streda, 10 máj 2023 14:01

Noc múzeí 2023 – XIX. ročník * Venované 110. výročiu otvorenia prvej stálej expozície GMM Doporučený

Napísal(a) E. Lindisová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Gemersko-malohontské múzeum aj tento rok pripravilo pre svojich návštevníkov podujatie Noc múzeí. V sobotu 13. mája 2023 sa uskutoční už jeho XIX. ročník. Od 16.00 hod. až do 23.00 hod. budú brány múzea otvorené. Na návštevníkov čaká bohatý a rôznorodý program, ktorý otvorí výstrel z dela. V úvode potom zaznejú zhudobnené básne Sándora Petőfiho v podaní gitarového telesa Mákvirágok pod vedením Márie Pákó. Gabriel Rožai prinesie poznatky o gemerskom nárečí a počas večera bude o ňom prednášať. Na svoje si prídu aj priaznivci rybárčenia, pretože o rybároch a rybárstve v Rimavskej Sobote porozpráva Michal Petrinec v dvoch prednáškach počas podujatia. Výrobca nožov a bičov Ľubomír Majan v priebehu podujatia priblíži záujemcom pletenie bičov. So zaujímavým koníčkom sa predstaví Igor Makovník, ktorý sa venuje výrobe historických loveckých zbraní. Návštevníkom predstavíme aj šikovných stredoškolákov z Tisovca, ktorí ako študenti už podnikajú vo výrobe mydiel a kozmetiky. Dozvieme sa tiež zaujímavý príbeh, ktorý sa viaže k Regeneračnému ivicentru z Lučenca, ktoré počas večera ponúkne účastníkom poznatky o vode a starostlivosti o ruky.  
 
Okrem toho predstavíme verejnosti aj „legendárne buchty zo sedla Zbojské“. Zároveň bude k dispozícii konský záprah s kočom, na ktorom sa môžu záujemcovia previezť nočnými ulicami mesta. Na dvore múzea sa môžu návštevníci občerstviť rôznymi dobrotami a sladkosťami. Až do 23.00 hodiny budú návštevníkom k dispozícii priestory stálych expozícií múzea a aktuálne výstavy. Každý 100. návštevník dostane darček. Vstupné je 4 € dospelí a 2 € deti. Deti do 6 rokov a ZŤP majú na toto podujatie vstup zdarma.
Noc múzeí sa organizuje pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, pod patronátom Rady Európy. V Gemersko-malohontskom múzeu patrí k tomuto podujatiu už tradične bohatý sprievodný program, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou každého ročníka a nebude to inak ani v roku 2023, kedy sa uskutoční už jeho XIX. ročník. 
 
Začíname už o 16.00 hod. čo je oproti doterajším ročníkom zmena. Podujatie otvoríme výstrelom z dela a krátkym príhovorom dočasne povereného riaditeľa múzea RNDr. Jána Aláča na nádvorí múzea. V rámci otváracieho bloku priblížime návštevníkom programovú skladbu a predstavíme hostí večera. 
 
XIX. ročník venujeme 110. výročiu otvorenia prvej stálej expozície múzea v priestoroch bývalých delostreleckých kasární, sprístupnenej 18. mája 1913. Je zaujímavé, že práve 18. máj bol v roku 1977 Medzinárodnou radou múzeí ICOM vyhlásený za Medzinárodný deň múzeí. 
 
Stála expozícia je aj dnes v rovnakých priestoroch ako v roku 1913, takže ju budú môcť záujemcovia navštíviť, samozrejme už v „novšej“, hoci dnes už tiež historickej verzii z roku 1979. Pôvodnú podobu expozície z roku 1913 si budú môcť návštevníci pozrieť prostredníctvom dobových fotografií. 
 
Programová skladba večera bude rôznorodá. V priestoroch múzea si budú môcť návštevníci vypočuť zaujímavosti a najnovšie vedecké poznatky o gemerských nárečiach. Vo svojej prednáške ich bude prezentovať Mgr. Gabriel Rožai, PhD., vedúci Katedry slovenského jazyka a komunikácie na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Prednáška (o 18.00 hod.) je tematicky spojená s jednou z aktuálnych výstav múzea „Život a dielo profesora Štefana Tóbika“, ktorý sa ako jazykovedec aktívne venoval gemerským nárečiam v prvej polovici 20. storočia. 
 
K výstave „Ryby, rybky, rybičky“ sa bude viazať aj ďalšia časť programu vo vnútri múzea. Nielen o rybách ako takých, ale aj o rybároch a rybárčení priamo v meste Rimavská Sobota a okolí príde záujemcom porozprávať Michal Petrinec, člen výboru I. obvodovej organizácie (Rimavská Sobota) MsO SRZ Rimavská Sobota (o 17.00 a 20.00 hod.).
 
