utorok, 01 marec 2011 19:22

"Pribinove poklady" na gymnáziu v Rožňave si príde pozrieť aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč

Napísal(a) Zlatica Halková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pätnásty ročník dejepisnej súťaže pre žiakov stredných škôl Prešovského a Košického samosprávneho kraja Pribinove poklady sa  uskutoční 8. marca 2011 v priestoroch Gymnázia Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave. Organizátorom súťaže je Stredná priemyselná škola chemická a potravinárska v Humennom, na čele  s riaditeľom školy Mgr. Františkom Babičom,  po boku neúnavného koordinátora Andreja Sivča. Spoluorganizátormi sú Dom Matice slovenskej v Rožňave, Miestny odbor Matice slovenskej v Košiciach, Košický samosprávny kraj – odbor školstva a kultúry, Prešovský samosprávny kraj – odbor školstva  a kultúry, Mesto Rožňava a Gymnázium P. J. Šafárika v Rožňave.


Cieľom je prehlbovať záujem mladých ľudí o regionálne dejiny a spoznávať najnovšie výsledky výskumu dejín východného Slovenska, konkrétne Rožňavy a jej okolia. Zoznámiť žiakov s výraznými osobnostiami národných a regionálnych dejín, ako sú Jur Hronec, P. J. Šafárik, P. Dobšinský a ďalší. Spoznať históriu a súčasnosť Gymnázia P. J. Šafárika, spoznať mimoriadne výsledky školy a inšpirovať sa nimi. Navštíviť Banícke múzeum v Rožňave, pamätihodnosti mesta, spoznať kaštieľ v Betliari, hrad Krásna Hôrka, možno aj Ochtinskú aragonitovú jaskyňu.
Každú prihlásenú školu reprezentuje jedno trojčlenné družstvo, predpokladaná účasť je 23 – 24 družstiev. Súťaž sa uskutoční v dvoch kategóriách: gymnáziá a stredné odborné školy. Tohto roku boli určené tri tematické okruhy: Banícke mesto Rožňava,  Hrad Krásna Hôrka, Kaštieľ Betliar a osobnosti späté s históriou a súčasnosťou Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave.
A ako dopadnú reprezentanti nášho okresu? To sa dozvieme už o pár dní, 8. marca 2011 v Rožňave.
Svojou osobnou návštevou nás poctí aj predseda Matice slovenskej Ing. Marián Tkáč, PhD., ktorý sa stretne so študentami a matičiarmi aj po súťaži v neformálnych besedách v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave.
Zlatica Halková
{jcomments on}

Čítať 2816 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:03

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!