utorok, 10 júl 2018 11:17

Malá spomienková slávnosť v Rožňave z príležitosti 1155. výročia príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu Doporučený

Napísal(a) MUDr. Ľubomíra Chromčíková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vo štvrtok, dňa 5.7.2018 o 15:00 hod. Miestny odbor Matice slovenskej v Rožňave a Mesto Rožňava, podporované Domom Matice slovenskej v Rožňave pod vedením riaditeľky Ing. Zlatky Halkovej, usporiadali na Námestí baníkov v Rožňave malú spomienkovú slávnosť z príležitosti 1155. výročia príchodu solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a 155. výročia založenia Matice slovenskej, ktorú moderovala Ing. Zlatka Halková.
Bratia, vyslaní pápežom Hadrianom II., k nám priniesli svetlo viery a hlavne povolenie na vykonávanie liturgických obradov v staroslovienčine, čím došlo k významnému zabrzdeniu uzurpátorských snáh výbojných Frankov.

Tento významný cirkevný aj štátny sviatok si svojou prítomnosťou uctili: pán primátor mesta Dobšiná Ján Slovák, predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku pán Ladislav Fabián, poslanec mestského zastupiteľstva v Rožňave Ing. Ján Lach, presbyter ev. cirkvi pán Ján Andrašovský, dozorca seniorátu ev. cirkvi pán Mgr. Michal Terrai a iní. Primátor mesta Rožňava pán Pavol Burdiga a jeho zástupca sa z dôvodu zahraničnej služobnej cesty ospravedlnili.

rv ms gdovin 14 1aZa krásneho slnečného popoludnia, po úvodnej hymne Matice slovenskej „Kto za pravdu horí“ a položení venca sa námestím rozliehali ľudové piesne folklórneho súboru Bučina z Pače pod vedením p. Mgr. Dany Sústrikovej striedavo s hymnickými piesňami evanjelického spevokolu z Gemerskej Polomy pod vedením pani farárky ThDr. Zuzany Polákovej.

Evanjelický pán farár senior Gemerského seniorátu Mgr. Radovan Gdovin svojím veľmi erudovaným príhovorom oslovil všetkých účastníkov osláv a prinútil ich zamyslieť sa nad vlastným postojom k tomuto sviatku a k dejinám Slovenska ako takým (Celý príhovor - tu).

Vhodným podfarbením celého programu bol precítený prednes kompozície básní Jána Kostru Sonet o hľadaní a Verím realizovaný žiačkou ZUŠ Rožňava Beatkou Berkešovou pod vedením p. učiteľky Moniky Kardošovej.

Technickú stránku osláv - ozvučenie vlastnou aparatúrou zabezpečil pán Peter Máté z Rožňavy a fotografickú dokumentáciu pani tajomníčka Domu Matice slovenskej Tatiana Tomková spolu s Mgr. Michalom Terraiom.

Je pre nás úplne nepochopiteľné, že napriek tomu, že otec biskup Mons. Stanislav Stolárik odcestoval, aby bol účastníkom mohutných celoslovenských osláv príchodu vierozvestcov na naše územie v Nitre (mimochodom katolíckych rehoľníkov), z neznámych dôvodov katolícka cirkev, reprezentovaná biskupským úradom v Rožňave, na rozdiel od predchádzajúcich rokov 3 dni pred samotnými oslavami písomne odmietla akýmkoľvek spôsobom podieľať sa na oslavách. V tejto súvislosti by som len rada pripomenula slová významného anglického štátnika a historika Winstona Churchilla: „Národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá budúcnosť“.

Predsedníčka MO Matice slovenskej v Rožňave
MUDr. Ľubomíra Chromčíková

 

Čítať 1517 krát Naposledy zmenené utorok, 10 júl 2018 20:12

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!