piatok, 07 júl 2023 11:42

Prvé miesto v XXXVIII. ročníku vlastivednej súťaže PRAMENE patrí študentom Gymnázia I. Kraska Doporučený

Napísal(a) E. Lindisová
(1 Hlasovať)

Dňa 22. júna 2023 (štvrtok) sa uskutočnil XXXVIII. ročník Okresnej vlastivednej súťaže „PRAMENE“, ktorú Gemersko-malohontské múzeum organizuje už od roku 1983. Určená je žiakom 7. ročníkov základných škôl (prihlasujú sa 5-členné družstvá). Jej cieľom je doplniť a prehĺbiť vedomosti žiakov o znalosti z regiónu Gemer-Malohont. Rovnako je cieľom aj vzbudenie záujmu o regionálnu históriu. V roku 2023 sa do súťaže prihlásilo 12 družstiev z deviatich základných škôl z okresov Rimavská Sobota a Revúca. Podujatie bolo realizované v budove Centra voľného času Relax, v Rimavskej Sobote. Od svojho začiatku je súťaž orientovaná hlavne na spoznávanie regiónu prostredníctvom Stálej vlastivednej expozície Gemersko-malohontského múzea. Príprava na súťaž je tak aj motiváciou k návšteve múzea.

rs pramene 38

XXXVIII. ročník bol venovaný Roku nástennej maľby (2023), ktorý bol vyhlásený Banskobystrickým a Košickým samosprávnym krajom, v reakcii na získanie prestížnej značky Európske dedičstvo pre 12 kostolíkov v Gemeri-Malohonte.

Súťaž tvorilo šesť častí. Súťažiace družstvá prezentovali svoje vedomosti v piatich odboroch, ktoré odrážajú skladbu zbierkových fondov múzea (prírodné vedy, archeológia, história, etnológia a história umenia). Šiestou časťou bola tematika zaujímavých gotických kostolíkov Gemera-Malohontu a unikátnych nástenných malieb v nich. V dvoch odboroch sa odpovedalo

rs pramene P6291066

ústne (žiaci si ťahali otázky, každé družstvo jednu) a v štyroch odboroch písomne (súťažiace družstvá písali test). Odpovede jednotlivých družstiev hodnotila odborná porota (odborní pracovníci, kurátori fondov múzea). V odbornej porote je už tradične prítomný aj hosť zastupujúci MsÚ Rimavská Sobota. V roku 2023 to bola PaedDr. Dana Spišáková. Predsedom poroty bol zástupca riaditeľky múzea RNDr. Ján Aláč. Za organizáciu podujatia bola za múzeum zodpovedná PhDr. Elena Lindisová.

Víťazné družstvá získali okrem diplomov aj zaujímavé ceny. Okrem vecnej ceny to bola aj poznávacia exkurzia po vybraných gotických kostoloch rimavského okruhu Gotickej cesty Gemera-Malohontu. Exkurzia sa uskutočnila 29. júna 2023. Účastníci navštívili gotické kostoly v Kraskove, Kyjaticiach, Rimavskom Brezove a v Malých Teriakovciach. Okrem cien súťažiaci získali aj niečo iné.  Sú to poznatky, ktoré sa nad rámec školských povinností naučili o regióne, v ktorom žijú.

rs pramene P6291079

Do súťaže sa pôvodne prihlásilo 12 družstiev, z ktorých súťaže sa napokon zúčastnilo 10 družstiev. Do súťaže sa okrem štyroch základných škôl a gymnázia z Rimavskej Soboty, zapojili aj základné školy z Oždian a Klenovca.

V ý s l e d k y:

Konečné poradie družstiev:

Umiestnenie   Súťažné družstvá Členovia víťazných družstiev
I. miesto Gymnázium Ivana Kraska, Rimavská Sobota Lukáš Gedai, Lukáš Filipiak, Jakub Durec, Maxim Haňo
II. miesto ZŠ P. Dobšinského, Rimavská Sobota I Lea Deáková, Anna Kapcová, Michaela Kopeczová, Ivana Matúšková, Alex Nestoroski
III. miesto ZŠ P. Dobšinského, Rimavská Sobota II. Miriam Ďurišová, Daniela Hrabovská, Matej Krajec, Megan Nosáľová, Martin Ridzoň