Seniori

Seniori (213)

V Brzotíne sa uskutočnil už ôsmy ročník prehliadky spevokolov seniorov horného Gemera

Dňa 25.9.2019 sa v Brzotíne uskutočnil 8. ročník prehliadky spevokolov, ktoré pôsobia pri základných organizáciách Jednoty dôchodcov Slovenska v okrese Rožňava. Na prehliadku sa prihlásilo 11 kolektívov (120 účinkujúcich) zo ZO JDS: Brzotín, Rudná, Pača, Hrhov, Plešivec - Gemerská Hôrka, Vyšná Slaná, Silická Jablonica, Krásnohorská Dlhá Lúka, Dobšiná, Vlachovo. Obdobná prehliadka spevokolov sa v Brzotíne uskutočnila v roku 2011. Jednotlivé kolektívy aj v tomto roku 2019 ukázali, ako je krásne starnúť pri piesni a zvykoch obyvateľov horného Gemera. Zároveň potvrdili, že patria do skupiny seniorov, ktorí svojím aktívnym životom chcú vyzerať mlado a cítiť sa mladší, hoci čas je jediná hodnota, z ktorej sa každému odpočítava presne rovnako.

Dôchodcovia z Revúcej prežili krásny deň s priateľmi dôchodcami z Kazincbarciky

V rámci pravidelných družobných stykov s "Idövár nyugdíjas és kultuláris klub Kazincbarcika" dňa 14. júna 2019 navštívili revúcki seniori svojich priateľov v maďarskom družobnom meste Kazincbarcika. Po spoločne prežitých krásnych akciách v Kazincbarcike a okolí v júni t. r., gemerskí priatelia pozvali svojich hostiteľov z Kazincbarciky na oplátku o Revúcej. Dozvedeli sme sa o tom od predsedu ZO JDS v Revúcej Ing. Vlastimila Chabu. V podrobnejšom článku napísal: "Dňa 13.9.2019 sme spolu prežili šťastný krásny deň. 
V článku na stránke "ZO Revúca – seniori Revúca" spomína: Po uvítaní v zasadačke MsDK ráno o 7.30 sme si posedeli pri káve a zákuskoch.

Poetický Spiš podnietil seniorov Košického kraja

... Láskavé slovo lieči, keď sa riekne. Je ako dážď na smädnú záhradu. Prijmi ho a vedz: i v jeseni je pekne. A v zime priadky najviac napradú ...“

(M. Rúfus)

KO JDS Košického kraja v spolupráci s OO JDS Spišská Nová Ves dňa 6.9. 2019 uskutočnili v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi 1. ročník prehliadky jej členov v prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby. Slnečné lúče v opare hmly vítali členov OO JDS  Michalovce, Košice-okolie, Rožňava, Gelnica, Spišská Nová Ves, Košice-mesto a Trebišov. Podpredseda vylosoval poradie OO JDS v prednese.

XIX. Okresný turistický zraz revúckych seniorov sa venoval zaujímavostiam Muráňa a okolia

Za krásneho slnečného počasia sa 4. júla 2019 uskutočnil, tentokrát v Muráni, XIX. Okresný turistický zraz seniorov okresu Revúca. Z obce Revúcka Lehota sa ho zúčastnilo 12 členov. Každý z cca 200 účastníkov si mal možnost vybrať niektorú z 3 trás. Tí najzdatnejší, medzi ktorými nechýbali ani naši, sa vybrali na Muránsky hrad, tí, ktorí ešte nevideli "známe sysle", si zvolili druhu trasu a 3. skupina si prezrela Múzeum, navštívila Informačné centrum a Rímsko-katolícky kostol.
Všetky trasy mali svojich fundovaných sprievodcov, ktorí podali výklad. Počas trás si každý mohol doplniť sily chutnou "muránskou buchtou" a po návrate pripravenou kapustnicou, vínkom a domácimi zákuskami.

Čo sa dozvedel o dlhovekosti jubilantky Anny Jankóovej predseda KSK pán Rastislav Trnka

