sobota, 17 september 2016 14:10

Istrijana & DDI 1 z Chorvátska víťazom medzinárodného turnaja v integrovanej bocci v Rožňave

Napísal(a) Ondrej Bašták Ďurán
Ilustračný obrázok Ilustračný obrázok Internet

Víťazom medzinárodného turnaja tímov v integrovanej boccii BOCCIA ROŽŇAVA 2016, ktorý sa uskutočnil 16. septembra 2016 v mestskej športovej hale sa stal tím Istrijana&DDI 1 z Chorvátska, ktorý za víťzstvom cestoval takmer 900 km z mesta Pula. Chorváti boli celkovo veľmi úspešní, pretože ich 3 tímy získali okrem zlata aj 4. a 7. miesto.

Striebro si odniesli hráči z Prešova, ktorí hrali v tíme ZOM Prešov 2, bronz patrí hráčom Mississippi TAU Turie od Žiliny. Prešovskí boccisti obhájili medailovú pozíciu z minulých ročníkov, hoci v 1. a 2. ročníku turnaja si z Rožňavy odnášali zlato. Podobne žilinskí boccisti, ktorí si potvrdili bronzovú pozíciu z minulého roku. Víťazi boli ocenení výhernými pohármi v podobe rožňavskej veže, medailami a diplomami. (Podrobné výsledky turnaja sú v prílohách tlačovej správy.)

Turnaj svojím príhovorom otvorili primátor mesta Rožňava Pavol Burdiga, zástupca o. z. Rehamenta a Ondrej Bašták Ďurán z firmy BASHTO, ktorý celý turnaj viedol. Súťažilo sa na 7 ihriskách. V prvej polovici turnaja tímy prešli zápasmi v skupinách (8 skupín po 3 hráčoch). Zo skupín postúpilo 16 tímov (2 tímy zo skupiny), ktoré potom súťažili systémom pavúka. Súťažiaci mali zabezpečený obed a občerstvenie.

Turnaj zorganizovali o. z. Rehamenta v spolupráci s BASHTO – firmou zaoberajúcou sa komplexným servisom k hre boccia. Ďalšími spoluorganizátormi boli: mesto Rožňava a SŠI Zeleného stromu. Na turnaji zápasilo 24 tímov (súťažia 3-členné tímy) z 3 krajín: Slovensko (19), Chorvátsko (3), Poľsko (1). Slovenské tímy prišli z Rožňavy, Dobšinej, Košíc, Prešova, Stropkova, Spišskej Novej Vsi, Žiliny, Ružomberka, Dolného Kubína, Banskej Bystrice a Bratislavy. Za domácich Rožňavčanov sa zúčastnili tímy: o. z. Rehamenta, DSS Jasanima, DSS Subsídium, Psychiatrická liečebňa, Diecézna charita a Barborka, n. o.

Boccia je paralympijská disciplína založená na princípe hádzania loptičiek na cieľ. Primárne bola boccia navrhnutá pre ťažko telesne postihnutých ľudí, ktorí nie sú schopní vykonávať žiaden iný parašport. Klasickej boccie sa zúčastňujú len hráči, ktorí boli klasifikovaní klasifikačným lekárom a spĺňajú klasifikačné kritériá telesného postihnutia.
Naproti tomu integrovaná boccia je pre všetkých bez rozdielu – či zdravotne postihnutých – telesne, mentálne, sociálne, psychicky, alebo ľudí bez postihnutia. Je rovnako vhodná pre mužov aj ženy (boccia nepozná mužskú a ženskú kategóriu, muži aj ženy súťažia navzájom), seniorov, deti...
Integrovaná boccia má úžasnú schopnosť stierať hranice medzi postihnutými a zdravými hráčmi. Absencia hendikepu nezaručuje úspešnosť v tomto športe.
Slovensko sa na tohtoročnej paralympiáde zaradilo v športe boccia medzi medailové štáty zásluhou boccistov Samuela Andrejčíka, Michaely Balcovej a Róberta Ďurkoviča.
Turnaj finančne podporili: Nadácia Poštovej Banky.