pondelok, 07 marec 2022 20:35

Známa rožňavská kunsthistorička oboznámi verejnosť o histórii reformácie v Gemeri Doporučený

Napísal(a) R. Šimko
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Reformačné hnutie v Gemeri, osobitne v Rožňave je témou prednášky známej rožňavskej historičky umenia Edity Kušnierovej, ktorá sa uskutoční 16. marca 2022 v Baníckom múzeu v Rožňave, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja. 

Prvé ohlasy Lutherovej reformácie v bývalej Gemerskej župe sa sústredili predovšetkým na významné sídla feudálov, ako bol hrad Muráň, Štítnik a mesto Rožňava, kde sa obyvateľstvo zoznamovalo s novými myšlienkami husitského hnutia už v 15. storočí, za prítomnosti bratríckych vojsk v tunajšej pevnosti. 16. storočie tu už bolo úplne pod vplyvom reformácie, ktorú sa v 17. storočí snažili utlmiť z Ríma prizvaní jezuiti. Počas nadvlády Turkov nastalo obdobie tvrdých náboženských bojov, ktoré znamenalo kruté prenasledovanie evanjelikov a veľa obetí. Situácia sa skonsolidovala až koncom 18. storočia po tolerančnom patente Jozefa II. a po príchode mierumilovných františkánov do Rožňavy.

2022 03 16 PLAGÁT   Prednáška Edity KušnierovejPrednáška sa uskutoční 16. marca 2022 o 16:00 v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25.

Viac informácii o múzeu a podujatiach sa dozviete na webe www.banmuz.sk.

 

Róbert Šimko

 

Čítať 573 krát Naposledy zmenené utorok, 08 marec 2022 01:40

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!