam tam dodnes tamojší ľudia s úspechom chovajú ovce, hovädzí dobytok i kone. Okrem vypásania množstvo lokalít pravidelne vykášajú kvôli usušeniu sena, aby chované zvieratá prežili dosť krutú zimu, aká tu býva. Vďaka tomu lokalita ostáva na väčšine územia bez náletových drevín a ráz krajiny sa nemení.

Predpôrodná príprava v rožňavskej nemocnici.

V Nemocnici Svet zdravia Rožňava sa minulý rok narodilo 600 detí. V pôrodnici vlani prišlo na svet 304 dievčat a 296 chlapcov. Dvojičky sa narodili štyrom mamičkám. Najčastejšími menami, ktoré rodičia vybrali pre svoje novonarodené dievčatká, boli Nela, Tamara a Lilien. U chlapcov dominovali mená Adam, Tomáš a Ján.
Prvé dieťatko, ktoré prišlo v rožňavskej nemocnici na svet tento rok, je chlapček Leo. Narodil sa 1. januára o 22.00 hod. Po narodení vážil 3000 gramov a meral 46 centimetrov.
Minulý rok dojčiacim mamičkám v rožňavskej nemocnici obohatili jedálny lístok o zeleninové šaláty, ovocné koktaily, smoothie a rôzne druhy celozrnného pečiva.

Prvým dieťatkom narodeným v rimavskosobotskej nemocnici tento rok sa stalo dievčatko Zoe. Na svet prišla 1. januára o 8.07 h mamičke Kristíne z obce Šurice.  Mamičke prišiel osobne zagratulovať aj riaditeľ nemocnice spoločne s námestníkmi.

V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa minulý rok uskutočnilo 1082 pôrodov. V pôrodnici sa narodilo 599 chlapcov a 494 dievčat. Až 11 mamičiek priviedlo na svet dvojičky. Nemocnica zvládla minulý rok aj pôrody 15 mamičiek, ktoré mali ochorenie COVID-19, novorodenci sa narodili zdraví.

Medzi najčastejšie dievčenské mená, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Ema, Viktória, Nina a Natália. U chlapcov zase dominovali mená Oliver, Adam, Peter a Dávid.

Prvým dieťatkom narodeným v rimavskosobotskej nemocnici tento rok sa stalo dievčatko Zoe. Na svet prišla 1. januára o 8.07 h mamičke Kristíne z obce Šurice. Po narodení merala 48 centimetrov a vážila 2510 gramov. Mamičke prišiel osobne zagratulovať aj riaditeľ nemocnice spoločne s námestníkmi.

Ján Margita v obklopení viacerých víťazov MMM na table, ktoré mu k 80. narodeninám pripravil jeho najstarší syn Ján.

Mená z titulku tohto príspevku nie sú každému známe. S týmito menami som sa stretol počas môjho štúdia v Košiciach. Spomínam si, keď som sa prvýkrát na vlastné oči oboznámil s Medzinárodným maratónom mieru v časoch najlepších výkonov československého maratónca P. Kantorka. Štartoval aj v Košiciach. V 60. rokoch preniklo v športovom svete meno etiópskeho maratónca Abebe Bikilu. Zaujímavé na ňom, okrem toho, že bol olympijským víťazom z Ríma 1960, bolo aj to, že maratónsku trať bežal bosý. Prišiel i do Košíc a spravil v tomto meste úplný rozruch nielen výkonom, ale i zjavom.. 
V tom čase bol v tomto východoslovenskom meste i Jesenný trh, a tak pribudlo v čase maratónu i divákov zvedavých na jedno i druhé. Spomínam si, že v tom čase prišiel z Rožňavského Bystrého za mnou do Košíc môj ujo s manželkou. Pre mňa teda trojnásobná udalosť. Mladý docent z Baníckej fakulty a rodák z Rakovnice prof. Ján Fabián by tiež vedel čo-to zo zákulisia maratónu povedať. Niekoľko rokov si zastal pozíciu tlmočníka zahraničným športovcom. Teda aj Bikilovi. Žiaľ, nedávno zomrel. 
Môj kamarát z mladých čias, Štefan Németh, pripravuje pre Košický týždenník seriál článkov o bývalých košických športovcoch a nezabudol pri tom ani na spomínanú dvojicu: Margita – Bikila. Zoznámte sa. (od)

Štefan Burčo: "Ilustrované historky z horného Gemera" I.

 

Milí návštevníci stránky Maj Gemer! Cez sviatky sme vyskúšali všeličo s obrázkami, ktoré nakreslil náš gemerský výtvarník Števo Burčo. Prvý diel jeho prác sme ukončili tesne pred Vianocami s dovetkom, že je to posledná z jeho Malej histórie horného Gemera. Už som z nich nechal spraviť Kalendár Maj Gemer na rok 2022. Uvidím, kto si ho z mojich prispievateľov v januári zaslúži. Ibaže uverejňovanie zaujímavých obrázkov od Števa nemá konca kraja a kto vie čo ešte pre nás, ktorí obdivujeme jeho kreslené umenie, pripraví. Chceme, aby všetko, čo pre nás spraví, zostalo na stránke Maj Gemer uverejnené. Preto už dnes Vám predkladáme tri z jeho 97 nových obrázkov. Ich sériu pomenoval Ilustrované historky z horného Gemera.  

Strana 1 z 543