piatok, 10 marec 2023 22:12

Profesor Štefan Tóbik a gemerské nárečia Doporučený

Napísal(a) Júlia Dudášová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V priestoroch Gemersko-malohontského múzea sa budú konať 15. marca 2023 (streda) dve podujatia prezentujúce významnú osobnosť a nárečia Gemera-Malohontu. Od 9.00 do 10.30 hod. sa uskutoční beseda: „Štefan Tóbik a gemerské nárečia“. O 14.30 hod. bude vernisáž výstavy: „Život a dielo profesora Štefana Tóbika“. Výstavu a besedu pripravila profesorka Júlia Dudášová z Prešovskej univerzity v Prešove. Výstava potrvá do 30. júna 2023.

Knižnica Gemersko-malohontského múzea pozýva v marci záujemcov a priateľov gemersko-malohontských nárečí a regionálnej kultúry na dve podujatia. V rámci aktivity „Marec – mesiac knihy“ prostredníctvom nich predstaví významnú osobnosť Gemera-Malohontu, jazykovedca, profesora Štefana Tóbika a jeho 5-zväzkové dielo: Gemerské nárečia.

2023 03 15 pozvánka ŠT 8Profesor Štefan Tóbik (1909 - 1969), rodák z Hnúšte, najlepší znalec gemerských a malohontských nárečí, patrí k zakladateľskej generácii slovenskej jazykovedy a dialektológie. Je zakladateľom a prvým vedúcim Katedry slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Slovenskej univerzity v Bratislave so sídlom v Prešove (1952 - 1969), spoluzakladateľom Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach so sídlom v Prešove (1959). Je autorom rozsiahleho päťdielneho dialektologického spisu s názvom Gemerské nárečia, ktorý však počas jeho života zostal len v rukopise. Rukopis z autorovej pozostalosti opravila, doplnila a na vydanie pripravila profesorka Júlia Dudášová z Prešovskej univerzity v Prešove. 5-zväzkové dielo vyšlo tlačou v rokoch 2018 – 2021 vo Vydavateľstve Prešovskej univerzity v Prešove. Prezentované vedecké dielo Štefana Tóbika zaplnilo prázdne miesto v univerzitných a akademických knižniciach a stalo sa mocnou inšpiráciou pre seriózny vedecký výskum v rámci slovakistiky, slavistiky a karpatistiky doma i v zahraničí.

15. marca 2023 (streda) sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea od 9.00 do 10.30 hod. bude konať beseda: „Štefan Tóbik a gemerské nárečia“ s editorkou diela profesorkou Júliou Dudášovou z Prešovskej univerzity v Prešove a docentom Gabrielom Rožaiom z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Témou besedy bude aj význam slovenských nárečí pre výskum najstarších dejín slovenského jazyka. Beseda je určená pre žiakov a študentov základných a stredných škôl z Gemera-Malohontu, ale taktiež aj pre širokú verejnosť.

15. marca 2023 (streda) sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea o 14.30 hod. uskutoční vernisáž výstavy: „Život a dielo profesora Štefana Tóbika“. Výstavu pripravila profesorka Júlia Dudášová. Výstava potrvá do 30. júna 2023.

Prof. PhDr. Júlia Dudášová, DrSc.
Prešovská univerzita v Prešove

 

Čítať 407 krát Naposledy zmenené piatok, 10 marec 2023 22:33

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!