štvrtok, 22 máj 2025 16:01

V Kobeliarove si pripomenuli 230. výročie narodenia Pavla Jozefa Šafárika Doporučený

Napísal(a) MG od
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
V Kobeliarove si pripomenuli 230. výročie narodenia Pavla Jozefa Šafárika Regina

V polovici tohtoročného mája sme si pripomenuli 230. výročie narodenia Pavla Jozefa Šafárika, ktorý patrí medzi najväčších mysliteľov v slovanských i slovenských dejinách. Portál Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v tejto súvislosti uvádza, že túto udalosť 17. mája „sme si pripomenuli spoločne s Maticou slovenskou a obcou Kobeliarovo slávnostnými službami Božími v evanjelickom kostole v Kobeliarove a pokračovala pietnym aktom pri Šafárikovom rodnom dome.“ Celú slávnosť zavŕšil kultúrny program.

Účastníkom slávností sa v ňom predstavil Chorus Universitatis Šafarkianae. Prítomní si mohli pozrieť aj divadelnú dramatizáciu Petra Vrlíka pod názvom Orly slovanského neba. Zúčastnených zaujal tiež dokumentárny film Tichý génius, ktorého scenár napísal Ján Gbúr. Goralské, rusínske a slovenské piesne z rôznych regiónov Slovenska prezentovala Ľudová hudba Pastrnoci z Novej Ľubovne.

V rámci programu sa prítomným prihovorili starostka obce Kobeliarovo PaedDr. Janka Regrutová, literárny vedec a poradca rektora UPJŠ prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc., predseda Matice slovenskej JUDr. Marian Gešper, PhD. a preroktarka pre medzinárodné vzťahy na UPJŠ Dr. h. c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD.

Pripomeňme si, že Pavol Jozef Šafárik  sa narodil 13.5.1795 v Kobeliarove a zomrel 26.6.1861 v Prahe. Spomíname ho ako historika, etnografa, spisovateľa, slavistu, a univerzitného profesora. Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.

 

(Zdroj: upjs.sk)

MG od

Čítať 72 krát Naposledy zmenené štvrtok, 22 máj 2025 16:59

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!