Nemocnice

Nemocnice (63)

Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave oslávila 30 rokov

Nová nemocnica v Rožňave bola slávnostne otvorená v októbri roku 1993. Otvorenie novej budovy nemocnice prinieslo rozvoj zdravotnej starostlivosti v celom regióne. Dnes je už viac ako 11 rokov nemocnica súčasťou siete Penta Hospitals Slovensko, počas ktorých sa do nej preinvestovalo 12 miliónov eur. Pri tejto príležitosti sa v priestoroch mestskej radnice uskutočnila slávnostná akadémia, v rámci ktorej vedenie nemocnice venovalo špeciálne poďakovanie bývalým riaditeľom a dvom súčasným medicínskym osobnostiam rožňavskej nemocnice.

Rimavsko-sobotská nemocnica  pre mamičky pripravila piknik v tráve s laktačnou poradkyňou

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia rimavsko-sobotská nemocnica sa rozhodla pozvať mamičky, pokojne aj s detičkami a kočíkmi, na piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.
Pripravená je pre nich diskusia o trendoch v dojčení, správnej životospráve, technikách správneho dojčenia či o bežných problémoch mamičiek pri dojčení.
To budú hlavné témy PIKNIKU V TRÁVE S LAKTAČNOU PORADKYŇOU, ktorý sa uskutoční 3. augusta v altánku Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota o 09.30 hod. Mamičky sa budú môcť opýtať na všetko, čo ich o dojčení zaujíma, prípadne sa poradiť o nejakom svojom probléme. Okrem príjemného prostredia budú pre mamičky aj ich detičky pripravené občerstvenie a malé darčeky.

Budúce mamičky sa v rimavskosobotskej nemocnici môžu pripraviť na pokojný pôrod

V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota 27. júna 2023 o 13.30 hod. pripravili pre budúce mamičky zaujímavé prednášky a ukážky, počas ktorých sa oboznámia s prípravou na pokojný pôrod. Program sa začne v zasadacej miestnosti na gynekologicko-pôrodníckom oddelení (3. poschodie – priestory psychofyzickej prípravy na pôrod). Prednášky majú pripravené dve lekárky gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia – MUDr. Michaela Sojčiaková a MUDr. Beáta Soboňová a certifikovaná lektorka psychofyzickej prípravy Erika Demkovičová. Témami sú: príznaky začínajúceho pôrodu, fyziologický pôrod či psychofyzická príprava na pôrod.

Neskôr sa mamičky zo zasadacej miestnosti presunú do altánku nemocnice, kde ich bude čakať laktačná poradkyňa Eva Baštáková.

Z odberového dňa dobrovoľných darcov krvi v rimavskosobotskom okrese.

Na budúci týždeň čaká darcov krvi v rimavsko-sobotskej nemocnici špeciálny týždeň. Informovala nás o tom, pani Bianka Krejčíová, komunikačná špecialistka zo  Sveta zdravia. Hematologicko-transfúzziologické oddelenie Sveta zdravia Rimavská Sobota pripravilo pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi (14. jún) zaujímavý odberový deň s občerstvením a prekvapením. V tamojšej nemocnici zároveň slávnostne ocenia aj dvoch darcov krvi, ktorí prišli krv za svoj život darovať už viac ako stokrát.
Každý darca je HTO vítaný počas odberových dní, ktoré sú v pondelok a v utorok od 7.00 do 10.00 hod. a v piatok od 7.00 do 11.00 hod. Darcovia sa tiež môžu objednať na tel. čísle: 0911 780 633.

Darcovia krvi v rimavskosobotskej i v rožňavskej nemocnici zažili netradičný Valentín - na transfúzke

Valentínska výzdoba, tematické darčeky, sladké prekvapenia či certifikáty lásky. To všetko čakalo v dnešný „romantický“ deň na darcov, ktorí prišli darovať krv na hematologicko-transfúziologické oddelenie v rimavskosobotskej i v rožňavskej nemocnici. Spolu dnes prišlo darovať krv 42 darcov, z toho 18 bolo prvodarcov z Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave.  Prvodarcovia spoznali aj svoje krvné skupiny a všetci sa spoločne zapojili do zábavného valentínskeho prieskumu, ktorý prezradí, „čo spája ľudí s rovnakými krvnými skupinami.“

Som tvoj typ?

Na prvý pohľad „zoznamková“ otázka, ktorá v tomto prípade za sebou skrýva viac.

Zdravotníci na hematologicko-transfúziologických oddeleniach sa častokrát stretávajú s tým, že darcovia nevedia, akú majú krvnú skupinu.

Päť ďalších monitorov kontrolujúcich dýchanie dieťaťa dostala rožňavská nemocnica

Nemocnica Svet zdravia Rožňava dostala od Nadácie Križovatka ďalších päť monitorov dychu.
Monitory kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Prístroje sa dávajú po narodení do postieľok a zaznamenávajú pohyb hrudníka bábätkám. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).
Monitormi BabySense sa snažia vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku.
Rožňavskej nemocnici doposiaľ darovali spolu 23 monitorov dychu. Aj tie prispievajú k pokojnému pobytu matiek a ich detičiek v nemocnici.

