štvrtok, 18 jún 2015 18:04

Jánsky večer ukáže svoju moc v átriu Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave

Napísal(a) GOS
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rv jansky vecer 1aGemerské osvetové stredisko v Rožňave pozýva všetkých priaznivcov kultúry a folklóru prežiť príjemný „svätojánsky“ večer v stredu 24. júna 2015 o 19.00 hodine v átriu Domu tradičnej kultúry Gemera.
„Zrekonštruovaná budova GOS ponúka omnoho viac možností na organizovanie kultúrnych aktivít ako predtým, keď bola k dispozícii len jedna spoločenská sála. Chceme to využiť už počas leta, a preto v dielničkách a aj v átriu plánujeme rôznorodé akcie pre deti aj dospelých zamerané na tradičnú kultúru. Novým podujatím, ktoré chceme organizovať pravidelne, sú folklórne večery a prvým z nich je Jánsky večer, je to vlastne také neformálne stretnutie s folkloristami a priaznivcami folklóru,“ objasňuje zámer Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska. 
Jej slová dopĺňa Mária Ferenczová z GOS: „Keď sa hovorí o svätojánskej noci aj súčasný človek má zvláštny pocit. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. K zvykom viažucim sa k letnému slnovratu patril predovšetkým oheň. Niekde zvykli na deň svätého Jána chodiť k horským prameňom a nabrať vodu, ktorá údajne mala zaručenú liečivú moc a uskladnená až do Vianoc sa užívala

ako medicína takmer na každú bolesť a chorobu. Významnou zložkou jánskych obyčají bol zber liečivých bylín, ľudia im pripisovali magickú moc a verili, že rastliny kvitnúce na Jána majú čarovný účinok. Bylinky sa zbierali obvykle od polnoci až do poludnia, ale najväčší účinok údajne mali tie nazbierané pred východom slnka a vraj šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe.“ 

Jánsky večer okrem spevov a tancov folklórneho súboru Haviar z Rožňavy spestria rozprávaním folkloristi, nositelia tradícií. Večer vyvrcholí školou tanca s folklórnym súborom Haviar, jeho členovia Vás naučia tanec zo svojho repertoáru Slovenská polka. Do tanca zahrá ľudová hudba Ondreja Hlaváča.
Podujatie sa koná 24. júna 2015 od 19. 00 v átriu Domu tradičnej kultúry Gemera,
Betliarska 8, Rožňava. Vstupné: 2,- €
Informácie: , 058/7323650

 

Čítať 2767 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:22

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!