Okrem uvedených prednášok sa o 17.30 a o 20.30 uskutočnia v priestoroch múzea komentované prehliadky stálej vlastivednej expozície. 
 
Voda je neodmysliteľnou súčasťou nielen života rýb, živých organizmov a človeka, ale úzko súvisí aj so zdravím a hygienou, ku ktorej patria dnes už značne vyhľadávané prírodné potraviny a prírodné kozmetické produkty. K tomuto sa budú viazať dve zaujímavé stanovištia. Na jednom sa budú prezentovať študenti Evanjelického gymnázia z Tisovca, ktorí už počas štúdia získavajú skúsenosti s podnikaním. Spravujú študentskú firmu Gradient, ktorá sa venuje výrobe prírodných mydiel a kozmetike. Svoje skúsenosti a sortiment prídu na podujatie prezentovať a v prípade záujmu aj predávať. 
 
S témou vody, rovnako aj komplexnej starostlivosti o telo sa bude prezentovať Regeneračné ivicentrum z Lučenca. Návštevníkom ponúkne mnoho poznatkov o vode, mnoho prírodných produktov pre zdravie a kto bude mať záujem, môže na chvíľu relaxovať pri masáži rúk. Nemenej zaujímavým je aj príbeh, ktorý viedol k vzniku tohto centra. Porozprávame a odhalíme ho pri otvorení podujatia a prezradíme aj to, ako sa môže zámer podariť, aj keď by sa spočiatku zdalo, že je to nemožné. 
 
Pestrosť programu obohatia aj šikovné ruky remeselníkov. Svoju zručnosť nám príde predviesť Ľubomír Majan z Rimavskej Soboty, ktorý sa venuje hlavne výrobe nožov a pleteniu bičov. Práve pletenie bičov bude témou jeho ukážky a prezentácie. Nebude chýbať ani plieskanie bičom, ktoré si budú môcť záujemcovia vyskúšať na dvore múzea. 
 
Výrobou historických loveckých zbraní sa zaoberá Igor Makovník zo Závady, ktorý predstaví nielen ich výrobu, ale aj to ako tieto zbrane fungujú a návštevníci si budú môcť vyskúšať lukostreľbu aj streľbu z kuše. Tiež si budú môcť pozrieť ďalšie výrobky tohto šikovného remeselníka. 
 
V priestore múzea bude aj tento rok pripravený konský záprah s kočom a návštevníci sa budú môcť previezť nočnými ulicami mesta, čo bude iste netradičným zážitkom. Vyhliadkové jazdy bude realizovať Jozef Krupa, majiteľ ranča Megi, z Prievrany pri Poltári so svojím kočom, ktorý bude k dispozícii na parkovisku múzea. Trasa povedie z múzea ulicami mesta, ďalej cez námestie a okruh sa uzavrie návratom späť k múzeu.
 
Tradičné recepty našich predkov sú často niečím, čo sa zdanlivo do modernej doby nehodí, aj napriek tomu, že ide napríklad o originálne regionálne jedlá či výrobky. Takým receptom je nepochybne aj ten, ktorý je spojený s malebnou krajinou na severe tohto regiónu – so sedlom Zbojská.  Sú to „Legendárne buchty“. Zaručene pôvodná receptúra bola po dohode s pôvodnými pekármi z Muráňa, presunutá na druhú stranu Muránskej planiny, do Krčmičky u Falťanov. Aby sa buchty dostali aj „do sveta“, vznikla tzv. pojazdná „buchtáreň“ s názvom „Buchtomobil“.
 
Počas podujatia budú už tradične celý večer návštevníkom k dispozícii okrem aktuálnych výstav aj priestory stálych expozícií múzea (Stála vlastivedná expozícia a Protifašistický odboj a SNP v regióne Gemer-Malohont). 
 
Na dvore múzea sa budú môcť návštevníci občerstviť, pochutiť si okrem legendárnych buchiet aj na cukrovinkách, palacinkách, langošoch, hamburgeroch, či iných dobrotách.  
 
Sponzori podujatia: IK Catering Rimavská Sobota, Bán, s. r. o. Rimavská Sobota a firma GULIK Rimavská Sobota, Cukrárenská výroba – Tatiana Longauerová, Ram-oz ovocie zelenina Rimavská Sobota, Július Mihályi – Pekáreň Jesenské.
PhDr. Elena Lindisová

 

Čítať 353 krát Naposledy zmenené štvrtok, 11 máj 2023 12:14

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!