×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/obsah/jablonov/desiatok
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/jablonov/desiatok
nedeľa, 23 september 2012 17:52

V Pieckovom háji v Jablonove n/T vyberali desiatku z tohtoročnej úrody a ponúkali "bvab" guláš Doporučený

Napísal(a) Ing. Milan Kupčo
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V Pieckovom háji v Jablonove nad Turňou sa 22.septembra 2012 uskutočnil už tretí ročník Festivalu vyberania desiatku z úrody, na ktorom sa stretli priaznivci dobrého jedla a zábavy. Úvodné vystúpenie na provizórnom pódiu patrilo detskému FS z Moravy, potom nasledovala s rytmickým kovbojským tancom ženská skupina v károvaných košeliach a kovbojských klobúkoch. Po krátkej prestávke na priľahlom poli predviedli ukážky svojho umenia maďarskí husári.
Okrem programu množstvo návštevníkov vychutnávalo fantastickú atmosféru a ochutnávalo miestne špeciality: bvab guláš (fazuľový guláš), gazdovskú kapustu, holúbky v kapuste (mleté mäso v kapustnom liste)

so smotanou, zemiakové lokše, pečenú jaternicovú kašu a to všetko s výborným zemiakovým chlebom.
Špecialitou tohto ročníka bola ukážka - viď fotogalériu - varenia slivkového lekváru v kotle ako za starých čias. Kto mal chuť na sladké mohol ochutnať jablčník, lekvárový mrežkovník, jablkový závin, slivkový koláč s posýpkou, medové rezy, kakaový alebo makový závin, suché sladké pečivo a mnoho iných koláčov. To všetko bolo možné zapiť bielym alebo červeným vínkom. Záujmu sa tiež tešili predavači v stánkoch s predmetmi z kukuričného šúpolia, z ovčej vlny, prútených košíkov a drevorezieb, včelieho medíku rôznych chutí, ale hlavne výrobkov z Mangalice – ošípanej tohto druhu - škvariek, slaniny, klobásy, jaterníc, paprikovej slaniny (podhrdliny), tlačenky a škvarenej masti. Komu bolo zima mohol sa zohriať v príjemnej reštaurácii zriadenej v bývalej Andrássyovskej sýpke, kde sú umiestnené aj unikátne predmety spojené so spracovaním hrozna.
Stretli sme sa tam aj za príjemného počasia - Rožňavčania, Jablonovčania, známi z Gemerskej Polomy a Gočova, Moraváci, Maďari. Odchádzali sme spokojní a v dobrej nálade s tým, že sa stretneme aj na budúci rok.

{gallery}obsah/jablonov/desiatok{/gallery}

{jcomments on}

 

Čítať 2496 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:59

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!