pondelok, 15 január 2018 13:48

V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1200 detí, počet pôrodov stúpol

Napísal(a) Jana Fedáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota vlani stúpol počet pôrodov. Zatiaľ čo v roku 2016 sa ich tam uskutočnilo 1130, minulý rok sa počet zvýšil na 1215. Štyri mamičky na svet priviedli aj dvojčatá. „K vyššiemu počtu pôrodov určite prispeli kurzy predpôrodnej prípravy s certifikovanou lektorkou, ktoré sme v roku 2016 zaviedli pre budúce mamičky či spustenie projektu Naplánujte si pôrod,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Ondrej Balco.

rs ondrej balcoV rámci projektu si môžu rodičky spoločne so zdravotníckym personálom vytvoriť individuálny pôrodný plán a naplánovať si, ako bude ich pôrod do detailov vyzerať. Minulý rok túto možnosť využilo 13 mamičiek. Počas predpôrodnej prípravy sa zase mamičky spolu s oteckami dozvedia, ako sa napríklad správne stravovať v tehotenstve, pripraviť sa na pôrod či starať o novorodenca. Predpôrodnej prípravy sa vlani zúčastnilo 89 mamičiek. „Pre spomienku na absolventky kurzu sa lektorka rozhodla vytvoriť nástenku, kde dnes k fotkám cvičiacich tehotných žien pribúdajú fotky spokojných mamičiek s bábätkami. Je to špecifická forma vďaky a motivácie,“ podotkol primár. V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo viac dievčat – 619, ako chlapcov. Tých bolo presne 600.

V pláne viac nadštandardných izieb

Na oddelenie v minulom roku pribudli dve nové polohovateľné pôrodné lôžka, čo zvýšilo komfort rodičiek pri pôrode. Nemocnica tiež rozšírila výber prostriedkov na zmiernenie bolesti, rodičky ju tak môžu tlmiť napríklad i inhaláciou medicínskych plynov. “Zámerom na tento rok je rozšíriť počet nadštandardných izieb na gynekologicko-pôrodníckom oddelení vzhľadom na narastajúci záujem o ich využitie,” vysvetľuje primár. Aktuálne má pôrodnica štyri nadštandardné izby, ich počet by sa mal zvýšiť na šesť.

Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa ich počet zvýšil na 10 082. Nemocnica v Rimavskej Sobote mala tretí najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých pôrodníc siete.

Jana Fedáková

 

 

Čítať 3080 krát Naposledy zmenené pondelok, 15 január 2018 16:11

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.