utorok, 12 september 2017 10:11

Umenie ukryté v paličkovanej čipke Doporučený

Napísal(a) Munková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave sa bude posledný septembrový víkend konať medzinárodný workshop paličkovanej čipky. Čipkárky z rôznych regiónov Slovenska, ale aj Maďarska a Poľska vzdajú hold umeniu paličkovanej čipky. Gemerské osvetové stredisko v dňoch 23. – 24. septembra 2017 organizuje X. ročník medzinárodného workshopu paličkovanej čipky pod názvom „Paličkovanie, csipkeverés, koronki“.

„Tohtoročný program návštevníkom ponúka možnosť zoznámiť sa s dielami jednotlivých čipkárok, čipkárskych klubov a kolektívov, s ich prístupmi a tvorbou v rámci medzinárodnej výstavy,“ pripomenula Valéria Munková z Gemerského osvetového strediska.

Slávnostné otvorenie jubilejného ročníka sa uskutoční 23. septembra 2017 o 9.00 hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave. Aktivity pripravené v rámci medzinárodného podujatia – odborné prednášky, tvorivé dielne, výstava, ale aj koncerty budú zaujímavé nielen pre účastníkov, ale aj pre verejnosť.

V rámci odborných prednášok sa zoznámia s históriou a súčasnosťou soľnobanskej paličkovanej čipky – skvostom slovenského ľudového umenia, v príspevku Ľubice Tatranskej z Prešova. Jedinečnosť poľskej čipky – bobowskej čipky – prítomným priblíži Ewa Szpila z Poľska, ktorá svoje originálne diela vystavuje po celej Európe. Rozdiely, či podoby slovenskej a maďarskej paličkovanej čipky objasní, na základe vlastných výskumov, známy čipkár Tibor Kovács z Maďarska, ktorý vo svojej tvorbe využíva moderné prvky paličkovania. Mgr. Angela Czintelová, vedúca klubu paličkovanej čipky pri GOS sa vo svojej prezentácii zameria na tradičné hodnoty gemerskej paličkovanej čipky. Na prednášky budú nadväzovať aj tvorivé dielne pri splietaní baníckych, roľníckych a gemerských motívov. „Ktokoľvek z návštevníkov si bude môcť paličkovanie aj vyskúšať v rámci workshopu," doplnila Valéria Munková z Gemerského osvetového strediska.

„Každý kto navštívi naše podujatie uvidí precízne spracovanie paličkovanej čipky v tradičných podobách tohto ľudového remesla, ale aj prevedenie do súčasného umenia v kombinácii s fotografiami, textilom, aj maľovaným podkladom poukazujúcim na pozoruhodnú tvorivosť vystavujúcich autorov,“ dodala Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska.
Všetci ste srdečne vítaní v Dome tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej č. 8 v Rožňave dňa 23. 9. 2017 (sobota) čase od 9,00 do 20,00 hod. a 24.9.2017 (nedeľa) v čase od 9,00 do 13,00 hodiny.
Medzinárodný workshop paličkovanej čipky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Bc. Valéria Munková

PLAGÁT WORKSHOPU „Paličkovanie, csipkeverés, koronki“ S PROGRAMOM

 

Čítať 1108 krát Naposledy zmenené štvrtok, 14 september 2017 19:13

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.