pondelok, 03 august 2015 19:48

Aj druhý folklórny večer pod platanom s "Gôšovanmi" bol úspešný

Napísal(a) Mária Ferenczová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rv vecer f 1aV stredu 22. júla 2015 Gemerské osvetové stredisko v Rožňave usporiadalo druhý folklórny večer v átriu Domu tradičnej kultúry Gemera. Pod názvom Folklórny večer pod platanom budú aj ďalšie podujatia, s cieľom približovať život a prácu našich predkov. Tento posledný bol venovaný Ovčiarstvu v Gemeri s folklórnou skupinou Gočovan z Gočova. Príjemné letné počasie i zaujímavá téma prilákali viac ako sto priaznivcov tradičnej ľudovej kultúry z mesta i okolia Rožňavy. Dana Lacková, ktorá uvádzala program a hostí večera stručne priblížila históriu tejto pomerne známej gemerskej obce. Folklórna skupina Gočovan ponúkla pásmo zvykov, spevov a tanca. Zaujímavosti o chove o oviec v minulosti a dnes priblížil Ondrej Hlaváč, chovateľ oviec a vedúci folklórnej skupiny. Tému doplnil pán profesor Ondrej Hronec, rodák z Gočova, známy v oblasti ochrany, tvorby a ekonomiky životného prostredia, publicista a scenárista. Členky skupiny a nositeľky tradícií Mária Poláková a Zuzana Palacková ovčiarsku tému rozšírili a prítomných oboznámili s jedlami , ktoré sa v minulosti varili v pastierskych rodinách i na salašoch. „A aby to nebolo len o rozprávaní a spievaní, členovia Gočovanu priniesli aj

niečo na ochutnanie, napr. gemerské guľky, ovčí syr i žinčicu a nechýbali ani známe „gôšovské koláše,“ dodala M. Ferenczová z Gemerského osvetového strediska.
V závere vedúci folklórnej skupiny Gočovan Ondrej Hlaváč vyzval prítomných, aby si zaspievali s ľudovou hudbou Ondreja Hlaváča ml., ktorá ich celým programom sprevádzala. Túto príležitosť zatiaľ využili len členovia folklórnych kolektívov, ale veríme, že v budúcnosti sa do programu zapoja aj diváci.
„Aj druhý folklórny večer bol úspešný, potešil nás záujem divákov i samotných folkloristov z celého okresu a všetci sa tešíme na ďalšie stretnutie“, doplnila Mgr. Helena Novotná riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
M.Ferenczová
Foto: archív GOS

[cincopa AkJAcyMzQu4I]

 

Čítať 3461 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:03

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!