Meno pána Rastislava Trnku si spájame od ostatných volieb do samosprávnych krajov s jeho funkciou predsedu Košického samosprávneho kraja. Stretol som sa s ním aj na oceňovaní dobrovoľníkov kraja v Košiciach, kde bol prítomný ako funkcionár, ktorý bol garantom ocenenia Srdce na dlani. Príjemne ma prekvapilo jeho gesto, keď som sa prostredníctvom známej sociálnej siete od neho dozvedel, že prišiel aj do zariadenia pre seniorov Subsidium v Rožňave, kde nielen pozdravil pani Annu Jankóovú, najstaršiu občianku mesta, ale aj sám sa pričinil o milú informáciu o oslavujúcej jubilantke. Podľa ohlasov na spomínanej sieti zaujala množstvo návštevníkov aj svojou pohotovosťou i bohatstvom myšlienok. Stojí za to prečítať si niekoľko viet aj takto, sprostredkovane, na webovej stránke Maj Gemer. Tak spolu čítajme:

piatok, 14 jún 2019 18:10

„Aj jeseň života je krásna...“

Napísal(a)
„Aj jeseň života je krásna...“

Pod týmto mottom sa 7. júna 2019 konal 3. ročník krajskej prehliadky speváckych súborov Košického kraja. Účasť prijali súbory z OO JDS – Rožňava, Michalovce, Gelnica, Trebišov, Košice okolie a Sobrance. Prehliadku otvorili pán Ján Matúško, predseda KO JDS Košice, pani PhDr. Jana Cibereová, prednostka Okresného úradu Michalovce a predseda OO JDS Michalovce pán Ján Butala. Cieľom prehliadky bolo rozvíjať lásku k piesni, k folklóru, k plnohodnotnému tráveniu voľného času a uchovávať tradičnú ľudovú kultúru.

Seniori z horného Gemera vo Vyšnej Slanej súťažili vo varení bryndzových halušiek

Stalo sa už tradíciou, že stretnutia seniorov ZO JDS na hornom Gemeri majú svoje osobitné čaro. Inak to nebolo ani dňa 24.5.2019 v obci Vyšná Slaná, kde sa stretli seniori ZO JDS Betliar, Gemerská Poloma, Dobšiná, Vlachovo, Gočovo a samozrejme domáci, pri súťažnom varení bryndzových halušiek. Zišlo sa nás na dvore Pozemkového spoločenstva Vyšná Slaná, ako sa na Gemeri hovorí, neúrekom. Na varenie halušiek sa podujalo 6 družstiev a nechýbalo ani druhé družstvo domácich, ktoré pripravilo chutný guláš z diviny. Okrem súťažiacich medzi nás prišiel aj starosta obce Ing. Dušan Gallo,

streda, 12 jún 2019 18:57

Marta Muchová: Keď sa zídu seniori

Napísal(a)
Marta Muchová: Keď sa zídu seniori

Sme už zrelí ľudia, s optimizmom v hrudi,
sme plní elánu, nik z nás sa nenudí.
Rozdávame sa pre svoje rodiny,
pre deti, vnúčatá - pre synov a dcéry.

Keď slnko za rána nový deň zobudí
a zlatými lúčmi pekne ho vystrojí,
my ho už vítame v svojej plnej zbroji,
pripravení blízkym s láskou vždy poslúžiť.

Seniori Revúckej Lehoty spoznávali krásu Muránskej planiny

V stredu 5. júna 2019 20 dôchodcov z Revúckej Lehoty spoznávalo neďaleké zaujímavosti v okolí, a tak strávilo spolu pár pekných spoločných chvíľ. Prvá zastávka bola hneď za Muráňom, kde žijú (teraz dost často "propagované") sysle. Zážitok bol úžasný, keď kŕmenie prinesenými jabĺčkami či piškótami nemalo konca kraja. Aj pre tých, ktorí tu už možno boli, to bolo pútavé. 
Cesta pokračovala do areálu Predná Hora, kde zaparkovali svoje autá a po prehliadke areálu bola možnosť rozhodnúť sa – kúpanie vo Welnes, alebo prechádzka lesom k OĽUP-u.

Seniori nášho kraja na 2. ročníku Medzinárodných športových hier seniorov v Ostrave

V dňoch 21.- 24. mája 2019 na základe memoranda o spolupráci sa zástupcovia Krajskej organizácie JDS v Košiciach a v Žiline zúčastnili 2. ročníka Medzinárodných športových hier seniorov v Ostrave. Jednotlivé disciplíny boli zvolené s ohľadom na vek a fyzické schopnosti seniorov. Z cca 150 účastníkov sa nestratili v hodnotení ani naši zástupcovia z Košíc, ktorí získali 3 zlaté, 6 strieborných a 1 bronzovú medailu. Dobre sme reprezentovali náš kraj a naše Slovensko. Predsedníčka Krajskej rady Moravskoslezského kraja pani Zlatuška Paršová nás milo privítala, pripravila pre nás program, za čo sme jej povďační. Bolo tu cítiť, že seniori ČR a SR patria do generácie bratskej, tak sme sa aj k sebe správali, spomínali a veru bolo cítiť aj nostalgiu po našom rozchode.

Strana 1 z 16
Description of image1
Description of image2