nedeľa, 21 január 2018 12:47

Tridsiate výročie vzniku Národného parku Slovenský raj obohatia nové pravidlá i zámery Doporučený

Napísal(a) MG od
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Národný park Slovenský raj nie je našim Gemerčanom neznámy. Veď už aj preto, že svojou rozlohou zasahuje i na územie Gemera a pre svoju jedinečnú krásu prírody a jej výtvorov láka každoročne desaťtisíce návštevníkov. V týchto dňoch sa na rôznej úrovni objavili príspevky na tému Návštevný poriadok. V nich sa zdôzanilo, že Návštevný poriadok každého národného parku je dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v parku a tiež definuje priestory, kde a ako možno rozvíjať aktivity turizmu. 

Všimli sme si, že k takejto závažnej téme sa vyjadril aj riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Zdražil, keď povedal: „V Slovenskom raji pribudne šesť nových cyklotrás, jedným z najzaujímavejších bude chodník vedúci na Geravy. Zároveň vzniknú štyri nové areály na skalolezenie a ľadolezenie pre verejnosť. Podľa nás takú malú revolúciu by mohol spôsobiť nový návratový chodník v Suchej Belej s návratom späť na Podlesok z kratšej cesty, na tento projekt však musíme nájsť financie. Zároveň nový poriadok ráta s novými trasami pre kone a s výrazne jednoduchšími pravidlami pre organizovanie športových a iných podujatí." 

Nový návštevný poriadok v Národnom parku Slovenský raj má byť flexibilný a bude možné doň priebežne doplňovať ďalšie aktivity a zámery podľa potrieb regiónu. Do 15. januára 2018 bol ešte priestor na isté kozmetické úpravy, následne prebehne približne trojmesačný schvaľovací proces. Prezentovať by sme ho chceli oficiálne koncom júna na konferencii pri príležitosti 30. výročia vzniku tohto chráneného územia. Platný bude skôr, možno už v apríli roku 2018.

V súčasnosti prebieha aj zonácia Tatranského národného parku (TANAP), v rámci ktorej sa pripravuje tiež nový návštevný poriadok. Pripravuje sa i zonácia NP Muránska planina a ďalších veľkoplošných chránených území ako napr. Cerová Vrchovina a Nízke Tatry, kde Štátna ochrana prírody SR očakáva veľmi podnetnú diskusiu.

(Upravil: MG od)

Mapa Národného parku Slovenský raj, trasy turistické centrá

 

Čítať 3443 krát Naposledy zmenené nedeľa, 21 január 2018 14:26

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!