utorok, 27 január 2015 17:29

Predmet mesiaca február v GMM: Kormorán veľký (Phalacrocorax carbo)

Napísal(a) Mgr. Monika Gálffyová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

kormoran velky aV mesiaci február bude Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote vystavovať zaujímavý zbierkový predmet z oblasti prírodných vied - dermoplastický preparát kormorána veľkého (Phalacrocorax carbo) získaný v roku 2008. Kormorány veľké nie sú hniezdičmi regiónu Gemera-Malohontu, avšak pravidelne tu zimujú.
Hlavná časť európskej populácie kormorána veľkého hniezdi v prímorských oblastiach jej severovýchodnej časti. Na Slovensku hniezdia v niekoľkých kolóniách na Dunaji, Morave a v NPR Senné. Zimujú však prakticky na všetkých väčších vodných tokoch Slovenska.
kormoran v B 5494ZaV tomto regióne kormorány veľké nehniezdia, len občas sú tu v hniezdnom období zaznamenané nehniezdiace jedince. Pravidelne tu však zimujú, a to predovšetkým na riekach Rimava a Slaná. Ich počet je premenlivý, závisí medziiným aj od počasia v širšom regióne, priemerne tu zimuje približne 100 jedincov. Prvé jedince sem prilietajú pravdepodobne zo Škandinávie koncom októbra, v novembri a ostávajú tu približne do februára až marca. Kormorány, ktoré tu zimujú, sa počas dňa rozptýlia a na

nezamrznutých častiach riek lovia potravu – ryby menšej až strednej veľkosti. Podvečer sa zhromaždia na nocoviskách – stromoch rastúcich obvykle na brehoch rieky, kde prečkajú noc. 

Pohlavne dospelé kormorány veľké majú hruď a brucho sfarbené čierno. Juvenilné (pohlavne nedospelé) jedince, ako tento zo zbierok múzea, majú spodnú časť tela belavú.
Tlačovú správu pripravila: Mgr. Monika Gálffyová (biologička GMM)

 

Čítať 1977 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:39

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!