Novým riaditeľom rimavskosobotskej nemocnice je od 1. februára 2023 Dušan Suchý.

R i m a v s k á     S o b o t a  1. februára 2023 - Novým riaditeľom rimavskosobotskej nemocnice je od dnešného dňa Dušan Suchý. Doteraz v sieti Svet zdravia pôsobil najprv ako dlhoročný riaditeľ rožňavskej nemocnice, následne ako manažér medicínskeho úseku siete. Vo funkcii na pozícii riaditeľa nemocnice nahrádza Richarda Hrubého.
Richardovi Hrubému patrí za pôsobenie vo vedení rimavskosobotskej nemocnice jedno veľké poďakovanie. Nielen, že nemocnica pod jeho vedením značne napredovala, ale taktiež vytváral pre svojich kolegov príjemné pracovné prostredie. Napriek jeho obrovským odborným skúsenostiam a nezaplatiteľným vedomostiam zostal ľudským a empatickým človekom a aj vďaka tomu bol vysoko rešpektovaný tak svojimi zamestnancami, ako aj širokým okolím. Rovnako ma teší, že jeho pozíciu bude zastávať Dušan Suchý, ktorý má tiež bohaté skúsenosti z vedenia rožňavskej nemocnice, ako aj z našej siete. Som presvedčený, že svojou skúsenosťou a profesionalitou bude pokračovať v úspešnom napredovaní nemocnice,“ uviedol Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Z pôrodnice v rimavskosobotskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Rožňava sa minulý rok (2022) narodilo 579 detí. V pôrodnici vlani prišlo na svet 299 chlapcov a 284 dievčat. Štyri mamičky sa tešili z dvojičiek. Najčastejšími menami, ktoré rodičia vybrali pre svoje novonarodené dievčatká, boli Natália, Nela a Viktória. U chlapcov dominovali mená Oliver, Tobias a Adam. 

Prvé dieťatko, ktoré prišlo v rožňavskej nemocnici na svet tento rok, je chlapček Michal. Narodil sa 1. januára o 15.35 hod. Po narodení malý Michal vážil 3290 gramov a meral 48 centimetrov. Jeho mamičkou je 29-ročná Michaela z Dobšinej.

Nemocnica Svet zdravia Rožňava poskytuje mamičkám možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, ktorú vlani využilo 95 mamičiek. Jedenásť mamičiek využilo aj možnosť vytvoriť si v spolupráci s personálom individuálny pôrodný plán a naplánovať si tak spoločne všetky detaily pôrodu.

Ilustračné foto

Hneď na úvod nového roku oznamujeme širokej gemerskej spoločnosti i ostatným občanov Slovenska krásnu zvesť: V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa prvé dieťa roku 2023 narodilo dnes o 2.45 h. Na svet prišlo dievčatko, ktorému dali meno Kiara. Malá Kiara po narodení vážila 2120 gramov a merala 44 centimetrov. Narodila sa 24-ročnej mamičke Henriete z obce Janice.

Novorodeniatku a jej mamičke želáme veľa dobrého zdravia i šťastia po celý rok a nasledujúce roky.

Ďalej informuejme, že v spomínanej nemocnici na chirurgickej ambulancii počas silvestrovskej noci ošetrili pre oslavy nového roka sedem pacientov, z toho piati boli pod vplyvom alkoholu. Pacienti utrpeli prevažne otvorené rany, ale napríklad aj zlomeninu nosa. Jeden pacient ostáva hospitalizovaný. Išlo o pacientov vo veku od 18 do 64 rokov.

Pacienti v rimavskosobotskej nemocnici sa liečia v jedinečnej miestnosti * Snoezelen je prvá terapia svojho druhu v rámci nemocníc na Slovensku

Rimavská Sobota 29. novembra – Vôňa, hudba, zvukové či svetelné prvky, príjemné prostredie – aj takto sa dnes liečia pacienti na psychiatrickom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici. Snoezelen je nová terapeutická metóda navodzujúca atmosféru uvoľnenia a dôvery. Využíva sa pri liečbe pacientov s ťažkým mentálnym a zmyslovým postihnutím, ale aj pri mnohých ďalších druhoch psychických ochorení. Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota začala ako jedna z prvých nemocníc na Slovensku využívať miestnosť a terapiu Snoezelen na jeseň tohto roka. Už teraz, napriek krátkemu obdobiu, sa ukazujú jej pozitívne účinky pri liečbe pacientov aj psychohygiene zamestnancov.

„Neustále sa v nemocnici snažíme skvalitňovať zdravotnú starostlivosť a projekt Snoezelen rozhodne skvalitní starostlivosť o duševne chorých pacientov. Okrem štandardnej liečby je pre pacienta dôležitá aj psychoterapia či iná alternatívna terapia. Som veľmi rád, že sa personál psychiatrického oddelenia neustále snaží posúvať oddelenie vpred a zároveň hľadať nové a hlavne účinné spôsoby liečby pre našich pacientov,“ povedal Richard Hrubý, riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota.

Strana 1 z 5